18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Vil Zdenek Stybar slutte i top3?: Ja

2,70NordicBet

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

VM 2014 – Hoogerheide

Ex-verdensmester Stybar vender for en stund tilbage til cykelcross, og han bør faktisk have pæne chancer for at nå podiet. Han er outsider, men Stybar havde næppe meldt sig til, hvis han var uden chancer.
Chance
41%
Betvalue
3110,7%
Spilbar ned til odds
2,44
Rigtig/forkert
Læs NordicBet-anmeldelse
Betting tip

DERFOR SKAL DU SPILLE DEN:

  • Zdenek Stybar er en særdeles stærk rytter, der to gange tidligere har vundet VM.
  • Stybar ville næppe sige ja til at deltage, hvis ikke formen var god nok til at kæmpe med om hæder.
  • Den seneste vejrprognose siger tørt vejr på dagen, og Stybar selv siger at en ikke-mudret rute er en fordel for ham.
  • Konkurrent Nys har mere end antydet, at Stybar er klar til løbet.
  • Han har set relativt stærk ud i de få løb, han har kørt i denne sæson. 

DET SKAL DU HOLDE ØJE MED:

  • Stybar er landevejsrytter efterhånden, og har således kun kørt meget få cross-løb i denne sæson. Han vil være rusten.
  • Konkurrencen er hård: Nys, Van der Haar, Albert, Mourey, Walsleben, Pauwels, Vantornout er alle stærke folk, og så har jeg ikke engang nævnt formstærke Meeusen.
  • Cross-rytterne vil være i topform til VM – men Stybar har sat næsen op efter Paris-Roubaix om et par måneder.

NOTE:

Jeg lader mig måske snyde lidt her, men jeg synes odds 2,7 på at Stybar ender i top3 er ret godt (Unibet giver til sammenligning 1,45, men det er omvendt en voldsom overreaktion).

Stybar har et kæmpe talent som crossrytter. Fire gange har han vundet VM – to gange hos eliten – og han har vundet World Cuppen og SuperPrestige i 2009/10. Siden har han dog valgt at fokusere på landevejen, og det har betydet, at han har skiftet muddersejre ud med flot kørsel på de europæiske landeveje.

Ruten er ikke den mest tekniske, hvilket er godt, da Stybar som nævnt nok vil være lidt rusten. Ville Stybar stille op til VM, hvis han vidste, han ikke havde en chance? Næppe. Stybars form skal nok være fin nok, og Sven Nys har udtalt, at han mødte Stybar på Mallorca, hvor han lå og kørte bakke-intervaller – formentligt for at være VM-klar. Med andre ord har Stybar altså fokuseret på opgaven, selvom han først forleden meldte sig helt klar til at køre løbet.

Han skal naturligvis ikke være favorit. Han er rusten, og der er mange andre, der har vist god form på det seneste, men til 2,7 synes jeg klart, man skal slå til på at Stybar nok kan ende i top3. Han er erfaren, han er stærk, og han har næppe meldt sig til, hvis han var helt uden chancer. Han er en underdog, og han får svært ved at vinde, men podiet bør være realistisk.

Velkomstbonus
NordicBet
Omsætningskrav
1x
Min. Odds
1.80
Min. Bonus
500 kr
Anmeldelse
Spil for 500 kr. og få 500 kr. freebet
Omsætningskrav: Placer et væddemål hvor indsatsten er 500 kr. til min. odds 1.8 og få et freebet på samme beløb.
Yderligere vilkår

Velkomsttilbuddet gælder kun for nye spillere. Gevinster du vinder fra dit freebet udbetales til din konto uden omsætningskrav. Indsatsen fra freebettet udbetales ikke.

Regler og vilkår:  Vi henviser til NordicBet hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Brighton - Crystal Palace
8 feb 15:00
Betvalue
1103%
1,85Bet365
Ekspert FC Köln - RB Leipzig
8 feb 15:30
Betvalue
1104%
2,75Bet365
Ekspert FC Midtjylland - F.C. København
8 feb 16:00 1 kommentar
Betvalue
2108%
1,80Unibet
Ekspert Liverpool - Manchester City
8 feb 17:30
Betvalue
1103%
1,95LeoVegas
Ekspert Sassuolo - Inter
8 feb 18:00
Betvalue
2106%
1,78Betano
Ekspert Atalanta - Cremonese
9 feb 18:30
Betvalue
2108%
1,75Betano
Ekspert AGF - OB
9 feb 21:00 2 kommentarer
Betvalue
2108%
1,70Danske Spil
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.