Tabt
Tips & Spilforslag
Tyskland - Polen: X (0-1)
Spiltip af Kugelblitz
den
2 kommentarer
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 34-29-37%
- Betvalue
- 2107,3%
- Spilbar ned til odds
- 3,45
- Rigtig/forkert
Betting tip
Polen spåes ikke mange chancer for at nå videre fra gruppespillet, men træner Leo Beenhakker besidder en god og solid trup der ikke har i sinde at forspilde sin chance ved landets første EM nogensinde. I træningskampene op til EM har man gjort en god figur og vist en stærk defensiv - og ej heller skal man forglemme at Polen kvalificerede sig som etter foran Portugal med kun to nederlag og 12 mål imod sig over 14 kampe.
Tyskland burde være i stand til at tage sejren her, men det er en dødsensvigtig kamp for begge mandskaber, så de får nok kamp til stregen. Polen vil sandsynligvis stille sig defensivt og lade tyskerne om boldbesiddelsen, og så er det op til den tyske offensiv at dirke Polens forsvar op - samme situation stod man i i venskabskampen mod Serbien, og her havde man en del problemer med at spille sig vej igennem forsvaret.
Disse parametre taget i betragtning kan vi meget vel stå overfor en tæt affære. Tyskland trækker dog nok det længste strå, men om det bliver med mere end et enkelt mål er ikke sikkert. Centrebet er ude med 3,70 for en et-målssejr, hvilket er en del over resten af markedet.
Odds for 1X2
1: 1,57 (Stan James)
X: 4,19 (Pinnacle)
2: 7,62 (Wauwbet)
Chancevurdering: 63-24-13
Tyskland
Rollen som de absolutte favoritter til at gå videre fra gruppen og blandt favoritterne til det endelige trofæ, tilfalder tyskerne. Man har kalibren til at gå hele vejen og med en trup der på papiret ser skræmmende ud, kan det meget vel blive en realitet da man også har en forholdsvis nem vej mod finalen. Én ting er dog hvad der står på papiret, en anden er hvordan holdet indfrier forventningerne, hvilket de to seneste venskabskampe har vidnet om. Selvom man ikke skal lægge for meget i disse opgør så man halvskidt ud i begge kampe, dog var der specielt panderynker at spore hos Joachim Löw i kampen mod Hviderusland (2-2), hvor defensiven i kraft af Lehmann og Metzelder så ustabil ud.
Tyskerne burde dog være professionelle nok til ikke at lade disse resultater spille ind, men mon ikke det alligevel sidder lidt i baghovedet at man ikke fik den perfekte generalprøve før EM?
Trupnyt - Tyskland
Bastian Schweinsteigers form har været udsat for en smule kritik, og det er ikke utænkeligt at han må en tur på bænken i første opgør. Det åbner op for en mulig konstellation med Lukas Podolski på venstrekanten, hvor han faktisk har gjort det glimrende, hvilket betyder at angrebsmakkeren til Miroslav Klose nok bliver den unge Mario Gomez. Tyskland lider lidt af et kant-problem, da man uden Bernd Schneider ikke har nogle deciderede kantspillere. Dette kan betyde at venstrebenede Thomas Hitzlsperger muligvis må besætte højrekanten.
Mulig opstilling: Lehmann - Jansen, Metzelder, Mertesacker, Lahm - Podolski, Ballack, Frings, Hitzlsperger - Klose, Gomez.
Polen
Polen står overfor sin første EM-slutrunde nogensinde, hvilket kan virke lidt paradoksalt da man besidder en trup med spillere der enten spiller eller har spillet i storklubber i Europa, og da man har kvalificeret sig til VM de seneste to gange. Fremgangen for Polen har været til at mærke, en stor del af æren må utvivlsomt tilfalde den strategisk snu træner Leo Beenhakker, der med en defensiv tilgang har skabt resultater.
På en lille uge spillede Polen tre venskabskampe hvor det blev til en sejr og to uafgjorte (heriblandt 1-1 mod Danmark), karakterisk for alle tre kampe var det lave antal mål - både scoret og indkasseret. Den tilgang vil holdet forsøge at bevare, og man vil nok satse en del på kontrachancer fremfor at være i boldbesiddelse.
Trupnyt - Polen
Midtbanespilleren Jakub Blaszczykowski forværrede under torsdagens træning en skade han pådrog sig for en måneds tid siden, og er nu definitivt ude af EM-truppen. Det er lidt en svækkelse af holdet da han var fast mand, men Polen besidder generelt en ret bred trup. Lukasz Piszczek fra Hertha Berlin og med tre landskampe på CV'et er blevet kaldt op som erstatning.
Mulig opstilling: Buroc - Zewlakow, Job, Bak, Wasilewski - Guerreiro, Lewandowski, Krzynowek, Lobodzinzki - Smolarek - Zurawski.
En mulighed er også at rykke Smolarek ned på kanten, hvor han har gjort god figur.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar