Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Chloe Hosking har alletiders VM-chance i Qatar
- Chance
- 20%
- Betvalue
- 3120%
- Spilbar ned til odds
- 5,00
- Rigtig/forkert
DERFOR SKAL DU SPILLE DEN:
- Chloe Hosking er en af de allerhurtigste ryttere i feltet. Hun vandt blandt andet La Course og blev 2’er i Madrid Challenge.*
- Australien kommer med det klart bedste hold til at køre en spurt. Kan de holde det samlet, har hun gode chancer for at blive skudt perfekt af.
- Der er et par hold, der har interesse i en spurt. Foruden Australien må også (især) Belgien og Italien hjælpe til med at holde det samlet.
- Formen virker til at være på plads, og hun vandt blandt andet GP Beghelli i slutningen af september – hendes sidste løb inden VM.
- Hun har den fordel, at hun modsat flere af hendes konkurrenter ikke har skænket OL én tanke. Al fokus har været på Qatar.
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED:
- Der er mange hurtige sprintere i feltet. Jolien D’Hoore slog hende i Madrid, mens Kirsten Wild altid er stærk i Qatar.
- Flere af feltets bedste ryttere og lande – Vos, Deignan, Guarnier, van Vleuten, van der Breggen m.fl. – har ikke stor interesse i en massespurt.
- Holland bliver derfor interessant. De har en stærk sprinter (Wild), men også flere andre profiler, de kan spille ud, og som kan blive svære at stoppe. **
- Juniorrytterne på herresiden viste, at den flade rute i Qatar sagtens kan gøres spændende, hvis man tør køre sig i bund.
- Damecykling er langt hen ad vejen ret uforudsigeligt. De kører i højere grad på følelser og fornemmelse, hvilket skaber et mere underholdende løb.
Argumentpunkter i kursiv: De punkter, som jeg mener, oddssætterne/markedet især overser/fejlvurderer
NOTE:
* = To endagsløb, der køres samtidigt med mændenes 21. etape i henholdsvis Tour de France og Vuelta a España. La Course sluttede altså på Champs Elysees, mens Madrid Challenge sluttede på målstrækningen i Madrid.
** = Hvis Holland vælger at satse helhjertet på Wild, så bliver det meget, meget svært for konkurrenterne at slippe væk fra feltet. Det er stærke folk, de råder over. Til gengæld vurderer jeg, at det er mest sandsynligt at de sætter dem i spil. Wild ER hurtig, men hun er også 33 år, og er nok langsommere end både D’Hoore og Hosking i en direkte duel. Hun er rigtig stærk i Qatar. Hold dog øje med situationen - jo tættere vi kommer finalen, jo større er chancen for at de vælger at satse helhjertet på Wild i spurten.
MARKED:
Bet365: 6,00
Danske Spil: 6,00
888sport: 6,00
Unibet: 6,00
Nordicbet: 5,50
Betsafe: 5,50
På det danske marked åbnede den op i 5-5,0, men er så siden steget en lille smule, hvilket kan skyldes at et par Twitter-tipsters har peget i andre retninger end Hosking.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar