18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Annulleret
Tips & Spilforslag

Svensk Mester 2010: IFK Goteborg

Spiltip af Mark Blucerchiato den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance
30%
Betvalue
3120%
Spilbar ned til odds
3,33
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Spillet går ud på hvem der vinder Allsvenskan i sæsonen 2010 der er sæsonstart den 13 Marts hvor Kalmar FF tager imod IFK Goteborg og sæsonen slutter den 7 November.

Sidste sæson sluttede med en ren finale i sidste spillerunde hvor IFK Goteborg lå på en andenplads med 57 point, og tog imod AIK på førstepladen med 58 point på et fyldt Gamla Ullevi i Goteborg kampen sluttede 2-1 til AIK Stockholm og AIK kunne dermed hive mesterskabet hjem siden 1998.

Ugen efter at AIK blev mester i Goteborg tørnede de to hold sammen igen i den svenske pokalfinale på Råsunda i Stockholm, og endnu en gang måtte IFK Goteborg se sig slået af AIK med 2-0 som dermed vandt The Double.

I denne sæson har de fleste bookies IFK Goteborg som favoritter til at vinde mesterskabet i Sverige og Expekt, 10bet og Eurobet er ude med 4,00 på IFK Goteborg.

Jeg har kigget lidt på et par forskellige svenske hjemmesider hvor nogen af experterne i Sverige ikke tror på at AIK vinder titlen to år i træk, ifølge Aftonbladet så har 29 % spillet på Helsingborg hos Ladbrokes som kommende mester, men det er pga det høje odds som ligger på omkring odds 11.

Jeg tvivler stærkt på at Helsingborg vinder mesterskabet når de ikke kunne vinde det med Henke Larsson hvordan skal de så kunne gøre det uden ham.

Min vurdering er at AIK efter alt at dømme starter som en lille favorit til at hente guldet, men med Champions League Kval hen over sommeren, og med salget af deres store profil Ivan Obolo så vil det være et stort handicap for AIK i denne sæson og det tror jeg at IFK Goteborg kan udnytte.

Jeg er ikke i tvivl om at dette bliver disse to hold som kommer til at kæmpe om mesterskabet igen i år deres trupper virker en tand bedre end Elfsborg og Malmo som er outsider til mesterskabet.

IFK Göteborg 4.00
IF Elfsborg 5.00
Malmö FF 6.50
AIK 6.50
Kalmar FF 11.00
Helsingborgs IF 13.00
Örebro SK 30.00
Halmstads BK 51.00
BK Häcken 52.00

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.