Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Brawl eller ej...
- Chance (1-2)
- 60-40%
- Betvalue
- 2108%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
Derfor skal du spille den:
- Miura har bokset på et højere niveau gennem sin karriere. Han har slået flere af verdens bedste.
- Miura er betydeligt bedre skolet end Roman. Han bør have en markant fordel med sin teknik.
- Miura besidder stor power i sine slag. Han kan ryste enhver i divisionen, hvis han lander rent.
- Miura har flest veje til sejr. Han bør være bedst over tolv runder, men er også farlig i en slugfest.
- Roman er generelt kommet til kort, hver gang han har været oppe mod verdens bedste boksere.
- Roman er overordnet set ret forudsigelig. Miura har besejret bedre modstandere end ham før.
Det skal du holde øje med:
- Roman er en mundfuld for enhver. Han er en farligere fighter end, hvad rekordlisten indikerer.
- Roman udvikler sig trods alderen stadig for hver kamp. Han er blevet langt bedre siden 2012.
- Roman har vundet hele atten kampe i streg, heraf femten på knockout. Han er fuld af selvtillid.
- Roman vil kunne true med sin store slagkraft og kæbe, hvis han formår at fremtvinge et brawl.
- Miura led et hårdt nederlag til Vargas i 2015. Det kan være, at han ikke er helt tilbage mentalt.
Argumenter i kursiv: De punkter, som jeg mener bookmakerne især overser/fejlvurderer.
Odds
OBS: Foruden Bet365 finder jeg værdi på dette spil hos Cashpoint.
Takashi Miura er favorit overalt på et smalt marked. Betfair Sportsbook giver blot 1,61 på en japansk sejr, Cashpoint giver 1,70, mens Bet365 giver 1,80. Man kan desuden få 1,65 hos Betfairs spillebørs efter kommission med en likviditet på knap 6000 kr. Min chancevurdering ligger omkring 60-40, så jeg finder flot værdi på en favoritsejr.
Takashi Miura
Japan
32 år (14. maj 1984)
30-3-2, 23 KO
Southpaw
Højde: 169 cm.
Rækkevidde: 178 cm.
Vægt: 59 kg.
Takashi Miura er tidligere WBC-mester i superfjervægt og er rangeret som nummer seks i divisionen hos The Ring. Han har bl.a. besejret Yoshimitsu Yashiro, Gamaliel Diaz, Sergio Thompson, Dante Jardon, Edgar Puerta og Billy Dib, han har bl.a. et draw med den samme Yashiro, mens han har tabt til Yusuke Kobori, Takashi Uchiyama og Francisco Vargas.
Miguel Roman
Mexico
31 år (14. november 1985)
56-11, 43 KO
Ortodoks
Højde: 165 cm.
Rækkevidde: -
Vægt: 59 kg.
Miguel ”Mickey” Roman er ikke rangeret i top ti i superfjervægtsdivisionen hos The Ring. Han har bl.a. besejret Cesar Soto, Tyrone Harris, Dante Jardon, Juan Carlos Salgado, Daniel Ponce de Leon, Edgar Puerta og Juli Giner, mens han bl.a. har tabt til samme Jardon samt Genaro Garcia, Jorge Solis, Eduardo Escobedo, Fernando Beltran, Miguel Beltran Jr., Antonio Escalante, Jonathan Victor Barros, Javier Fortuna og Antonio DeMarco.
Matchup
Oddset på Miura er steget en del de sidste uger. Han gav blot omkring 1,57, da de første bookmakere åbnede for spil på kampen. Jeg kan godt forstå, at oddset er rykket tættere, da der er en del spørgsmål omkring japaneren, mens Roman omvendt er i sit livs form. Det var uden tvivl et hårdt nederlag, som Miura led til Vargas. Han har blot haft én nem kamp til at komme tilbage på rette spor siden, så det er uvist, om han er, hvor han skal være mentalt. Jeg synes dog, at det er ret sigende, at han tog denne kamp uden at blinke, idet en sejr kan give ham den rematch mod Vargas, som han drømmer om at få. Jeg tror ikke, at han havde taget denne mulighed, hvis han tvivlede på sig selv. Hvis Miura ligner sig selv lørdag aften, så forventer jeg, at han er en for stor mundfuld for sin modstander.
Roman har haft en underlig karriere. Han har altid været en mand, der blev regnet som en solid test for unge, talentfulde boksere på vej frem. Hver gang mexicaneren mødte gode modstandere, så tabte han. Således er han aldrig rigtig brudt igennem. På nuværende tidspunkt har han dog vundet atten kampe i streg, heraf femten på knockout, uden nogen rigtig har opdaget det. Han udvikler sig uden tvivl stadig, trods sin alder, men han er ikke undsluppet sit ry som gatekeeper. Det er muligt, at jeg undervurderer ham lidt ud fra hans tidligere kampe, men trods de klare forbedringer så mener jeg stadig ikke helt, at han har vist niveauet til at blande sig i toppen af divisionen. Roman må være fuld af selvtillid, hvilket er uvurderligt for en fighter, men hvis man ser på de navne, som han har slået siden 2012, så er der altså langt mellem de gode modstandere.
Ud af de atten modstandere, som Roman har slået i træk, så er det kun Salgado og Ponce de Leon, der nogensinde har bokset på højeste niveau. Jeg ved dog ikke, hvor meget man skal lægge i disse sejre. Jeg kan ikke lade være med at tænke, at Roman mødte dem på det rigtige tidspunkt frem for, at han har forbedret sig så meget som bokser. Salgado havde netop mistet sin titel efter en brutal knockout mod Mendez, og han tabte sine næste fire kampe efter Roman mod betydeligt lavere modstand, før han indstillede karrieren. Ponce de Leon, der altid har været lidt sårbar defensivt, var kommet op i årene, og han havde netop tabt på knockout til Lopez i en kamp, som han burde have vundet. Han har ikke bokset siden nederlaget til Roman, så det er også tvivlsomt, hvor meget han havde tilbage. Hvis man ser på de fælles modstandere, så har Miura også præsteret bedre end Roman. Miura dominerede Jardon, som har slået Roman, før han knockoutede ham. Derudover stoppede han også Puerta, mens Roman måtte nøjes med en udmærket pointsejr.
Det spiller naturligvis ikke nogen afgørende rolle, hvad de to mænd har præsteret tidligere, men jeg synes alligevel, at flere af resultaterne er sigende for, hvilket niveau de ligger på. Miura blev regnet blandt divisionens elite før nederlaget til Vargas. Foruden kampen mod Uchiyama, der formentligt var den bedste superfjervægter i verden fra 2010-2015, så leverede han overbevisende præstationer mod de bedste tilgængelige modstandere. Jeg har svært ved at forestille mig, at Roman skulle kunne true Vargas på samme måde som japaneren, og jeg tvivler også på, at han kunne have besejret f.eks. Thompson og Dib. En stor fare for spillet er, at Miura er en meget aggressiv fighter, der altid går efter knockouten. Han lader sig til tider lokke ind i brawls, selvom han har godt styr på kampen. Dette er sandsynligvis Romans bedste chance, idet han besidder stor power og altid har været rigtig svær at stoppe. Hvis det bliver en slugfest, hvor Miura også er farlig, så er kampen straks tættere, men helt overordnet forventer jeg stadig, at japaneren er for klog og for dygtig rent teknisk.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar