Spiltip af Mark Blucerchiato
den
5 visninger
1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Hjemmebanen taler til amerikanernes fordel
Det taler for- Usa har spillet ganske godt indtil videre ved dette VM med to sejre, og et nederlag senest mod tyrkerne, men hvor man var sikret førstepladsen i gruppen. Til torsdagens opgør er amerikanerne favoritter og bør have gode muligheder for, at gå videre og ikke mindst fordi de har hjemmebanefordelen.
- Bosnien gravede sig ned mod Bosnien hvor de heldigt fik uafgjort, og mod Schweiz blev man spillet ud af banen især i anden halvleg og tabte med 4-1. Man sluttede af med og besejre Qatar senest med 3-1, men uden og imponere i det opgør.
- Amerikanerne og Mauricio Pochettino er nummer 17 på Fifa ranglisten, mens bosnierne er nummer 64. Spillemæssigt har amerikanerne budt ind med langt bedre fodboldspil end bosnierne ahr, og det gælder både defensivt som offensivt.
- Det dufter ikke af en målfest umiddelbart og især pga vigtigheden af opgøret, og fordi Bosnien sandsynligvis kommer med samme koncept som indtil videre med, at grave sig ned og satse på omstilligerne.
- Usa besejrede i gruppespillet både Paraguay og Australien uden de store problemer, og to mandskaber som jeg vil vurdere bedre end Bosnien.
- Offensivt har tingene også fungeret for amerikanerne med otte mål i tre opgør, og så kunne de spare en del af profilerne senest.. Defensivt har amerikanerne set ganske stærke og solide ud, og bosnierne har på ingen måde været skræmmende offensivt, og defensivt har de også været udfordret.
- Jeg forventer et opgør hvor Usa kommer til, at spille præcis som de gjorde mod Paraguay og Australien. Man vil være mest på bolden og dominerende, og man bør have gode muligheder for, at spille sig videre og alt andet vil være en skuffelse og især på hjemmebane.
- Bosnien kommer sandsynligvis til og spille på samme måde i dette opgør som mod især Canada og Schweiz. Man graver sig ned og parkere bussen, og satser på omstillingerne.
- Der hviler et stort pres på de amerikanske spiller og det vil være en kæmpe skuffelse hvis de ikke går videre.
- Bosnierne vandt senest mod Qatar som må have givet selvtillid, og hvor især Kolasinac, Dzeko, Alajbegovic gjorde det rigtig godt, og det gjorde sig gældende med især hele midtbanen.
- Tager Usa for let på tingene kan de msåke få problemer, og kan de få åbnet op for den parkeret bus.
- Kan Bosnien få et point og få dette opgør ud i forlænget spilletid og måske straffespark så kan de måske overraske.
Oddsmarked
Betano er i odds 1,75 på en amerikansk sejr og kombineret med Under 4,5 Mål.
USAs forventede startopstilling: 3-4-2-1: Freese- Freeman, Richards, Ream- Dest, Adams, Tillman, Robinson- McKennie, Pulisic- Balogun.
Bosniens forventede startopstilling: 4-4-2: Vasilj- Kolasinac, Muharemovic, Katic, Dedic- Alajbegovic, Basic, Tahirovic, Bajraktarevic- Dzeko, Demirovic.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar