Spiltip af Fønix
den
2 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Afgørelsens time
Det taler for- Tjekkerne har med rette stor respekt for Danmark, der når spillet kører for dem kan blive meget farlige. Derfor forventer jeg at tjekkerne vil sidde tæt i duellerne og til tider måske over grænsen, når de skal forsøge at lukke Isaksen og Damsgaard ned. Imodsætning til Irland-kampen forventer jeg et dansk spilovertag.
- Tjekkerne trak ikke mange kort i kval'en. Men tilbage ved EM24, hvor kniven var for struben fra kamp 2 (efter nederlaget til Portugal), smed tjekkerne i den grad handskerne. 5 kort trak de mod Georgien og 4 kort + 2 røde mod Tyrkiet (plus et par stykker til folk på bænken). Det er lang tid siden, men kommer Danmark foran, så har tjekkerne temperament.
- Det er ikke en nem udebanekamp for Danmark, så danskerne skal være klar i duellerne - og især centralt i banen har vi flere der er klar på det. Spillere som Andersen, Højbjerg, Hjulmand og Froholdt. Selvom Hjulmand ikke trækker mange kort mere, så har det stadig i sig - og han er også god til at pisse folk af. Danskerne er ikke for fine til det hårde spil.
- Dommeren er Maurizio Mariani, 44 år, har ikke dømt alverdens kampe internationalt. Kun 17 A-landsholdskampe. Han var også involveret i en skandale kamp, da han lavede flere fejl i Inter-Napoli. Det kan blive en (for) stor opgave for ham.
- Taberen er ude. Skulle det ene hold være foran til sidst i kampen, kan der også komme frustrationsfrispark og mulige kort.
- Danskerne påstår, at de gå helhjertet efter sejren i ordinær tid. Selvom det ikke er overraskende, så tror jeg at de mener det, og tager til Tjekkiet med hensigten om at angribe. Så forhåbentlig en relativ åben kamp.
- Det kan blive en taktisk låst affære. Både til at begynde med men også til sidst i kampen, hvis det ligner en uafgjort, hvor ingen ønsker at risikere noget dumt. Bliver det
- Mariani snitter kun 3,9 kort i de 17 kampe
- Tjekkerne har været mådeholdne med dupperne i kval'en. Og fik da også kun ét kort imod Irland i ordinær tid
Oddsmarked
Bet365 er over konkurrenterne der ligger på mellem 1,85 og 1,95
Sportsmole har den her opstilling, hvor jeg på den danske side dog har Nelsson over Nørgaard:
Czech Republic possible starting lineup:
Kovar; Holes, Krejci, Hranac; Coufal, Provod, Soucek, Jurasek; Schick, Chory, Sulc
Denmark possible starting lineup:
Hermansen; Bah, Norgaard, Andersen, Maehle; Hjumland, Hojbjerg; Isaksen, Froholdt, Damsgaard; Hojlund
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar