18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Valladolid - Barcelona: Begge scorer

Spiltip af NO12 den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance
60%
Betvalue
2109,8%
Spilbar ned til odds
1,67
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Flere aspekter, både statistik, aktuelform og team news taler for værdien af dette væddemål.

Rent statistisk så er 4/5 af de fem seneste opgør imellem de to hold på Valladolids hjemmebane Estadio José Zorrilla, endt med scoring til begge mandskaber, resultatet uden scoring til begge faldt i 99, så det kan jeg ikke bruge til alverden.

Såvel Valladolid som Barcelona har haft en rigtig god sæson hidtil.

Valladolid har overrasket undertegnede positivt i denne sæson hvor de har samlet 39 point i 28 kampe i 07/08 samlede de 45 i 38 kampe, så der bliver tale om en fremgang rent pointmæssigt i denne sæson(ellers skal de da gå totalt i stå). Deres scoringsrate i denne sæson har været outstanding i primera 23 gange i 28 forsøg er de gået fra banen med minimum et 1 tal på scoringstavlen. Yderemere er deres "aktuelleform" at de har scoret i de seneste 11 liga kampe. Valladolid mangler af faste spillere kun Pedro Leon, midtbanespiller med 3 scoringer i denne sæson.

Barcelona ligger nummer et med 6 point ned til Real. Første pladsen i ligaen har de vundet ved at spille flot angrebsfodbold, med mange mål til følge - de har scoret i 27 af 28 ligakampe i år, kun i den allerførste mod Numancia måtte de gå fra banen uden at have garnet. Skadessituationen hos Barca´s i defensive kæder at de mangler backen Abidal og oprydderen på midtbanen Toure.

Når jeg summer alt ovenstående sammen, og ligger til at Barca har været "gavmilde" med at give point væk efter de 3 tidligere landskamp pauser i denne sæson ( 2 uafgjorte og 1 nederlag) - gør at jeg ser værdi i spillet.
Imod dette spil taler at Barca også mangler Iniesta og Hleb, en måske træt Messi efter en lang flyvetur, samt deres eventuelle lyst til at spille efter en smal 1-2 målssejr - meeeeen det tror jeg simpelthen ikke hjemmeholdet tillader når man tager deres form in mente.

Alt i alt har jeg vurderet at der er 60% sandsynlighed for at væddemålet går hjem, og dermed værdi.

Held og lykke

Fremtidige tips

Ekspert Hvor mange guldmedaljer vinder Norge?
7 feb 09:00 4 kommentarer
Betvalue
4124%
1,91Danske Spil
Ekspert Sassuolo - Inter
8 feb 18:00
Betvalue
2106%
1,78Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.