Tabt
Tips & Spilforslag
Team Tvis Holstebro - Viborg HK: 2
Spiltip af Ole Kusk
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 30-10-60%
- Betvalue
- 4126%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
Betting tip
En af slutspils deltagerne skal i ilden mod Tvis fra Holstebro i en kamp der udefra ser ud til ikke at have den store betydning.
Men
Viborg kan med 2 sejre i de sidste 2 kampe og nederlag til enten Århus eller GOG i denne runde eller begge, have muligheden for at snuppe enten 2 eller 3 pladsen. Både GOG og Århus har muligheder for nederlag i denne runde, da Århus møder et Helsinge hold der meget gerne vil undgå kval kampe og GOG møder et svingende FCK hold, der tit spiller rigtigt godt mod de bedre hold.
Sidst de 2 hold mødtes blev det til en sikker Viborg sejr på 39-33.
Tvis
Tvis har ikke meget at spille for. De har ret beset haft en skuffende sæson, hvor skader og ny spillestil har krævet mange point. De havde formentlig håbet på mere end en 8-9 plads.
Nu er det endelig begyndt at lysne for dem. Især den stærke højreback Erik Hucko´s tilbagevenden giver tegn til bedre tider, men hans form er ikke hvad den skal være og han har nok også mest fokusen på at blive klar til næste sæson.
Bent Nygaard´s meget offensive stil har givet dem en gennemsnits målscore hjemme på 31,3 pr. kamp, men lukker så også 30,9 mål ind, så forsvaret er ikke det stærkeste.
Der er ingen skader i truppen.
Viborg
Ulrik Wilbek skriver på hjemmesiden at de 2 sidste kampe skal bruges til at forberede Viborg på Kolding, ikke decideret eksperimentering, men som sagt forberedelse. Men hvis man kender Wilbek ret, vil han helt sikkert gå efter den spinkle chance der er, da GOG og Århus mødes i den sidste kamp og dermed vil tage point fra hinanden. Det vil sikket også passe Wilbek bedre at møde enten GOG eller Århus istedet for Kolding i semifinalen, selvom de jo slog Kolding i den første kamp i sæsonen.
Viborg har egentlig spillet godt på det sidste, men faldt fuldstændig sammen mod Århus, selvom de her havde haft en pauseføring på 3 mål. Derfor tror jeg ikke Wilbek kan bruge 1 eller 2 nederlag i de sidste kampe, da det altid er bedst at komme ind i slutspillet med god selvtilid.
Viborg scorer i gennemsnit 30,1 og lukker 29,7 ind.
Der er ingen skader i truppen.
Konklusion
Det bliver formentlig en målrig kamp, da begge holds primære styrke er i angrebet. Men jeg tror Viborg´s muligheder i forhold til slutspillet vil gøre udslaget, da de har mere at spille for. Det at de forbereder sig til slutspillet gør dette spil endnu bedre, da alle på holdet helt sikkert vil gøre en god figur og anbefale sig til holdet i semifinalerne. Samtidig kunne jeg forestille mig at Tvis glæder sig til sommerferie, da det har været en lang og skadesplaget sæson, som ikke rigtigt har levet op til deres forventninger.
Derfor sejr til et mere motiveret Viborg hold.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar