18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Werder Bremen - Bayern München: Over 2,5

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Jeg tror vi kan forvente os et superspændende opgør på søndag når de forsvarende mestre fra München tager til Wester Stadion i Bremen. Begge hold har haft et virkelig skidt 2009 liga sæson, hvor Bayern München har tabt 3 ud af 4 kampe, mens Werder ligeledes har tabt 3 ud af 4 kampe, og blot opnået 1 point mod bundholdet Gladbach hjemme. Men på forudunderlig vis leverede begge hold i midtugen mirakler: Bayern tog til Lissabon og vandt 5-0 over Sporting, mens Werder udspillede Milan på San Siro, og gik videre med et 2-2 resultat. Set over hele sæsonen har begge holdet scoret godt med mål og spillet mange kampe over 2,5 mål. Kendetegnet for begge hold er ligeledes en stor ustabilitet, og det eneste jeg tør spå om til denne kamp er, at det bliver en underholdende kamp med pæne chancer for 3+ mål.
Chance (Over-Under)
62-38%
Betvalue
1101,1%
Spilbar ned til odds
1,61
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

EDIT: Analysen blev lagt ud fredag og siden da er det kommet frem, at Luca Toni ikke spiller, og hans erstatning bliver ifølge Kicker.de ufarlige (for Bayern i det mindste) Lukas Podolski. For Werder mangler målmand Tim Wiese ligesom mod Milan i midtugen. Hans erstatning bliver Christian Vander, der ofte er god for et drop, men i denne sæson egentligt har leveret ok, når han har fået muligheden. Deruodver mangler reservemidterforsvaren Van Buyten fra Bayern. Hvorvidt der stadig er værdi er lidt svært at spå om, men det er næppe det spil, man skal spille høje units, men ønsker man lidt spænding, et relativit sikkert spil og samtidig marginal / 100 % tilbagebetaling kan jeg anbefale dette spil.

 

Status – Werder Bremen


Generelt: 7-6-8, nr. 11



Hvad sker der i Bremen for tiden? En forfærdelig sæson har medført, at mesterskabet er opgivet, og der i stedet skal kigges nedad i tabellen. Efter nederlag på udebane til bundholdet Cottbus, hvor den formsvage,  ellers stjerneangriber Pizarro var i karantæne, tog Werder Bremen til San Siro for at møde Milan med 1-1 i bagagen. Werder styrer kampen og skaber masser af chancer, men som sædvanligvis er de ineffektive. Milan kommer foran 2-0 på deres vel eneste chancer. Men med 2 relative sene mål af Pizarro ender kampen 2-2 og Werder Bremen slår sensationelt Milan ud af UEFA-cuppen. Og så var det klart fortjent, da Werder over de 2 kampe var en klasse eller 2 over Milaneserne!



Kan de gentage bedriften mod Bayern? Tjo... Generelt er Werder uhyre svære at spå om, og enten har de det med at skabe godt med chancer, men samtidig tillade masser af chancer, og være ineffektive og dermed spille 1-1 eller 2-2. Eller også spiller de blændende fodbold og vinder 4-1, 4-0, 5-0. Mod et tophold som Bayern München er det blot endnu sværere at spå om end normalt. I sidste sæson vandt Bayern München 4-0 ude over Werder, og i denne sæsons omvendte opgør lykkedes det så Werder at hævne det resultat med en 5-2 sejr på Allianz Arena! Men hvor jeg ikke tør spå om udfaldet af kampen, føler jeg mig ganske overbevist om, at det bliver en underholdende kamp. Werder vil som altid spille friskt til, og selvom de ikke har scoret specielt mange mål i 2009 har de skabt masser af chancer, og det er blot uheld, der har resulteret i, at de ikke har scoret ligeså mange mål som de har i de sidste par år.


Form/statistik


Hjemme: 6-3-2

Over 2,5: 14-7

Over 2,5 hjemme: 8-3

Efter at have slået Dortmund 2-1 i DFB-pokalen var der optimisme blandt Werders tilhængere til at holdet ville få rettet op på det skuffende efterår. Men det gik som bekendt ikke sådan. Således tabte de den næste kamp 1-2 hjemme til Bielefeld (forfærdelig indsats) og den efterfølgende kamp til Schalke 0-1 ude (chancefattig kamp mod 2 nervøse mandskaber). I den næste kampe leverede de til gengæld en imponerende indsats og skabte hele 21 chancer, hvilket er suverænt mest set over de seneste par sæsoner som noget hold har skabt i en kamp! Problemet var bare, at det kun lykkedes Werder at score 1 mål, hvilket Gladbach ligeledes gjorde på deres 3 chancer… Til det næste opgør mod Cottbus var kreatøren Diego tilbage efter endt karantæne, og det var forventet, at han kunne styrke holdets præstation… men lige lidt hjalp det. Werder skabte endnu engang fint med chancer, men var endnu engang ineffektive og tabte 1-2. Som nævnt har man dog sidenhen fået noget oprejsning med 2-2 kampen på San Siro, og møder med en acceptabel selvtillid til kamp mod Bayern.




Trupnyt


Werder Bremen skulle efter sigende have en trup stort set uden skader. Kun reserven Hunt (offensiv) mangler.


Forventet startopstilling


Wiese – C. Fritz, Mertesacker, Naldo, Pasanen – Frings – Tzioliis, Özil – Diego – Pizarro, Hugo Almeida





Bayern München


Generelt: 11-5-5



Hvad sker der i München for tiden? En forfærdelig start i ligaen i 2009 med 3 nederlag i 4 kampe medførte, at Bayern dumpede ned på en 4. plads. Men helt utroligt lykkedes det Klinsmann og hans tropper at tage til Lissabon og vinde med hele 5-0 i CL opgøret med Sporting! De tyske hold har aldrig været mere uforudsigelse og aldrig mere underholdende, og vi er i gang med en super spændende sæson, hvor et hold som Wolfsburg, der længe har ligget i midten har en realistisk chance for at vinde mesterskabet… Bayern München har stadig den stærkeste trup, men er alt for svingende for tiden. Ribery er selvfølgelig stadig verdensklasse, og er med sin hurtighed, driblinger og blik for spillet genial til at gøre medspillerne frie og heller ikke bleg for selv at afslutte og score. Derudover leverer den mere anonyme Ze Roberto også rigtig godt på den centrale midtbane, samtidig med at Klose har fundet en fin form. Til gengæld synes Schweinsteiger at have gået lidt ned i forhold til hans glimrende efterår, og Luca Toni, som i sidste sæson scorede på alt, har brændt flere 100 % chancer i denne sæson. Ligeledes har midterforsvaren Demichilis lavet nogle underlige fejl, og ligner ikke sig selv fra sidste år, hvor han nok var ligaens bedste forsvarsspiller.

 


Form/statistik


Ude: 5-3-3


Over 2,5: 16-5


Over 2,5 ude: 6-5


I en lige kamp tabte Bayern det første bundesligaopgør i 2009 med 1-0 i Hamburg. Derefter spillede de en glimrende kamp hjemme mod Dortmund, som blev vundet 3-1, hvorefter de uheldigt tabte 2-1 i Berlin, og i sidste uge spillede Bayern en elendig kamp hjemme mod Köln, der blev tabt med 2-1. Specielt 1. halvleg var Bayern ringe, hvor Köln havde muligheder til 3-0. I kampen mod Lissabon ændrede Klinsman strategi og forsøgte at bruge kanterne (Ribery og Schweinsteiger) mere defensivt, hvilket de også har planer om at gøre mod Bremen.

Et mere defensivt udgangspunkt taler selvfølgelig imod overspillet. Men ærlig talt så har jeg svært ved at se både Bayern og Bremen spille afventende fodbold. De vil fremover banen, og skal begge bruge en sejr. Ingen af holdende har haft succes i foråret, men begge hold har evnet at skabe godt med chancer, og har en statistik, der taler for godt med mål, hvilket det sidste indbyrdes også indikerer. Ribery er i topform, og Toni fik ligeledes styrket selvtilliden med 2 mål (på billig baggrund dog) i Lissabon. Og defensivt eller ej, Bayern scorede trods alt stadig 5 mål i Lissabon, så helt kedelig var kampen næppe…




Trupnyt



Bayern mangler blot højrebacken Massimo Oddo (f-rot).



Forventet startopstilling

Resing – Lell, Lucio, Demichilis, Lahm – Van Bommel, Ze Roberto – Schweinsteiger, Ribery – Klose, Toni

Fremtidige tips

Ekspert Atalanta - Cremonese
9 feb 18:30
Betvalue
2108%
1,75Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Fredericia
9 feb 19:00
Betvalue
2108%
1,98Betano
Ekspert AGF - OB
9 feb 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,70Danske Spil
Ekspert Tottenham - Newcastle
10 feb 20:30
Betvalue
1104%
1,80Betano
Ekspert F.C. København - Viborg
11 feb 19:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.