18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Wolfsburg - Hertha Berlin: (AH: -0,5) 2

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Jeg tillader mig i dag og i morgen at lancere en håndfuld liga-bets rundt om i Europa, der tager sigte på Champions League (første kamp i ottendedelsfinalerne i den kommende uge) samt UEFA Cup’en (første kamp i sekstendedelsfinalerne spillet i den forgangne midtuge, returopgør allerede i næste uge). Det er næppe tilrådeligt at spille ”blindt” imod alle Champions League- og UEFA Cup-involverede mandskaber, men flere steder synes det oplagt, at fokus vil være flyttet fra ligaen og til den forestående Champions League-kamp, eller at UEFA Cup’en har kostet kræfter (og også her spilles der som sagt i næste uge). Det sidste synes absolut at være tilfældet for Wolfsburg, hvorfor jeg finder værdi i et spil på Hertha Berlin. En lille tilføjelse skal være, at selvom jeg selvfølgelig ser mine anbefalinger indeholde værdi (det er i hvert fald meningen, ellers ville jeg ikke lægge dem ud), så tilråder jeg generelt at holde indskuddet nede på flatbetting-niveau på disse Europa Cup-spekulations-bets (for mig selv én af fem units).
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
47-0-53%
Betvalue
1104,9%
Spilbar ned til odds
1,89
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Tysklands bedste hjemmehold: Wolfsburg er et hold, der er værd at holde øje med i Bundesligaen. Holdet har under-præsteret en smule i denne sæson, men - afhængig af, hvad der kommer til at ske med spillertruppen henover sommeren - så lover folkevogns-byens mandskab godt for fremtiden. Lige nu og her er Wolfsburg sekser i Bundsliga-tabellen med 33 point for 20 kampe, og hvilket der sikkert vil afskrække flere BetXpert-brugere, så er de Tysklands bedste hjemmehold med otte sejre og en uafgjort i ni hjemmekampe.


Siden genoptagelsen efter vinterpausen har Wolfsburg spillet 1-1 ude med FC Köln, vundet 2-0 hjemme over Bochum, og i sidste weekend sejret 2-0 hos Eintracht Frankfurt. Formen er der således ikke noget i vejen med.


En hård kamp i Paris:
Problemet for Wolfsburg er, at de onsdag spillede UEFA Cup-kamp ude mod Paris St. Germain, en hård kamp, som Wolfsburg slutteligt tabte 0-2, hvilket er et et resultat, der gør Paris SG til klare favoritter til at tage billetten videre frem, men samtidig er nederlaget ikke stort nok til, at Wolfsburg er totalt uden chance for at vende det samlede billede. Kampen i Paris var imidlertid ikke god for Wolfsburg af andre årsager end blot resultatet. Flere spillere er efterfølgende ude med skader.


Jubel i Berlin:
I Hertha Berlin rider man på en næsten euforisk bølge. Sidste weekends måske ikke helt retfærdige, men egentlig ganske logiske - fantastisk teamwork-indsats - 2-1-sejr over Bayern Müncen bragte hovedstadsholdet op på Bundesligaens førsteplads. Og selvom Hertha Berlins hold på papiret vel næppe er til ret meget mere end en solid midterplacering (en UEFA Cup-zone-plads, hvis vi er venlige), så kan det med det momentum, berlinerne har for tiden, godt blive vanskeligt at få dem ned fra podiet. 40 point for 20 kampe er selvsagt fremragende, og ude slår Hertha med statistikken 4-2-3 også pænt godt fra sig. Siden nytår har Hertha Berlin vundet 2-1 hjemme over Eintracht Frankfurt, spillet 1-1 ude med Bielefeld, og så slog de i sidste weekend hjemme Bayern München 2-1.


Defensivt står Hertha Berlin særdeles solidt, holdet slår sjældent større brød op, end det kan bage, så der venter Wolfsburgs offensiv en vanskelig opgave, som ikke lettes af, at holdet er uden den skadede første-angriber Grafite.


Masser af folk ude:
Begge klubber har et hav af spillere på skadeslisten - Wolfsburg 11, Hertha Berlin 10 - men mens problemet ikke er nyt for Hertha, som har spillet længe med den nuværende stamme, så er Wolfsburg hårdere ramt. Man kan anføre, at fraværet af den skadede målskytte Marko Pantelic hos Hertha Berlin bør modsvare fraværet af Grafite hos Wolfsburg, men den køber jeg ikke. Hertha har været vant til at spille uden Pantelic i flere kampe, og med to mål senest mod Bayern viste Liverpool-lejesvenden Andrej Voronin, at han trods ikke udpræget offensiv støtte godt kan gøre arbejdet selv. Sammenfattende mener jeg, at Wolfsburg er hårdede svækket end Hertha, og når man dertil lægger de to kampe mod Paris SG oven i hatten, så ligner det Wolfsburgs forrygende hjemmestatistik til trods, at der er pænt gode chancer for Hertha-point i eftermiddag. 


De to holds sandsynlige startopstillinger ifølge Kicker:


Wolfsburg:
Diego Benaglio; Sascha Riether, Jan Simunek, Andrea Barzagli, Marcel Schäfer, Sebastian Schindzielorz, Josue, Makoto Hasebe, Zvjezdan Misimovic, Christian Gentner og Edin Dzeko


Hertha Berlin:
Jaroslav Drobny; Marc Stein, Arne Friedrich, Josip Simunic, Rodnei, Maximilian Nicu, Pal Dardai, Santos Cicero, Marko Babic, Raffael og Andrej Voronin.


Bedste 1-tals-odds: 2,05 (Expekt) - min vurdering: 47 %

Bedste X-odds: 3,61 (Pinnacle) - min vurdering: 28 %

Bedste 2-tals-odds: 4,06 (Pinnacle) - min vurdering: 25 %

Fremtidige tips

Ekspert Atalanta - Cremonese
9 feb 18:30
Betvalue
2108%
1,75Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Fredericia
9 feb 19:00
Betvalue
2108%
1,98Betano
Ekspert AGF - OB
9 feb 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,70Danske Spil
Ekspert Tottenham - Newcastle
10 feb 20:30
Betvalue
1104%
1,80Betano
Ekspert F.C. København - Viborg
11 feb 19:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.