18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Østrig - Sverige: 2

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-2)
35-65%
Betvalue
3110,5%
Spilbar ned til odds
1,54
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Skiskydning herrer - stafet 4 x 7,5 km. To skydninger pr. tur, 3 ekstra skud. Et bom giver en ekstra tur (22 sekunder ca.)

Østrig er her matchet mod det svenske hold, og efter min mening ligger oddset lige en tand for højt.

Det østrigske hold har aldrig for alvor gjort sig bemærket i stafetten, hvilket skyldes man ikke kan stille et helt hold med løbere der kan gøre sig gældende i sprint disciplinen. I Oberhof hentede man ganske vist en pæn femteplads, men efter min mening bliver det nok ikke til mere end det. Man stiller med følgende hold:
Daniel Mesotitsch, Wolfgang Perner, Ludwig Gredler, Christoph Sumann
De østrigske løbere opnår sjældent de store resultater individuelt, og regnes for at ligge midt i feltet hvad angår skydning og langrend.

Sverige vandt den seneste stafet i Oberhof. De løb et fantastisk løb, og med nogle af feltets hurtigste i sporet var der ingen tvivl da skydningerne var af høj klasse. Det svenske hold har fra tid til anden problemer med netop skydningen, men løbet i Oberhof overbeviser mig om, at man har et godt og solidt stafet hold her:
Mattias Nilsson jr., David Ekholm, Bjørn Ferry, Carl-Johan Bergmann
Et hurtigt hold, som med fornuftige skydninger i dag bejler til endnu en topplacering.

Hvis det svenske hold kan afholde sig fra at skyde sig ud, og få ekstra ture, så er denne duel i mine øjne en smal sag. Men risikoen eksisterer (som den altid gør i skiskydning). Med Bergmann på sidste tur for Sverige har man et godt kort overfor østrigske Sumann. I Oberhof slog svenskerne Østrig med 3.16 minutter, hvor ingen af holdene måtte på en ekstra runde. Jeg vil vurdere svenske til at kunne tåle enkelte bom før de taber denne duel.

Fremtidige tips

Ekspert Villarreal - F.C. København
10 dec 18:45
Betvalue
1103%
1,72Betano
Ekspert Bayer Leverkusen - Newcastle
10 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,78Unibet
Ekspert Shelbourne - Crystal Palace
11 dec 21:00
Betvalue
2108%
1,80Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.