Tyskland videre fra gruppe B: Nej
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Lad os kigge lidt på tingene, først i et historisk perspektiv:
For fire år siden i Portugal - altså blot to år efter andenpladsen ved VM i Japan/Sydkorea - spillede Tyskland i sin indledende gruppe 1-1 med Holland, efterfulgt af 0-0 mod Letland (!) og tabte 1-2 til Tjekkiet - exit EM.
For otte år siden i Belgien/Holland spillede Tyskland uafgjort 1-1 mod Rumænien, efterfulgt af et nederlag 0-1 til England og sluttede med at få tæsk 0-3 af Portugal, altså igen exit Tyskland.
Tysklands heldige lodtrækning til slutrunden i Schweiz/Østrig betyder, at tyskerne har bedre chancer for videre kvalifikation end nogensinde før, men at tage den for et 100 procent sikkert faktum, vil være en overfladisk vurdering.
Meget afhænger af første gruppekamp mod Polen. Vinder Tyskland den, så er jeg ikke i tvivl om, at de nok skal gå videre, men bliver det blot til uafgjort mod det garanteret meget defensivt indstillede polske mandskab (eller måske endnu værre... kan man tænke tanken...? ... det er jo ikke ligefrem fordi, Jens Lehmann har set sikker ud i buret i optaktskampene, han så feks. ret skidt ud i 2-2'eren for nylig mod Hviderusland), så er der allerede meldt problemer. Tyskerne møder i deres anden gruppekamp Kroatien, og det opgør kan på ingen måde regnes som nemt.
Tysklands meget offensivt orienterede spillestil (som de i øvrigt skal have ros for) rummer i sagens natur risici-momenter, og er marginalerne imod, så kan det gå galt. Risikoen for tysk fiasko er for mig at se større end det odds, vi kan score os på det.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar