18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Tommy Robredo - Guillermo Coria: 2

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-2)
82-18%
Betvalue
5135%
Spilbar ned til odds
5,56
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
1. runde ved French Open på grus i Paris.

OBS: Dette spil går på vinderen af første sæt.

Der er mulighed for lidt startvanskeligheder for 12. seedede Robredo, når han møder den tilbagevendte argentiner Coria. Coria fører nemlig 3-0 i deres indbyrdes opgør, alle på grus, og har aldrig tabt sæt ud af de syv spillede i alt. Meget er sket siden deres sidste kamp og spanieren er selvfølgelig storfavorit, men hvis Coria finder en smule af fordoms styrke kan han godt vinde et sæt, mest sandsynligt det første, inden Robredo ser hvordan han skal spilles efter den lange skadespause. De sidste par måneder har det set bedre og bedre ud med Coria, og Robredo er ikke i absolut super form.  

Tommy Robredo havde en meget skuffende hard court sæson med bl.a. en 2. runde exit fra Australian Open. Han fandt dog som forventet melodien da han gik over til grusunderlaget, med en semifinaleplads på hjemmebane, dog på en lidt billig baggrund. Derefter blev det et par turneringer hvor han indfriede seedningen, men absolut heller ikke mere, førend det blev til en overraskende sejr over Davydenko med 7-6 i tredje, hvilket bragte ham i kvartfinalen i Rom mod Roddick som også gik i 3 sæt. Værd at bemærke i forhold til dette spil, er det at han tabte begge første sæt klart. Ved første runde i hans sidste turnering blev også til et sløjt førstesæt, som blev tabt 2-6 til tyskeren Kohlschreiber. Han fik vendt det til sejr i de næste sæt, for i anden runde at tabe til servekanonen Karlovic, efter for en gang skyld at have vundet det første sæt.

Jeg mener ikke at Robredo er så stabil at han bør have mindre end 18 % risiko for at dumme sig mod en spiller af Coria's kaliber der indtil videre har vundet 7 ud af syv sæt de to imellem. Mod Karlovic og Kohlschreiber senest havde han en del breakbolde imod sig, og at første sæt skulle afgøres ved mere eller mindre en tilfældighed kunne jeg godt forestille mig, med to grusspecialister på hver side af nettet. Han har dog gjort det godt ved denne turnering de sidste år, og kommer nok også nogle runder videre i år, men favoritten har altid bedst råd til et lille sættab i starten, hvor der er lang tid at løbe på, og endnu er Coria ikke i fysisk topform til at holde en lang kamp, så Robredo ved at det ikke er noget afgjort efter første omgang.

Statistik: I år: 15-11, på grus: 13-5. Ranglisteplacering: 14 Raceplacering: 29 Fødselsår: 1982 Højde/vægt: 180/75 – Højrehåndet.

Turneringspræstationer i år (runde slået ud): 1. runde – 1. runde – 2. runde – 1. runde – 2. runde – 1. runde – semifinale – 3. runde – kvartfinale – kvartfinale – 2. Runde. De sidste 5 turneringer på grus, resten hard court. Derudover 2 grussejre for Spanien.

Guillermo Coria led en hård skæbne med finalenederlaget i 2004, og siden da er det gået ned af bakke for den lille "el Magico". Lige indtil for nylig hvor han gav det en ekstra chance at komme helt tilbage, og for bare nogle uger siden var han overbevist om at han ikke ville stille op ved French Open, fordi det var for tidligt for ham efter de mange skader. Han ombestemte sig på grund af de hurtige fremskridt, og står nu der hvor han hele livet har drømt om at spille igen og igen, på Roland Garros. Det er derfor meget usikkert hvordan han vil reagere, både psykisk og mentalt, men med muligheden for at han finder noget af sit gamle jeg på banen er der værdi i et argentinsk første sæt.

Han spillede for nylig for første gang i Danmark, hvor jeg så ham live, hvilket ikke var helt som ventet. Han lavede et hav af dobbeltfejl, men når bolden var i spil var han igen blandt top 100 i verden. Han vandt for første gang i rigtig lang tid en officiel kamp, men tabte en tæt anden-rundekamp til en hæderlig grusmodstander. I sidste uge blev det til to gode kampe i Marokko, hvor han først vandt i tre sæt, og derefter tabte i tre, denne gang til en så god spiller som franske Gicquel. Det går altså kun fremad, og mon ikke han vil give sin højre arm for at få så mange kampe, sæt eller minutter på Roland Garros som muligt?

Statistik: I år: 2-4, på grus: 2-4. Ranglisteplacering: 604 Raceplacering: 140 Fødselsår: 1982 Højde/vægt: 175/69 – Højrehåndet.

Turneringspræstationer i år (runde slået ud): 1. runde – 1. runde – 2. runde – 2. Runde. Alle på grus.

Indbyrdes opgør: 3-0 Coria.

Fremtidige tips

Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Fulham - Nottingham F.
22 dec 21:00
Betvalue
1103%
1,72Bet365
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.