Vitaly Klitscho - Cristobal Arreola: 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 85-5-10%
- Betvalue
- 1102%
- Spilbar ned til odds
- 1,18
- Rigtig/forkert
Dette er en af årets største kampe. De to Klitscho brødre har længe været den største torn i øjet på amerikanske fans og media. Det er meningen at Amerikanere skal dominere i boksning. Om ikke andet skal de i hvert tilfælde dominere sværvægtsboksning. Sådan har det altid været og sådan skal det være. Men sådan har det bare ikke været i de seneste mange år efterhånden. Nogle mener at der må være noget galt hvis det ikke er en Amerikaner der dominerer. Det er sikkert sværvægt der er inde i en svaghedsperiode. Problemet med den tankegang er at Amerikansk boksning i dag har få boksere på vej op der virkeligt har stjerne potentiale. Hopkins, Roy Jones, Holyfield, Tyson og Mosley er alle navne var en tidligere generation af storhed. Indtil nu er der vel stort set kun Floyd Mayweather der rigtigt ser ud til at kunne fylde deres sko. Der er nogle meget interessante navne i Andre Ward, Andre Direll og Chad Dawson som er på vej op, og som måske kan gøre et indtryk. Alt i alt er det dog lidt tyndt i forhold til hvad Amerikansk boksning har været vant til. Det har slet ikke hjulpet at jerntæppet faldt og at levevilkårene i USA er forbedret. Sværvægt domineres i dag af østeuropæiske boksere med de to Klitscho brødre som toppen af kransekagen.
Storebror Vitaly møder i denne kamp Chris The Nightmare Arreola. Efter at navn er navn (som f.eks. Mesi) er kørt igennem mediemaskinen med håb om at her er det næste store Amerikanske sværvægtshåb er turen nu kommet til Arreola.
Chris Arreola er født i Los Angeles, Californien. Han er 28 år gammel og har vundet alle 27 kampe han har taget del i. De 24 af de 27 har han vundet på KO.
Dr. Ironfist Vitaly Klitscho er født i Ukraine. Han er efterhånden blevet 38 år gammel. Han har vundet 37 af sine 39 kampe med to nederlag. Begge nederlag er kommet fordi kampene er blevet stoppet med skader. Ud af de 37 sejre er kun en enkelt formået at gå tiden ud og det var hans ven Tyske Timo Hoffman. Alle andre er stoppet før tid. Rent faktisk har Vitaly historiens højeste KO procent. Arreola har selv en høj KO procent, men hans modstandere har ikke været på niveau med Vitalys. Arreolas bedste skalp er vel McCline or dernæst Witherspoon. McCline er en dygtig veteran men ikke helt i toppen af divisionen. Witherspoon er en ung relativt uprøvet fighter.
Jeg mener at Vitaly vil vise sig at være alt alt for god til the Nightmare. Jeg er ikke ret meget i tivl om at Chris vil blive drevet rundt i ringen for enden af Vitalys næver. Jeg tror ikke på at Arreola står op efter de 12 omgange. Hvis han gør tror jeg han vil se frygtelig ud, men som sagt tror jeg at det ender inden da. Det kan let ende med at han hjørne smider håndklædet i ringen. Vitaly kunne sikkert godt ende denne kamp tideligt men det er ikke altid han har travlt og ofte kører han meget metodisk frem. De tre procent tal er for Vitaly før tid, Vitaly på points, Arreola vinder. Jeg mener som sagt ikke blot at Vitaly vinder men at han stopper Arreola før tid.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar