18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Østrig - Danmark: Østrig over 3,5 udvisninger

Spiltip af Casper Larsen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Spillet går på hvor mange udvisninger Østrig får i kampen.

EHF har meldt ud, at de gerne ser flere udvisninger ved denne slutrunde. Det kommer nok til at gå mest ud over de hold, der normalt spiller mest hårdt. Deriblandt er Østrig som tilmed nok kommer til at kæmpe meget hårdt her på hjemmebane, hvis de skal have en chance for at hente et overraskende point mod DK der er blandt EM-favoritterne.

Find spillet: Bwin -> Sport -> Håndbold -> Suspensions -> Østrig-Danmark -> How many 2-minute suspensions will team 1 receive?

Nordicbet giver 1,72 for over 4,0 udvisinger
Chance
58%
Betvalue
2107,3%
Spilbar ned til odds
1,72
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Fokus på udvisninger
Dommerne har under den kommende slutrunde mere fokus på udvisninger end normalt. Det er nemlig blevet indskærpet fra EHF, at de gerne ser flere udvisninger. Umiddelbart en lidt underlig udmelding at komme med, men de mener åbenbart, at herrehåndbolden er blevet lidt for hård. EHF er dog heller ikke kommet med nogen nærmere forklaring på deres udmelding. Den dansker "forsvarsgeneral" Lars Jørgensen er dog ikke helt enig i den udmelding, da han mener, at der de seneste par sæsoner har indfundet sig et fornuftigt niveau, hvor der bliver spillet håndbold og ikke blot slås`et.

Men med udmeldingen fra EHF kommer der formentlig flere udvisninger ved slutrunden, da der sikkert vil blive lagt en hårdere linie fra dommerne. På den baggrund forsøger jeg mig med nogle udvisningsspil her i første spillerunde.

Østrig
Som foreslået her på siden, så tror jeg ikke særlig meget på Østrig, og forventer at de ryger ud allerede efter det indledende gruppespil. Holdet har ikke tidligere deltaget ved en slutrunde. Holdet har dog fordel af hjemmebane, og tilskuerne vil givet gøre hvad de kan for at bære holdet frem.

Jeg har ikke rigtig noget statistik på Østrig, men efter de skulle efter signe spille meget hårdt, og det er da er formentlig også deres eneste chance for at overraske. De kan næppe spille sig til point.

Lars Jørgensen har udtalt følgende om tirsdagens modstander.

"Hvis dommerne i åbningskampen vælger at lægge linjen med mange udvisninger, så skulle det blive til vores fordel, for østrigerne spiller enormt hårdt"

Omvendt så har dommerne i internationalt håndbold tendens til at give hjemmeholdet lidt fordel bevist eller ubevist, så det kan måske skåne dem mod en udvisning eller 2. Det er dog et rutineret fransk par der skal dømme kampen. Så spiller de så hårdt som rygterne forlyder, så skal hjemmeholdet nok få deres andel af udvisningerne.

Yderligere info
Der kan findes ydereligere info om turneringen og holdene i optakten her på siden: http://www.betxpert.com/artikel/handbold-em-2-aa-herrer-optakt

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.