18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Tyskland - Serbien: Over 55,5

Spiltip af Casper Larsen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

VM kvalifikation mellem Tyskland og Serbien.

Tyskland vandt den første kamp i Serbien fortjent med 5 mål. Holdet var/er endda svækket, da de mangler 3 stærke spillere pga. skader og landsholdsstop.

Serbien er ud fra det første resultat presset til at satse meget i denne kamp, hvis de skal have en lille chance, for at kvalificere sig til VM i Kina til december. Da tyskerne samtidig kan gå lidt mere afslappet ind til opgaven, kan det meget vel betyde, at der scores nogle flere mål end de 53, der blev scoret i den første kamp. Om ikke andet kan der meget vel blive scoret en del mål mod slutningen af kampen, hvor Serbien evt. har givet op.

De 2 holdmødtes senest ved EM i Makedonien, i en kamp der endte med 63 scoringer.

Nordicbet ligger over de øvrige bookmaker, og bl.a. Expekt og Bet365 ligger omkring 1,60 for dette spil, mens flere har samme odds som Nordicbet, men med en højere linie.
Chance (Over-Under)
58-42%
Betvalue
1104,4%
Spilbar ned til odds
1,72
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Odds
Over 55,5: 1,80 Nordicbet
Under 55,5: 2,20 Expekt

Tyskland
Tyskland vandt den første kamp med 29-24, og står nu med rigtig gode chancer for at kvalificere sig til VM i Kina til december. Tyskerne førte kampen igennem, og kunne bl.a. gå til halvleg foran 16-10. Så der er var ikke den store tvivl om resultatet. Nu kan de så spille lidt mere frit på hjemmebane foran mange tilskuere i Colour Line Arena i Hamburg. Den store føring kan meget vel betyde, at der slækkes lidt på koncentrationen, hvilket kan koste lidt mål bagude.

Holdet er ellers lidt svækket til disse kval kampe, da Baumbach har meldt fra til landsholdet, mens Krause og Melbeck er ude med skader. Holdet indeholder dog stadig masser af dygtige spillere som Jurack, der har vundet alt med Viborg denne sæson, samt Loerper og Rössler.

De 2 hold mødtes sidst i det indledende gruppespil ved EM i Makedonien i en kamp der endte med 63 scoringer. Den første kamp endte "kun" med 53 scoringer bl.a. takket være en god indsats af Woltering i målet.

Serbien
Serbien blev for et par år siden delt fra Montenegro. Det betød desværre for Serbien, at de mistede en række gode spillere som Popovic, Savic og Batinic, der nu stiller op for Montenegro. Holdet har dog stadig et par kendte ansigter, som Medved der til dagligt spiller i SK Århus og Eric, der spiller for KIF Vejen.

Serbien gjorde det ganske fornuftigt til EM i Makedonien, på trods af de tabte alle 3 indledende kampe. Kampene bød dog på knebne nederlag til Tyskland og Makedonien på blot 1 mål. Med lidt mere held havde de vundet de kampe, og klaret sig videre til mellemspillet.

Det bliver dog meget svært for Serbien, at komme med til den næste slutrunde nemlig VM i Kina. Holdet er nød til at satse i denne kamp, da de skal hente et 5 måls nederlag. Det meget vel betyde, at de må forsøge sig med nogle alternative forsvarsopstillinger. Det kan meget vel koste nogle mål. Det kan samtidig tænkes, at hvis de et stykke inde i anden halvleg opgiver at hente forspringet, så slappes der mere af, og målene går lettere ind.

Indbyrdes

07/06-09 VM Kvalifikation Serbia - Germany 24-29
04/12-08 EM gruppe D Serbia - Germany 31-32
25/10-03 e-Boks Challenge Serbia - Germany 32-28
27/10-02 e-Boks Challenge Serbia - Germany 33-26
13/12-00 EM Serbia - Germany 34-28

Fremtidige tips

Ekspert Atalanta - Cremonese
9 feb 18:30
Betvalue
2108%
1,75Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Fredericia
9 feb 19:00
Betvalue
2108%
1,98Betano
Ekspert AGF - OB
9 feb 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,70Danske Spil
Ekspert Tottenham - Newcastle
10 feb 20:30
Betvalue
1104%
1,80Betano
Ekspert F.C. København - Viborg
11 feb 19:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.