18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Ungarn - Serbien: 2

1.83Centrebet
Spiltip af Kenneth Bech den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Vandpolo, VM, herrer. Semifinale.

Vi bevæger os mod vandet, hvor der torsdag formiddag er et yderst spændende opgør på programmet. Et opgør mellem 2 store nationer indenfor vandpolo på herresiden.

Begge hold har vist solidt spil indtil videre i turneringen. Man kan argumentere for at Ungarn har mødt stærkere modstandere, men det faktum at Serbien er det mest succesfulde mandskab på herresiden i nyere tid må man i sandhed ikke forklejne. De råder over 2 af verdens allerbedste spillere i form af Filipovic og Udovicic. Serberne er forsvarende verdensmestre, vandt bronze ved sidste års EM og har vundet den prestigefyldte World League de sidste 2 år.

Begge mandskaber er sikret deltagelse ved OL næste sommer, og er begge i stand til at stille med de bedste spillere. Jeg vil vurdere serberne til at være pæne favoritter.
Chance (1-X-2)
31-12-57%
Betvalue
1104.3%
Spilbar ned til odds
1.75
Rigtig/forkert
Læs Centrebet-anmeldelse
Betting tip

Disse bookier har som minimum odds på kampen: Bwin, Centrebet, Bet365, Unibet, Nordicbet, Pinnacle (moneyline), Expekt.

Vandpolo

Der spilles 4 quarters á 8 min (pause på ca. 5min efter 2 quarters). 20 sekunders udvisninger: Ophører hvis det forsvarende hold får fat i bolden eller der scores indenfor de 20 sek. Man kan altså kun være i undertal som forsvarende hold.

 

Ungarn har stolte traditioner indenfor Vandpolo, og råder også over et ganske stærkt mandskab, hvilket har også har resulteret i at de nu er at finde i semifinalerne. De var i det indledende gruppespil i pulje med Spanien, Montenegro og Kazakhstan. 2 tætte kampe mod både Spanien og Montenegro gav dem 1 måls sejre, hvorimod de lammetævede Kazakhstan. De har lukket en del mål ind, hvilket kan være foruroligende, når de møder en meget bevægelig offensiv.

De vandt OL guld tilbage i Beijing for 4 år siden, men har siden da ikke formået at hjemføre medaljer i turneringssammenhæng. De øjner nu en chance for igen at komme på podiet, men de kunne vel næppe have fået en meget sværere modstander.

De store hold hjemme i Ungarn er primært Eger og Vasas, som også er stor leverandører til landsholdet.

De giver generelt mange chancer væk, men kan prise sig lykkelige for at have en solid keeper i form Nagy, som står med imponerende 61% i redninger. Ellers er de mest fremtrædende spillere Biros, Hosnyansky, Madaras og de 2 Varga brødre (Denes og Daniel). Defensivt springer Nagy Gor i øjnene. Han snitter 2,5 udvisning pr. kamp. Han er primært kun med i forsvaret.

Serbien sidder pt. solidt på tronen indenfor Vandpolo, når vi snakker herrer. De har været suveræne de seneste år, og deres medalje række er nærmest skræmmende. De satte fornylig modstanderne godt på plads til det prestige fyldte World League stævne (Ungarn deltog ikke) hvor de i finalen slog hjemmebane holdet, Italien, som ellers havde solid støtte fra lægterne.

De er forsvarende verdensmestre og har vundet World League de sidste 2 år, dertil bør lægges deres bronze medalje fra sidste års EM.

Deres spillere spillere i nogle af verdens bedste klubber, og så råder de over 2 af verdens aller bedste offensive spillere i form af Filipovic, som er deadly fra distancen. Trænerens søn, Vanja Udovicic, er ligeledes fremtrædende. Derudover må man fremhæve Pijetlovic, som har haft en fremragende slutrunde indtil videre. Deres helt store force er at udnytte modstandernes fejl sammenholdt med en høj effektivitet både i etableret angrebsspil, men så sandelig også i overtals situationer.

Serbiens keeper, Soro, har en endnu mere imponerende redningsprocent, da han han prale med 62,1% efter 4 kampe.

Serbiens vej til semifinalen er gået over Kina, Rumænien og Australien i det indledende gruppespil. I kvartfinalen besejrede de Tyskland. Alle sejre har været ret sikre og bedst modstand har de mødt mod Australien og Tyskland, som godt kan sammenlignes med Spanien og Montenegro, hvor jeg dog vil sige Montenegro er lidt bedre end de andre.

Flere tips

Ekspert Hobro IK - Middelfart II
30 may 15:00
Betvalue
2109%
1.83Danske Spil
Ekspert PSG - Arsenal
30 may 18:00
Betvalue
1103%
1.91Betano
Ekspert AC Horsens - Kolding IF
31 may 15:00
Betvalue
2106%
2.00Unibet
Ekspert Esbjerg fB - Lyngby
31 may 15:00
Betvalue
2108%
3.30Unibet
Ekspert Topscorer for Tjekkiet
11 jun 19:00
Betvalue
2106%
3.80Bet365
Ekspert Vil et hold vinde VM for første gang
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1.33Bet365
Ekspert H2H England - Belgien
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Portugal når kvartfinalen
11 jun 21:00
Betvalue
1101%
2.25Bet365
Ekspert H2H Tyskland - England
11 jun 21:00
Betvalue
1105%
1.85Danske Spil
Ekspert Gruppe B - Vinder
12 jun 21:00 7 kommentarer
Betvalue
1103%
1.95Danske Spil
Ekspert Gruppe D - Top 2
13 jun 03:00 6 kommentarer
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Vinder gruppe F
15 jun 22:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Tunesien ryger ud i gruppespillet
15 jun 04:00
Betvalue
1104%
1.66Bet365
Ekspert Spiller starter 1. kamp
18 jun 22:00
Betvalue
2106%
1.33Bet365
Ekspert Englands topscorer
18 jun 22:00
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Panama - Præcist antal point i gruppespillet
18 jun 01:00
Betvalue
1105%
3.50Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.