Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tampa er med rette store favoritter i dag, når man tager imod Senators i den meget frygtede hal, St. Pete Times Forum. Kigger man i begge holds mål, finder vi egentligt grunden til dette spil. Curtis McElhinney starter i målet for første gang som en Senator. Han afløste Jonas Hiller i målet hos Ducks, da han var skadet, men var helt elendig og blev så siden tradet væk. Hans redningsprocent er .890, hvilket er helt elendigt. Hvis man kigger på hans seneste 6 kampe, har han lukket 26 mål ind. Presset var selvfølgelig stort da han skulle leve op til fantastiske Jonas Hiller, men jeg synes generelt bare ikke han er specielt god, og han har helt klart været udslagsgivende til at jeg spiller dette spil. Derudover synes jeg bare at Tampa er en klart bedre hold, og har meget mere at spille om. Man kan med en sejr i dag komme op ved siden at Capitals, som spiller rigtigt godt for tiden. Man skal derfor spille rigtigt godt resten af sæsonen, hvis man vil vinde divisionen. Slutspillet er man helt sikker på, men derfor slapper man ikke af. Man ramte dog en lidt dårlig form, og tabte faktisk 4 kampe i træk. Det var dog mod virkeligt stærke modstandere. Devils, Bruins, Canadiens og Capitals trak alle det længste strå, men senest mod Blackhawks viste man at man godt kan spille hockey, og man tog dem i SO. Nu tror jeg man er glade for at få, med alt respekt for Senators, et noget dårligere hold. Det er nemlig gået op for Senators at sæsonen er tabt, og derfor er man begyndt at satse på de næste år. En del spillere, bl.a. Kovalev er blevet tradet væk, og ind er i stedet kommet en masse draftpicks, så man kan komme tilbage på det niveau man sagtens kan være med på. Ind kom dog også goalie Craig Anderson, og han har været den stort set eneste grund (Spezza er der jo altid) til at man ikke har tabt samtlige af de seneste kampe. Han har virkelig stået godt, men får altså en pause i dag. Det giver debut til McElhinney, og jeg tror desværre for ham, ikke at det bliver kønt. Jeg tror virkelig Tampa kører Senators over i dag, og vinder samtlige perioder.
Tampa Bay Lightning: 38-21-8
Hjemme: 22-8-5
Slutspillet når man helt sikkert, og resten af sæsonen kommer til at handle om at overhale Capitals, og dermed tage 1. pladsen i divisionen. Hjemme er man virkelig stærke, og faktisk det næstbedste hold i ligaen, kun overgået af Canucks. Man har et virkelig stærkt hold, og med Roloson i målet skal man virkelig tages seriøse som titalkandidater. Man fik en vigtig sejr senest, efter en dårlig periode. Det giver virkelig muligheden for at vinde stort i dag, og give fansene en god oplevelse så man kan få gang i det fort, man havde hjemme tidligere på sæsonen.
Formen: 4-4-2
Streak: W1
Formen er ikke specielt god, men som sagt har man mødt stærke modstandere. Alle er dog hold man skal slå, hvis man vil vinde det hele. Derfor var det vigtigt at komme gang sidst mod Blackhawks. Inden da tabte man 4 kampe i træk, alle dog mod stærke modstandere. Det hele startede med Devils, hvor man måtte, som så mange andre hold, se sig slået 2-1. Derefter fulgte nederlag mod Bruins, Canadiens og Capitals, inden den vigtige sejr senest.
Trupnyt:
Pavel Kubina må sidde ude de næste 3 kampe, efter han taklede med albuen seneste kamp mod Blackhawks. Han vil være savnet i dag. Randy Jones er også ude, og vil også være mindre savnet. Steve Downie må også undværes her, og er også et slag for holdet.
Starting goalie:
| Tampa Bay | GP | W/L | GAA | SV% | SO |
| Dwayne Roloson | 23 | 13-8-0-2 | 2.62 | 0.909 | 4 |
| Mike Smith | 18 | 10-6-0-0 | 3.13 | 0.886 | 0 |
Roloson starter her, og er en virkelig dygtig goalie. Han kan godt lukke Senators helt ned i dag.
Ottawa Senators: 24-34-9
Ude: 13-16-4
Man har opgivet denne sæson, og tænker i stedet på de fremtidige sæsoner. En del spillere bl.a. Kovalev er blev sendt væk, og ind har man fået draftpicks. Det gør dem markant svagere nu, men stærkere i fremtiden. Man har dog alligevel leveret godt selvom man har smidt de spillere væk, men det skal primært tilskrives Craig Anderson, som er blevet hente ind. Målmanden har stået rigtigt flot, men er som sagt ikke i målet i dag. Holdet er ikke stærkt, og vil få problemer mod et stærkt Tampa hold.
Formen: 6-4-0
Streak: W2
Formen er fin, og man er som sagt gået fra isen de seneste 2 kampe med 2 point. Senest mod Panthers, og inden da mod Devils. Imponerende må man sige, men som sagt er det primært pga. Craig Anderson, og derfor mener jeg faktisk ikke man kan bruge deres seneste form til noget overhovedet.
Trupnyt:
Michalek, Alfredsson og Regin er alle ude her, og især de to førstnævnte er savnede offensivt. De har dog været ude i noget tid. Matt Carkner er også ude i dag, men har også været ude noget tid.
Starting goalie:
Curtis McElhinney:
| W-L-OTL | 6-9-1 |
| GAA | 3.43 |
| SVPCT | .890 |
| SHO | 2 |
| SV | 459 |
| Min | 996:15 |
Han starter her for første hang for Senators. Hans tal er derfor fra hans tid i Ducks, hvor han afløste en skadet Jonas Hiller. Men det gør det langt fra bedre at han kan stå så skidt for en defensiv, jeg mener er klart bedre end Senators.
Jeg jagter højoddset her, og kan simpelthen slet ikke se Tampa tabe denne kamp.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar