18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Voided
Tips & Spilforslag

Wallace Spearmon - Churandy Martina: Draw no bet: 1

Spiltip af dysseus den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
52-0-48%
Betvalue
3114.4%
Spilbar ned til odds
1.92
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Mændenes 100m var spændende, men der er mig at se lagt op til et mindst lige så interessant 200m løb. Usain Bolt er den klare favorit, og de andre kommer næppe i nærheden af ham. Blandt amerikanerne har den forsvarende mester, Shawn Crawford, været rigtig godt løbende, mens Walter Dix har skuffet indtil videre. Wallace Spearmon har præsteret på det jævne, men jeg tror han har mere at give i finalen. Churandy Martina fra de Hollandske Antiller har været den store positive overraskelse, men han kan næppe fortsætte sin forbedring, og det åbner for et rigtig godt H2H spil mellem ham og Spearmon.

Wallace Spearmon
Spearmon har været blandt verdens bedste 200m løbere i flere år. Han vandt sølv ved VM i 2005 og bronze ved sidste års verdensmesterskab. Har løbet klart under 20 sekunder som sit bedste i de sidste 4 sæsoner. Hans personligt bedste er 19,65 fra 2006 og hans bedste i år er 19,90 fra de amerikanske udtagelsesmesterskaber.
Ved OL løb han sig let videre fra indledende med 20,46. I anden runde gik han videre med en 2. plads i sit heat med tiden 20,39. Han blev 3?er i sin semifinale efter Bolt og Crawford med tiden 20,14. Han kom dog rigtig stærkt på opløbet og så ud til at have overskud. Det vil undre mig hvis han ikke kan løbe under de 20 sekunder i finalen.

Churandy Martina
Martina har været med i rigtig mange år, men han har primært fokuseret på 100m, hvor han endte på en ærgerlig 4. plads tidligere på ugen. Ved VM sidste år blev han nr. 5 på både 100 og 200m. Før OL var hans bedte tid 20,20. Den tid forbedrede han i semifinalen, hvor han vandt sit heat i tiden 20,11. Det var en tæt semifinale, hvor 4. pladsen, der var sidste adgangsgivende placering til finalen, gik på 20,25. Martina så da heller ikke ud til at holde meget igen, og jeg tvivler på at han kan sætte personligt bedste igen i finalen. I hvert fald ikke med meget, og en tid under de 20 sekunder virker for mig urealistisk.

Spillet
Oddsene er tilsynelanden sat efter deres tider hidtil ved OL, men jeg mener ikke, at de giver et retvisende billede af styrkeforholdet. Spearmon har i flere år haft et højere niveau end Martina, og jeg tror ikke at det ændrer sig i OL finalen. Spearmon har dog ikke været så imponerende som landsmanden Crawford, men jeg tror alligevel, at han har noget mere at komme med i finalen.

Flere tips

Ekspert Feyenoord - Como
14 oct 18:45
Betvalue
1105%
1.75Betano
Ekspert Shakhtar Donetsk - AEK Athen
14 oct 21:00
Betvalue
2108%
1.98NordicBet
Ekspert Bodø/Glimt - Borussia Dortmund
14 oct 21:00
Betvalue
2106%
2.12Betano
Ekspert Aston Villa - Fenerbahce
14 oct 21:00
Betvalue
2107%
1.95NordicBet
Ekspert KuPS - Trabzonspor
15 oct 18:45
Betvalue
1105%
1.55Unibet
Ekspert Egnatia - FC Midtjylland
15 oct 18:45
Betvalue
2108%
2.58Unibet
Ekspert NK Celje - Omonia Nicosia
15 oct 18:45
Betvalue
1104%
2.00Bet365
Ekspert Slutter sidst
30 may 16:00
Betvalue
2106%
2.00Danske Spil
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.