WTT Champions Montpellier
Spiltip af Pætur Albinus
den
10 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Franziska kan presse Möregårdh i en tæt semifinale
Bordtennis - WTT Champions, Montpellier - herresingle, semifinale
Det taler for- Franziska har ikke bare været involveret i lange kampe i denne turnering, men også i mange lange sæt, som er endt 12-10 eller 13-11. Det kan sagtens ske igen og være med til at sikre en høj samlet pointscore.
- Möregårdh og Franziska har mødt hinanden tre gange i løbet af de seneste to sæsoner, og to af kampene er gået hele vejen til et afgørende sæt. De spiller godt op mod hinanden og er tætte i niveau.
- Möregårdh er med rette favorit, men Franziska har en fantastisk indstilling og er god til at kæmpe sig tilbage i kampe. Det kan også være med til at trække den samlede pointscore op.
- Muligheden for en overraskelse, hvor Franziska tager sejren, er til stede. Han har set rigtig, rigtig skarp ud her i Montpellier.
- Möregårdh har den ekstra X-factor med sit store arsenal af anderledes våben, som gør ham til en alsidig og ikke mindst uforudsigelig spiller. Det bliver derfor en helt anden og svær opgave for Franziska.
- Franziska har spillet nogle hårde kampe og har måttet grave dybt, ikke mindst i går, hvor han vandt 4-3 med 12-10 i det afgørende sæt mod Qihao. Spørgsmålet er, om han kan blive ved, eller om han rammer muren.
- Det er typisk Möregårdh at spille bedre og bedre gennem en turnering. Hvis han er fokuseret og undgår for meget show-bordtennis, er han efter min vurdering endnu farligere og kan vinde en sikker sejr.
Oddsmarked
1,42: Marathonbet
Marathonbet er eneste bookmaker med netop denne spilkombination.
Info
Der spilles bedst ud af syv sæt.
Livestream
Der er gratis livestream fra turneringen på WTTs Youtube-side.
Kilder
WTT, tabletennis.guide
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar