Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 24%
- Betvalue
- 3120%
- Spilbar ned til odds
- 4,17
- Rigtig/forkert
Jeg forsøger mig med et vinderspil til 3. etape, for jeg synes nu Sportingbet overvurderer André Greipel en tand her. Jeg finder også værdi i deres H2H-duel mellem Greipel-Cavendish (2,55 på Greipel), men slår han Cavendish, så er chancen altså også meget stor for at han vinder etapen.
Cavendish har ikke haft den heldigste start her i Tour of Oman, men det er der nu ikke så meget at sige til: På første etape var han uheldig (og det er næsten en tradition at han misser på 1. etape i et etapeløb), mens 2. etape slet ikke passede ham i finalen, og han endte med at smide 3 minutter og 30 sekunder til Peter Sagan. Jeg er dog ikke i tvivl om, at han nok skal være klar på torsdagens etape, der absolut bør ende i en spurt.
Men André Greipel har i den grad imponeret i starten af 2012, og på 1. etape var han suveræn i Mark Cavendish’ fravær, mens 10. pladsen på 2. etape vidner om at han er i fabelagtig form. Selv udtaler han også, at han har haft en god vinter, og dermed har oparbejdet en god grundform. Jeg er ikke et sekund i tvivl om, at han pt. er i en bedre form end Mark Cavendish, og at han på dette tidspunkt at sæsonen i hvert fald kører mere lige op med ham, end oddsene hos Sportingbet angiver – havde vi været omkring Tour de France-tid, så kunne jeg forstå oddsene, men på nuværende tidspunkt af sæsonen er der ikke så stor forskel.
Noget andet er, at Lotto Belisol virker til at have fuldstændig styr på toget, hvor især Henderson ligner en kæmpe gevinst for Greipel. Hos Sky har man derimod set Cavendish alene i spurten et par gange i Qatar, så noget kunne tyde på at de stadig - naturligt nok - slider med at få det til at fungere.
Der er naturligvis også andre aktører end Cavendish og Greipel – fx Kittel, Sagan, Galimzyanov, Farrar, Guardini, Bouhanni – men i øjeblikket virker Greipel og Cavendish i en klasse for sig.
Alternativt kan man også spille duellen hos Sportingbet. Umiddelbart holder jeg duellen som 55-45 i Cavendishs favør.
Centrebet er ude med samme vinderodds på Greipel.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar