18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Uruguay - Brasilien: Under 2,5

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (Over-Under)
50-50%
Betvalue
1103%
Spilbar ned til odds
2,00
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Sydamerikansk fodbold og især det brasilianske landshold udståler underholdende sambabold med masser af scoringer. Det er dog langt fra altid, at brasserne kan leve op til de høje forventninger.
Selvom Brasilien scorede hele 6 gange og Uruguay scorede 4 gange i seneste kamp, så kan det blive vanskeligt at gøre denne Copa America semifinale til et målrigt opgør.

Uruguay er en respekteret modstander og de har et rutineret, stærkt forsvar styret af Diego Lugano. Spillestilen er barsk, og træner Oscar Tabárez har valgt en defensiv 5-3-2 opstilling, som de brasilianske storfavoritter får svært ved at bryde igennem.

Uruguay vil forsøge med kontra-angreb, men den brasilianske defensiv er også rutineret med Juan og Alex.


URUGUAY
Brasilianerne vil ofte hellere underholde end vinde, mens de uruguayanske spillere vil fighte til sidste fløjt og vinde for enhver pris. Spillestilen er på grænsen til det brutale, og modstanderne får sjældent lov til at drible meget rundt om forsvarspillerne før en flyvende tackling får angriberne til at smage på grønsværen.
Paulo Montero var en stor lederskillelse på landsholdet og forbillede for Diego Lugano, som nu viderefører traditionen om en solid uruguayansk defensiv.
Diego Lugano havde stor succes i Sao Paulo, hvor han i 2005 blev kåret til "Sydamerikas bedste forsvarsspiller".
Han blev herefter hentet til Fenerbahçe af Zico.
Den store stjerne på holdet er Diego Forlán, der sandsynligvis danner makkerpar i front med Alvaro Recoba. Alternativ er Fabián Estoyanoff.
Hvis Uruguay skal overraske, så skal de udnytte Forláns hurtighed i kontra-angreb og Recoba´s evner på dødbolde.

BRASILIEN
Brasilien kan stadig huske, hvem der besejrede dem i VM finalen på Maracana i Rio de Janeiro i 1950. Den plet kommer først væk med en VM triumf i 2014. Indtil da kan brasserne forsøge at få revanche i denne Copa America semifinale.

Dunga har haft masser af træningskampe, efter han overtog landsholdet efter VM skuffelsen i Tyskland. Alligevel var holdet usikkert i første afgørende kamp.
Dunga var rystet over Kaká og Ronaldinho hellere ville have ferie end forsvare den gule landsholdstrøje. Herefter besluttede Zé Roberto, at han er for gammel til landsholdet og afslog at tage med til Venezuela.

Robinho har fra start været tiltænkt en hovedrolle på Dunga´s landshold, og det er blot mere markant nu, hvor Kaká og Ronaldinho nyder ferien. Robinho har aldrig været kendt som topscorer, men han har nu scoret 6 mål for Brasilien i 4 kampe.

Lederen på holdet er Arsenals Gilberto Silva, der styrer spillet fra den defensive midtbane. Han har en vigtig funktion; hans indsats som bolderobrer bliver ofte ikke bemærket, men er uvurderlig.

SENESTE RESULTATER I COPA AMERICA
Begge hold chokerede i første kamp i turneringen med nederlag. Men siden har begge mandskaber fået styr på spillet. Der er blot scoret en enkelt gang imod Brasilien og Uruguay i deres 3 seneste kampe.

26/6 Uruguay 0-3 Peru
30/6 Uruguay 1-0 Bolivia
03/7 Uruguay 0-0 Venezuela
08/7 Uruguay 4-1 Venezuela

27/6 Brasilien 0-2 Mexico
01/7 Brasilien 3-0 Chile
04/7 Brasilien 1-0 Ecuador
08/7 Brasilien 6-1 Chile

TRUPNYT
Uruguay har haft midtbanespiller Diego Pérez skadet, men han skulle være klar. Træner Oscar Tabárez kunne også vælge at sætte Carlos Diogo i forsvaret.
Brasilien havde Daniel Alves udenfor med en skade i seneste kamp; han kæmper for at kunne afløse Maicon.

FORVENTEDE STARTOPSTILLINGER
URUGUAY (5-3-2)
Fabián Carini; Andrés Scotti, Diego Lugano, Darío Rodríguez, Maximiliano Pereira, Jorge Fucile; Diego Pérez, Pablo García, Christian Rodríguez; Diego Forlán, Alvaro Recoba.

BRASILIEN (4-4-2)
Doni; Maicon, Juan, Alex, Gilberto; Gilberto Silva, Elano, Mineiro, Júlio Baptista; Robinho, Vágner Love.

UNDER 2,5 SCORINGER
Der er argumenter for begge veje. Jeg har lagt vægt på, at vi nu er nået til semifinalerne, og kampene derfor kan blive mere taktisk prægede, hvor risikoen for nederlag overskygger kravet om underholdning.

Dunga har modtaget meget kritik for at have dræbt "Jogo Bonito","Det Smukke Spil". Selv efter 1-0 sejren over Ecuador var fansene og pressen hårde ved spillerne og spillestilen. Dunga var for defensiv og spillet for kedeligt, men 6-1 sejren over Chile har ændret billedet.
Dunga har ikke længere kniven for struben, Brasilien har nu bevist, at de stadig mestre "Jogo Bonito". Godt nok var Chile langt fra nogen skræmmende modstander, men fansene er tilfredse.
Skulle katastrofen indtræffe i semifinalen, og Uruguay bliver endestationen, vil det især være Kaká og Ronaldinho, der får skylden for at foretrække ferie fremfor landsholdet.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.