Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 18%
- Betvalue
- 2108%
- Spilbar ned til odds
- 5,56
- Rigtig/forkert
Det er ikke så tit jeg prøver første målscorer spillet, men laver dette netop her da jeg ikke forventer vildt mange mål.
Men tror og håber på at hjemmeholdet Udinese får scoret først, godt nok er de uden Di Natale, hvilket i øvrigt er grunden til spillet, men resten er stadig gode spillere.
Skal også med at Cagliari langt fra er de bedste på udebane.
Ser vi først på de 2 hold.
Udinese.
Tabte senest på hjemmebane mod Milan, hvor man faktisk var foran 1-0, men udeholdet scorede 2 gange i anden halvleg, før den blev det til et 3-2 nederlag ude mod Fiorentina.
På hjemmebane har man lavet mange mål, 9 i de sidste 4 hjemmekampe og i alt 23 i 12 kampe.
Mht første mål, ja så er holdet kommet foran i hele 11 gange, altså var det kun mod Juventus man ikke lavede kampens første mål.
Cagliari.
Vandt senest 2-1 på hjemmebane mod udesvage Palermo og det er faktisk blevet til 2 sejre i de sidste 3 kampe, den anden kom også hjemme mod Roma.
På udebane har man tilladt 14 mål i 11 kampe og 6 gange har man tilladt kampens første mål.
Antonio Floro Flores.
Har langt fra haft den bedste sæson, men det er altså svært når man står bag Di Natale, der har spillet en super sæson, men han er nu skadet og derfor er det først nævntes chance nu, det er heller ikke blevet til mange mål, hvilket skyldes at han har spillet mere som en meget offensiv midtbanespiller, nu bliver han rykket helt frem.
Sidst mod Paok burde han i den grad havde scoret, brændte flere kæmpe chancer, men fint han trods alt kom frem til de chancer, dog må vi håbe hans skarphed er bedre her.
Havde 5 skud og ramte målet 4 gange, kom dog også flere flotte redninger fra Paoks målmand.
I den seneste liga kamp som var hjemme mod Milan, ja der blev han først skiftet ind efter 75 min.
I denne sæson har angriberen spillet 17 kampe, dog kun startet i 10 af dem med 2 mål til følge, 1 gang er han blevet kampens første målscorer og det var ude mod Lazio, ellers er det blevet til 25 skud og ramt målet 11 gange,
Ikke ligefrem de bedste stats for en angriberen, men som nævnt bliver hans rolle i hjemmekamp her noget anderles, nu er presset på ham i stedet for.
Angriberen har tidligere vist sin målnæse, i sidste sæson blev det til 13 mål i 30 liga kampe, 12 af dem for Udinese og 18 for Genoa.
Som nævnt i starten forventer jeg ikke vi kommer til at vælte os i mål her, men ser gode chancer for at hjemmeholdet kommer foran og med holdets klart bedste angribere, er det på til andre at tage over, en af dem er netop angriberen Antonio Floro Flores og hvis han viser lidt mere skarphed end sidst, bør der være muligheder for at han kan lave kampens første mål.
Har også spillet på at han bare skal scorer i kampen, hvilket Danbook giver 2,95 på.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar