18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Vincenzo Nibali - Joaquim Rodriguez: 2

2,30Tipico

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Tour de France 2014 – 14. etape

Det kunne godt ligne at et udbrud på 14. etape holder hjem, og her har Joaquim Rodriguez gode chancer for at sidde med på grund af ambitionen om den prikkede trøje. Nibali er den bedste klatrer, men skal bare ”forsvare” trøjen resten af løbet.
Chance (1-2)
55-45%
Betvalue
1103,5%
Spilbar ned til odds
2,22
Rigtig/forkert
Læs Tipico-anmeldelse
Betting tip

DERFOR SKAL DU SPILLE DEN:

  • Der er masser af bjergpoint, så Joaquim Rodriguez bør gå i offensiven for at få disse på 14. etape.
  • Astana-holdet så mærkede ud på 13. etape, så hvem skal optage forfølgelsen af et eventuelt udbrud?
  • Der kan næppe sidde mange ryttere tilbage i feltet, der tror, at de kan slå Nibali i en direkte duel op ad det sidste bjerg. 

DET SKAL DU HOLDE ØJE MED:

  • Hvis det bliver samlet, så er Nibali den bedste klatrer i øjeblikket.
  • Joaquim Rodriguez var ikke videre imponerende på 13. etape af løbet.
  • Det er slet ikke sikkert, at Rodriguez rammer det udbrud, der kører på 14. etape.

NOTE:

Den store etape til Risoul kunne meget vel ende med en udbrudssejr: Der er mange bjergpoint, og den gule trøje ser ud til at være tæt på afgjort, såfremt Nibali kan holde sig på cyklen. Samtidigt så Astana ikke for stærke ud på 13. etape, hvor Fuglsang blandt andre endte i asfalten, samtidigt med at Skys kort, Porte, røg ud af klassementet.

Det åbner i den grad op for at et udbrud kan holde hjem, og med de mange bjergpoint på spil, så ser jeg gode chancer for at Rodriguez sidder i udbruddet. Nibali er dog stadig favoritten, og kun Tipicos 2,3 og Bet365s 2,25 indeholder (svag) værdi.

Fremtidige tips

Ekspert Villarreal - F.C. København
10 dec 18:45
Betvalue
1103%
1,72Betano
Ekspert Bayer Leverkusen - Newcastle
10 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,78Unibet
Ekspert Shelbourne - Crystal Palace
11 dec 21:00
Betvalue
2108%
1,80Unibet
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.