18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Tero Pitkamaki - Andreas Thorkildsen: 2

Spiltip af HansPedersen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-2)
45-55%
Betvalue
2110%
Spilbar ned til odds
1,82
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Jeg har nu siddet og studeret fredagens Golden League i Rom. Og vil hermed forsøge mig med et forslag. Måske flere kommer til.

Mændenens spydkast ligger jeg ud med i en H2H duel mellem finnen Tero Pitkamaki og nordmanden Andreas Thorkildsen.

Golden League:
En kort beskrivelse af hvad Golden League er. Det er årets største turneringer med få discipliner ved hvert stævne. Og så kan man vinde en guldbarre, hvis man vinder alle. Er ikke helt sikker på de præcise regler, om man kan have afbud til nogle. DR2 sender fra alle Golden League stævner. Og dette i Rom er fredag aften fra kl. 20. Så spydkast er noget af det første der er i gang ifølge tidsplanen.
Stævnet i Rom er det 3. i serien ud af 6. Og med kun en måned til OL starter er alle ved at være i topform.

Duellen
Nu er jeg ikke på nogen måde direkte ekspert ud i atletik, men synes jeg har fundet et godt bud her. Og da jeg ikke er direkte ekspert er jeg nød til at kigge på tidligere resultater.

For at starte med de 2 første Golden League stævner.
1. juni i Berlin.
Tero blev her nr. 1 med et kast på 85,20 meter
Andreas blev nr. 2 med et kast på 85,19 meter

Altså utrolig tæt. 1 cm i forskel er rent uheld for Andreas.

6. juni i Oslo
Andreas vandt her med et kast på 87,83 meter
Tero blev nr. 3 med et kast på 85,92 meter

Altså her næsten 2 meters forskel i nordmandens favør.

Det var de store stævner i år. 1 vundet hver, men flest meter til nordmanden.

Sidste år i Rom på samme stadion
Andreas vandt her med et kast på 88,36 meter
Tero blev nr. 2 med et kast på 86,09 meter

Igen 2 meters forskel.

Alt i alt anser jeg det for en meget lige duel. Og med odds 2,00 på nordmanden, og 1,72 på finnen. Så synes jeg at finnen er overvurderet en anelse. Chancevurderingen er svær. Men det jeg har fundet synes jeg viser nordmanden er i lidt bedre form i år. Mit første bud ud i atletikkens verden. Vi ser frem til en spændende aften på DR2.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.