Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 50-50%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Et klassisk opgør mellem Tottenham og Liverpool på White Hart Lane, hvor begge mandskaber kan få problemer med at score og jeg forventer ikke et målorgie. Tottenham fik ganske vist scoret 3 gange i weekenden, men møder nu et bedre defensivt hold. Liverpool er utrolig afhængige af Suarez, der dog aldrig har scoret mod Tottenham i Premier League.
Tottenham
Placering: 7
Form i ligaen: V-T-T-T-V
Sidste 5 ligakampe: 4 over – 1 under
Over/Under hjemme total i ligaen: 3-4
Tottenham fik en tiltrængt sejr i lokalopgøret mod West Ham, hvor man eller kom fra 3 nederlag på stribe. Det tåbelige nederlag til Arsenal gjorde ondt og Adebayor er fortsat i karantæne, hvilket svækker offensiven. Defoe spillede godt mod West Ham og scorede 2 gange, men har det ofte svære mod et hold det står lidt mere lavt, hvor han ikke rigtig kan udbytte sin speed. Det må forventes at Liverpool står lavt med sine 4 bagerste.
Liverpool
Placering: 11
Form i ligaen: U-V-U-U-U
Sidste 5 ligakampe: 2 over – 3 under
Over/Under ude i total i ligaen: 3-3
Det er næppe nogen hemmelig for læsere eller andre fodbold entusiaster, at Liverpool er ekstremt afhængig af Suarez, der har scoret 10 gange og med i alt 17 scoringer til Liverpool altså tegner sig for uhyggelige 59% af holdets mål. Den næste på holdets topscorerliste har markeret sig med 1 mål. Liverpool havde fortjent sejren (ligeglad med hvad Laudrup siger) i Swansea, men viste en ineffektivitet der har været kendetegnet længe. Suarez er en farlig herrer og han giver sig fuldt ud i kampene, men der mangler kompetencer hos mange medspillere og Suarez misbruger også mange chancer.
Kampen
En herlig engelsk klassiker, der med garanti får fuld fart på kedlerne men jeg vil gerne stille spørgsmålstegn ved om pladsen og evnerne gives til de mange målchancer. Tottenham skal via hjemmebanen være favorit, men der kan måske være lidt værdi i X´et på kampen til 3,40 flere steder.
Der skulle ikke være de store nyheder omkring trupperne i forhold til weekendens kampe.
Jeg vælger dog over/underspillet og giver chancevurderingen denne fordeling på 50-50.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar