Vundet
Tips & Spilforslag
Werder Bremen - Lyon: Over 2,5
Spiltip af Jacob Severin
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 65-35%
- Betvalue
- 4126,8%
- Spilbar ned til odds
- 1,54
- Rigtig/forkert
Betting tip
Werder Bremen gik overraskende for mange videre fra deres gruppe, på bekostning af de spanske mestre fra Valencia. Werder har vist sig at være utrolig farlig i angrebsspillet og har slået Valencia og Anderlecht ude og hjemme.
Lyon vandt deres gruppe foran Manchester United. Lyon har i sine 6 CL kampe scoret hele 17 mål, og ligesom i den franske liga fordeler de målene godt på holdet.
Profilerne på de 2 hold
Werder Bremen har et godt sammenspillet hold, hvor holdpræstationen er vigtigst. Når det er sagt, så har Werder nogle interessante spillere, især er Micoud og Klasnic vigtige i det offensive spil. Franske Micoud er en kreativ spiller der har et utroligt blik for spillet, og har leveret utroligt mange mål givende afleveringer, til især Klasnic, som er Werders topscorer med sine 5 mål.
Det er dog ikke de 2 som jeg ser som vigtigst for Bremen, nej det er ”ondskabens akse”… Spøg til side, så er tandhjulet i Werder Bremens hold Ismäel Baumann og Ernst, som er dem der er stabiliteten og fundamentet. Det er også her vi finder problemer til onsdagens opgør. Anføreren Baumann har nemlig karantæne, og for et i CL-sammenhæng urutineret hold som Bremen, kan det blive en afgørende faktor at Mr. Werder er ude.
Lyon har vundet det franske mesterskab 3 år i træk, noget af en præstation når man tænker på at den franske liga er noget uberegnelig, men efter købet af midtbaneregissøren og frisparksskytten Juninho (måske det bedste køb Lyon nogensinde har gjort), skete der ting og sager i Lyon. Før Juninhos ankomst til Lyon, spillede holdet lidt à la gammel britisk, med lange bolde, men derefter blev spillet flyttet fra 3. etage ned på stueplan, med korte og præcise afleveringer langs grønsværen.
Nu er det ikke kun Juninho som skal have al æren for Lyon succes, selv om han nok er den spiller, som af alle er kendt som vendepunktet for Lyon. Midtbanespilleren Essien er motoren for Lyon: Med et utroligt løbearbejde og fighter-hjerte samt blik for spillet og en evne til at erobre bolde, er han den der binder holdet sammen, og det gør så, at Lyon kan koncentrere sig om angrebsspillet. Offensiven er noget af det giftigste i Europa, 36 mål i den hjemlige liga og 17 scoringer i CL siger alt, her huserer Frau, Nilmar og Wiltord (og unge Bergougnoux), samt Juninho og Malouda og Govou. Frau er en targetman, utrolig stærk inde i boksen, og er yderst stærk i hovedspillet. Govou og Nilmar er 2 lynhurtige og driblestærke angribere, Govou bliver ofte trukket tilbage på den offensive midtbane - på højre fløj (Malouda på venstre) - for at stå for det kreative spil, men kan selv afdrible 2-3 modstandere og score, eller være oplægger til Frau, Nilmar eller Wiltord.
Jeg forventer, at de 2 hold stiller op som følger:
Werder Bremen
Reinke
Pasanen, Ismaël, , Stalteri, Fahrenhorst
Borowski, Ernst, Micoud , Magnin
Klose, Klasnic
Lyon
Coupet
Reveillere Cris, Diatta, Abidal
Essien, Diarra, Juninho, Malouda
Govou, Frau,
Werder Bremen vil nok forsøge sig med en kontrolleret offensiv og derved prøve at stresse Lyon i opspillet, Werders bedste chance for at tage de 3 point er ved indlæg fra fløjene, hvorved hovedstødsstærke Klose og Klasnic kommer i deres rette element.
Micoud er måske Werders vigtigste spiller, han skal stå for fordeling af spillet så de 2 fløje får noget at arbejde med og kan lægge de indlæg som Klose og Klasnic behøver for at kunne score.
Lyon derimod er nok tilfredse med det de kommer med, dvs. at de vil holde mange spillere bag bolden og vil leve på de uhyre giftige kontraer, udført af deres mange hurtige offensiv-spillere. Og med en ny centralforsvarspiller i stedet for Baumann, kan Werder-forsvaret godt blive rystet af Lyon-offensivens speed.
Det er uvist om Lyon-træner Le Guen starter med Frau eller Wiltord fremme. Starter Frau inde, bliver det nok en 4-4-2 med Frau og Govou helt fremme, men hvis Wiltord starter, så bliver det nok en 4-5-1, hvor Govou bliver ene-angriber med støtte fra Wiltord, Juninho og Malouda som skiftevis vil deltage i angrebsspillet.
Personligt ville jeg vælge at starte med Nilmar og Govou, især når man kender de tos hurtighed, og ved at Baumann mangler i Werders forsvar, men nu er jeg desværre ikke Lyons træner : - ).
Werder skal prøve at få Lyons spillere ud at løbe så meget som muligt, for tyskerne er fysisk stærkere end franskmændene, men hvis det lykkes Lyon at spille bolden rundt, så får Werder mere end svært ved at overmande Lyon.
Jeg tror på en målrig kamp, især når jeg ser på de 2 holds kampe indtil videre. Alle Lyons CL-kampe er gået over 2.5 mål, og Werder har problemer i de bagerste rækker nu hvor Baumann har karantæne. Desuden har Werders offensive spil vist sig at være målsøgende. Alt i alt bør det blive det en underholdende kamp på Weserstadion.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar