Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 65-35%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 2,86
- Rigtig/forkert
Marco Marcato har ganske givet haft en anonym sæsonstart i Qatar, mens Gallopin anderledes har markeret sig en anelse. Samtidigt var Gallopin meget stærk i Tour of Oman sidste år, hvorfor det er til at forstå hvorfor oddset er som det er – i tilfælde af en samlet finale, vil Gallopin i langt de fleste tilfælde også ende foran Marcato, om end Marcato kan være ganske hurtig.
Men bakken kort før mål og den efterfølgende finale kan såmænd godt passe Marcato ganske godt. Marcato var sidste sæson i ganske god form i starten af sæsonen, og jeg forventer, at det kommer til at gentage sig i denne sæson, når han begynder på et mere kuperet løb end Tour of Qatar var. Finalen bør sortere sprintere som Marcel Kittel fra, og alt efter hvordan den bliver kørt, tvivler jeg også på John Degenkolb-type.
Marcato har evnerne til at lave ravage i den i finalen, og samtidigt viste han sidste år, at han ikke har problemer med at være i god form i starten af sæsonen.
Dette spil baserer sig i høj grad på Marcatos evner og form, for der er ikke tvivl om, at Gallopin – der viste fin form i Qatar – bør være favorit i denne duel med sidste års resultat in mente. Samtidigt bør han også være hurtigere, hvis de begge kommer samlet til stregen – men til 3,00 mener jeg, at der er reel værdi i Marcato, der før har vist fine evner til at kunne afslutte løb i en mindre gruppe. Gallopin vil vinde denne duel i de fleste tilfælde, men jeg mener sagtens man kan forsvare en 65-35-vurdering – særligt når man tænker på at hans sæsonmål er det samme som sidste sæson, hvor han var meget stærk i februar.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar