18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Vejle - OB: OB vinder med præcist 1 eller 2 mål

Spiltip af Peter Kristensen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance
49%
Betvalue
2107,3%
Spilbar ned til odds
2,04
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Jeg tror på udesejr i dette opgør, men en forholdsvis smal en af slagsen. Vejle er styrket i defensiven med flere gode sommerkøb og samtidig er OB ikke det mest målscorende hold. OB har forstærket sig kraftigt i dette transfervindue og ligner en klar mesterskabskandidat. Der er stor niveauforskel på de to mandskaber og OB bør kunne tage 3 point med hjem, også uden at det bliver fest og farver og storsejr.

Spil
Jeg tror som sagt på en smal sejr til fynboerne og vælger derfor et spil på, at OB vinder præcist med 1 eller 2 mål. Med OB's scoringsproblemer sidste sæson, så tror jeg slet ikke på, at vi vil se en 3-målssejr til fynboerne og derfor har jeg valgt dette spil til højere odds og bedre værdi end de 1,90 på ren sejr til OB.

Vi spiller 56,18% af indskuddet hos Sportingbet til odds 3,90 på at OB vinder med præcist 1 mål.
Samtidig spiller vi de resterende 43,82% af indskuddet på at OB vinder med præcist 2 mål til odds 5,00 hos Wauwbet.

Dog finder jeg værdi i stort set samtlige spil på OB. Jeg finder nogenlunde lige værdi på både dette spil, ren sejr og handicap X'er med henholdsvis præcist 1 og 2 mål. Dog ser jeg dette som det bedste spil når man tager forholdet mellem odds og gevinstchance. Jeg ønsker her større gevinstchance til mindre odds.

Værdispillene:
OB Sejr: Odds 1,90 – CV: 56% - Betvalue: 106,40%

OB med 1: Odds 3,90 – CV: 27,5% - Betvalue: 107,25%

OB med 2: Odds 5,00 – CV: 21,5% - Betvalue: 107,5%

OB med 1 eller 2: Odds 2,19 – CV: 49% - Betvalue: 107,31%

OB vinder med 3 eller flere overskydende mål giver jeg 7% chance, hvilket på ingen måde skaber værdi.

1-X-2 odds:
1: 4,36 Wauwbet
X: 3,80 Bet365
2: 1,90 Nordicbet, Gamebookers

Vejle vandt 1. division i suveræn stil og mange forventer at Vejle har rigtig gode muligheder for at blive oppe i landets bedste række. Jeg er dog blandt de folk, som tror Vejle må en tur tilbage igen. Umiddelbart ligner SønderjyskE den ene nedrykker og så tror jeg Vejle skal slås med AGF om at undgå den sidste nedrykningsplads. Vejle har forstærket sig, men niveaumæssigt mener jeg stadig de er et stykke fra SAS Liga niveau og mange af de spillere som var blandt de bedste i 1. division vil hurtigt mærke den store niveauforskel og få det svært. Spillerne skal vænne sig til at møde mere fysik, højere tembospil og teknisk dygtigere spillere end hvad de har været vant til i 1. division. Dette har Lyngby og Vejle selv været et godt eksempel på. De seneste to sæsoner er de rykket op i SAS Ligaen og har i de første 8-9 kampe ikke fået meget andet end nederlag ud af anstrengelserne. Således tabte Vejle de første 9 kampe i SAS Ligaen sidst de var oprykkere. Det samme vil næppe ske denne gang, da man nu har lidt mere erfarne spillere, som før har spillet SAS Liga. Dog kræver det som sagt tilvænning og jeg tror Vejle kan få lidt problemer i de første par kampe inden de har vænnet sig til niveauet.

Vejle har forstærket sig specielt defensivt, hvor man har hentet flere dygtige og rutinerede spillere. Således er Allan Olesen hentet i AaB til en backplads, mens Brian Priske er hentet hjem fra Club Brugge. Priske skal spille centralt forsvar angiveligt med rutinerede Zivkovic. Til den anden back har man ligeledes gjort sig en nyerhvervelse i form af portugiseren Hélder Cabral. Dermed står man med et nyt forsvar, som ser rimelig stærkt ud. Allan Olesen er hentet hos guldvinderne, men alligevel mener jeg ikke hans niveau er højt nok til at hæve Vejles niveau. Dog kan han give noget rutine og øse ud af den SAS Liga erfaring han nu engang har. Priske er en forstærkning og han har ligeledes rutine og erfaring fra SAS Liga og udland. Med tiden skal det nok blive et ganske udmærket forsvar, men i første kamp kan det skabe problemer, da man endnu ikke kender hinanden fuldt ud. Det kan skabe misforståelser og måske være til fordel for OB.

Midtbanen hos Vejle er bred, men ikke synderlig stærk. Brian Nielsen er talentfuld og vil blive god for Vejle som en farlig udfordrer på kanten. Steffen Kielstrup gjorde det godt på den defensive midtbane sidst Vejle var oppe og er en af Vejles profiler. Ydermere har man lille rutinerede Alex Nørlund på den offensive midtbane. Han har rutine, men niveauet er efterhånden dalende. Det samme gælder så sandelig Thomas Røll som synger på sidste vers. Ydermere har man Arrieta, Søren Pallesen og Valentino Lai. Alle spillere som sagtens kunne begå sig i 1. division, men SAS Ligaen er et skridt op ad rangstigen og her har disse spillere ikke kvaliteter nok til at begå sig. Sidst har man hentet Bechara i OB. Bechara går for at være kreatør, men faktisk er han bedre defensivt end offensivt. Som brasilianer er han slet ikke så driblestærk og afleveringsdygtig som mange forventede da han kom til OB. Han er muligvis en forstærkning i Vejle, men lidt for meget en alibispiller i SAS Ligaen og jeg tror ikke han kan gå ind og ændre på det helt store hos Vejles midtbane.

Altså er flere af spillende aldrende og ved at være færdige, mens flere bare ikke har niveau til SAS Ligaen. Disse spillere vil virkelig mærke forskellen på de to rækker og trods en bred midtbane, så mener jeg ikke at disse spillere har niveau til at begå sig i andet end en solid bundklub. Unge spillere som Kielstrup og Brian Nielsen kan gå hen og imponere, men unge har ofte problemer med at bevise sit værd i de første kampe i nye rækker. Et eksempel er Sønderjyskes Ken Ilsø som i sidste sæson var 1. divisions store profil. Mod Horsens lavede han intet andet end frispark og et par enkelte gode afleveringer. Jeg er klar over det er tidligt at dømme efter en enkelt kamp, men alligevel et eksempel på forskellen og den nødvendige tilvænning i disse startkampe.

En bred, men niveaumæssigt svag midtbane kan få store problemer mod OB's nyerhvervede og rigtig stærke midtbane. Vejle kommer virkelig på prøve her.

Angrebet er meget tyndt hos Vejle. Pinones-Arce er dog på et rimeligt niveau og er helt sikkert en dygtig nok angriber til at kunne score de kasser der skal til. Han er dog lidt alene om det på toppen, da Lawal er en smule mere hængende angriber. Desuden er han også uerfaren og er næppe støbt af det, der skal til for at gøre sig gældende i den bedste række. Edin Cakovic er hentet som udviklingsspiller og vil tilsyneladende ikke blive brugt endnu. Dermed virker Vejles angreb tyndt og meget sårbart og skal Pinones-Arce ligge alene på toppen, så får han store problemer med at skabe noget overfor sidste sæsons bedste SAS Liga forsvar. De rutinerede forsvarsspillere hos striberne kommer i hvert fald ikke på overarbejde og jeg tror nemt de kan holde Arce fra det helt store.

OB har forstærket sig kraftigt i dette transfervindue. Specielt midtbanen er blevet ufattelig stærk og ligeledes har man hentet spillere til at forstærke både angreb og forsvar. OB skal så sandelig tages seriøst i år og kandiderer til mesterskabstitlen. Defensivt er OB rigtig stærke, hvilket blev bevist ved at være det hold i ligaen, som sidste år lukkede færrest mål ind. Trods ændringer fungerede det rigtig godt og Håland og Møller Christensen er fundet ind i et rigtig godt samarbejde. Chris Sørensen er fast mand på venstrebacken hvor han godt det solidt, mens højrebacken for tiden optages af rutinerede Helveg. Han har i TOTO cup kampene været godt spillende, men ellers står nyindkøbet Esben Ruud klar til at overtage. Ruud skulle være en dygtig back. I Jonas Troest har man en virkelig stærk reserve, som kan erstatte på alle forsvarspladser.

Midtbanen er ændret radikalt i forhold til sidste sæson, hvor den centrale midtbane er helt ny. Djemba-Djemba er hentet ind som den store stjerne og han er efter en rigtig flot debut mod Aston Villa allerede blevet en stjerne i det fynske. Han viste også klasse og kan blive en stor profil i den danske SAS Liga. Han er teknisk overlegen og ligger og slider på den defensive midtbane hvor han bryder mange bolde. Samtidig er han driblestærk og kombinationsstærk – ser virkelig ud til at fynboerne har gjort sig et kanon køb her. Ikke kun defensivt er man forstærket, for den offensive midtbane er overtaget af Horsens altoverskyggende profil Henrik Hansen. Ham kender vi som målfarlig driblestærk og rigtig dygtig til at ligge de målgivende afleveringer. De to centrale midtbaner supplerer hinanden godt og OB står med en virkelig stærk central midtbane. Sammenlignet med Vejles er den flere klasser over og netop her skal OB kunne vinde duellerne og sætte sig igennem så man bliver boldfaste. Venstrekanten er, efter tabet af Borring, overtaget af Absalonsen. Han har gjort det rigtig godt hernede og fløjen er i virkeligheden også pladsen han selv ønsker at spille. Højrekanten er endnu ikke besluttet, men både Bolanos og HH Andreasen, for ikke at snakke om Bisgaard og unge Matti Lund, kan tage pladsen. HHA startede på højrekant mod Aston Villa, mens Bolanos kom ind senere i kampen. De er to forskellige typer og Bolanos passer reelt set bedst ind på pladsen. Han mangler stadig at slå helt igennem, men i foråret viste han i glimt sin klasse. Kan han løfte sit spil det sidste så tror jeg vi med tiden vil se ham på pladsen, da han er hurtigere og meget mere udfordrende end Andreasen og det er jo netop hvad en kantspiller skal kunne.

I angrebet har man stadig Djiby Fall, mens man har hentet svenske Runström. Det gør, at man nu kan spille med 2 mand helt fremme og det gør OB meget mere målfarlige end i sidste sæson hvor Fall lå alene helt på toppen. Det gav ikke nok scoringer og som en fornuftig og logisk ændring spiller man nu 4-4-2 med diamant på midten og 2 helt i front. Runström har ikke vist sin målfarlighed endnu, men arbejder virkelig meget for holdet og skaber plads til Djiby Fall som er afslutteren. Runström mangler bare at få hul på bylden og så skal han nok blive en gevinst for fynboerne. Falls klasse kender alle til og han viste den allerede i foråret med mange scoringer. Dette har han i den grad fortsat med 3 scoringer i de to kampe mod Turku. Fall er meget kropsstærk og stort set alle forsvar i ligaen har problemer med at holde ham fra fadet. Fall bejler helt sikkert til at blive ligatopscorer.

OB står med en bred trup som er niveauer over Vejles. I alle kæder er man bedre og specielt midtbanen har man høj klasse, hvilket skal udnyttes overfor Vejles noget svagere midtbane. OB kommer til at have bolden meget og bør skabe sine chancer. Med farlige Fall i front bør man kunne score mod nyoprykkerne. OB skal udnytte deres klare fysiske overtag og deres større rutine.

OB plejer at have rigtig mange fans med til Vejle og det virker derfor ikke helt som en normal udebanekamp. Desuden plejer OB at være rigtig gode på udebane.

Trupnyt
Vejle har alle mand klar til kamp.

OB stadig er ramt lidt af skader. Nymann er stadig ude og Esben Hansens knæskade er igen brudt op, så han må nu sidde udenfor et stykke tid. Troest er tvivlsom til kampen. Skaderne betyder dog ikke, at man ikke kan stille i stærkeste opstilling, så OB kommer til Vejle med en rigtig stærk trup, som formåede at spille helt lige op med Aston Villa i lørdagens kamp og som faktisk fortjente sejren. OB spillede rigtig flot offensivt fodbold, men en nervøs start, samt uopmærksomhed på en enkelt dødbold gjorde at man måtte nøjes med 2-2.

Held og Lykke..

Fremtidige tips

Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Fulham - Nottingham F.
22 dec 21:00
Betvalue
1103%
1,72Bet365
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.