Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 50-50%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
I aften skal holdet med den bedste team ERA i MLB for øjeblikket, Washington Nationals, op i mod den pitcher der har MLB's bedste ERA, Joe Saunders så der bliver tale om en ægte pitcher-duel med få runs.
Pitcher Match-up
Nok har Nationals den bedste team ERA, men det skyldes primært deres 3 andre startere, Gonzales (ERA 1,82), Strasbourg (ERA 1,12) og Zimmerman (ERA 1,89), der trækker deres ERA ned til samlet 2,40.
Aftenens starter for Nationals, Edwin Jackson, har blot en ERA på 3,16 - hvilket dog heller ikke er dårligt. Han pitchede senest i torsdags mod batting-svage Padres, hvor han gik igennem 6,2 innings og fik 6 hits mod sig og gav 3 walks, men ingen runs.
For Arizona Diamondbacks (D-backs) starter Joe Saunders, der har fået en forygende start med en ERA på kun 0,90 og en WHIP (Walks+Hits per inning pitched) på 0,87 over 30 innings og har en 2-1 record at fremvise for det.
Han kommer lige fra den nok bedste outing i hans karriere mod Marlins, hvor han pitchede en complete game og blot gav 3 hits væk - ingen runs. Han har endnu ikke opgivet et eneste run på udebane i år. Han er dermed den varmeste pitcher i MLB for tiden og tanken godt fyldt med selvtillid og han bør kunne hjælpe D-backs godt på vej til en sejr i dag.
Team Match-up
Nationals startede sæsonen for fuld damp med 14 sejre ud af 18 kampe, men er nu kommet ind i en rigtig skidt stime og har tabt 5 kampe på stribe. Som nævnt har de MLB's bedste ERA (altså pitcher rating), men deres dårlige stime skyldes elendig batting. De har på i de 5 sidste kampe kun formået at score 7 runs. De kaldte i desperation et af deres unge talenter, der har en stor karriere i udsigt, op til første-holdet for at forsøge at få scoret nogle runs, men presset har nok været for stort (eller også er talentet der ikke), for han har kun fået 2 hits på 9 forsøg indtil nu.
Nationals havde håbet at få vendt skuden i går da de på hjemmebane tog i mod D-backs, men fik en snitte på 5-1 igen og er altså ikke ude af deres dårlige periode.
D-backs har været mere konsistente og har vundet 13 og tabt 11, men er lige nu inde i en god stime, hvor de har vundet 3 kampe i træk, inklusiv 5-1 sejren i går over Nationals. D-backs har vundet 5 ud af 6 mulige på udebane i deres sidste 6 kampe og er ligeledes 5 ud af 6 som underdog på udebane i de sidste 6.
D-backs har ligeledes vundet de sidste 4 kampe de to hold har spillet i Washington.
Baseret på form og dagens pitcher-setup synes jeg kampen er meget mere åben end oddsene indikerer og jeg sætter min CV til 50-50 og dermed fin værdi hos Bet365 og endnu bedre hos 5dimes og Pinnacle, der giver odds 2,16 i skrivende stund.
Oddset har været stigende i løbet af natten og det kunne godt tænkes at fortsætte lidt endnu, da mange puntere vil forvente at Nationals i dag får vendt skuden. Jeg tror dog de må vente til i morgen med at få vendt skuden, hvor pitcher-duellen er mere favorabel for Nationals.
Der er omkring 30-40% risiko for regn i Washington i aften og i så fald risikerer kampen at blive udskudt.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar