18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Trabzonspor - Galatasaray: 1

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Trabzonspor tager søndag aften imod Galatasaray i en ren topkamp, der kan påvirke det tyrkiske mesterskab. Trabzonspor tabte i sidste uge på hjemmebanen mod bundholdet Konyaspor i en kamp hvor man brændte et hav af chancer mens Galatasaray slog Bursaspor med to lidt tilfældige mål.

Galatasaray har en svær kamp torsdag aften imod Hamburg SV og dette kan godt medføre at spillerne er lidt trætte hvor man i forvejen er blevet sablet ned i forhold til de defensive spillere med skader og en afgang(Meira til Zenit). Den største koncentration må man også formode ligger i UEFA Cuppen hvor man måske har mulighed for at spille finale på Sükrü Saracoglu(Fenerbahces Stadium). Men, det skal dog også siges at samtidig med at man spiller UEFA Cup så, prøver man også på ikke at falde fra i mesterskabsstriden.


Trabzonspor skaber altid mange chancer som jeg har skrevet det mange gange tidligere, men er også uhyre ineffektive.
De skal nok kunne udfordre Galatasarays måske noget slidte forsvar og fejler effektiviteten ikke noget på dagen så, er der en god sandsynlighed for at Trabzonspor løber med sejren til rigtig flotte odds 2.60

Chance (1-X-2)
41-29-30%
Betvalue
2106,6%
Spilbar ned til odds
2,44
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Trabzonspor(nr 4. Hjemme: 6-3-2, 12-9)

Holdet fra sortehavet havde en uhyr dårlig effektivitet i sidste uge imod Konyaspor på hjemmebane. Det endte som skrevet tidligere med et nederlag på 0-1. Men, efter spil og chancer var det bestemt ikke fortjent, men mere Trabzonspor som vi har kendt i det meste af sæsonen. Det er utroligt at man kan brænde så store chancer som Trabzonspor egentlig får i deres kampe.

Men, Ersun Yanal berørte også det område til pressemødet hvor han udtalte at scorer man ikke på de chancer, ja, så scorer modstanderen til sidst. Men, når jeg nu taler om chancer så, er det heller ikke bare skud udenfor feltet eller lign. Men, virkelig store chancer som i sidste uge hvor man har afbrændere fem meter foran målet. Hvad grunden til disse store og fatale afbrændere er tør jeg ikke sige. Der kan nemlig lægge nogle store faktorer bag. Det kan jo være alt fra det mentale pres(i forhold til mesterskabet) som Trabzonspor spillerne(ikke alle, men de fleste) måske ikke er vant til og helt frem til måske mere skudtræning på træningsbanerne. Det er umiddeltbart lidt svært at sige.

Men, når det er sagt er det selvfølgelig også vigtigt at understrege at, man skaber de chancer i næsten hver kamp(ser de fleste af kampene) og det er i sig selv også en kvalitet at, man formår at gå i de positioner og skaber de chancer der kan være målgivende. Det er måske også noget af en påstånd, men havde Trabzonspor bare udnyttet halvdelen af deres chancer ville de måske være på en førsteplads med et par point forspring. 


Det bliver dog spændende at følge de to angribere Umut Bulut og Gøkhan Ûnal. Ûnal der ikke har scoret på Avni Akeri snart to måneder. Duoen skaber mange chancer, men brænder også en del. Det bliver primært Colman, Yattara, Umut og Gøkhan at jeg forventer noget offensivt fra i denne kamp mod Galatasarays måske halvsløje defensiv. 



Trupnyt
Ingen skader eller karantæner hos Trabzonspor der derimod får forsvarsspilleren Cale tilbage efter overstået karantæne. 



Galatasaray(nr 5. Ude: 5-2-5, 17-15)


Det var en noger rodet forestilling vi var vidne til i sidste uge mod Bursaspor hvor Galatasaray dog formåede at vinde kampen med 2-1. Men, to meget tilfældige mål og et lille Bursa pres til sidst hvor kampen måske godt kunne have endt uafgjort. Men, nu gælder det kampen mod Trabzonspor og kampen omkring mesterskabet. Galatasaray har dog været ude i en meget svær kamp i torsdags mod Hamburg SV på udebane der endte med 1-1. Det var ellers i en kamp hvor Galatasaray egentlig gjorde det udemærket i første halvleg, men hvor Hamburg tordnede frem i anden halvleg og fik mål i starten og derefter kom der en udvisning til Galatasarays forsvarsspiller Emre Asik og Galatasaray blev nødt til at spille med 10 mand i hele anden halvleg under tungt Hamburg pres, der dog i sidste ende ikke førte til noget.

En ellers meget interessant kamp som egentlig også viste Galatasarays defensive problemer, der bedst var illustreret med at Harry Kewell agerede midterforsvar i den sidste halve time af kampen. 


Galatasaray har haft mange problemer med skader og har været med uheldige med dem. Det bedste eksempel kunne være at fremhæve Tobias Linderoth som i det halvanden års tid han har været i klubben kun har spillet mellem 8-10 kampe i alt mens da han var i FC København næsten altid var skadesfri. 

Lincoln viste noget spil mod Hamburg, men ellers har han ikke rigtig været på banen ihvertfald i seneste kamp mod Bursaspor. Spørgsmålet om det egentlig er Bulent Korkmaz tilgang til klubben der måske har været med til at præge Lincolns form nedgang. Der var heller ikke smil på læben fra Lincoln, da han blev udskiftet en halv time før i kampen mod Hamburg hvor Lincoln ifølge tv-billederne skældte ud på Korkmaz. Men, det bliver selvfølgelig interessant at se om der bliver noget efterspil. Korkmaz har dog udtalt at det er en meget normalt reaktion og at ingen spiller selvfølgelig vil udskiftes. Lincoln der ifølge nogle tyrkiske medier skifter nationalitet og vil spille for det tyrkiske landshold. 

Men, udover det så er det Fernando Meiras transfer til Zenit der er blevet talt meget om. Der er stadig en stor del der mener at det var rigtig gjordt at klubben med begrundelsen at det har givet en god indtjening på ca. 6-7 mio. Euro at man har solgt Meira. Det kan man også diskutere. Der er ingen tvivl om at Meira var en god spiller og det måske var lidt dumt at sælge ham på dette tidspunkt, men med det beløb der blev tilbudt var det måske lidt svært at sige nej. 


Trupnyt

Servet Cetin(fast/midterforsvar), Mehmet Topal(fast/midtbane), Linderoth(Reserve/midtbane) er alle skadet.

Det ser dog heller ikke ud til at Emre Güngør(fast/midterforsvar) er med. Han er dog stadig meldt tvivlsom.





Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.