Spiltip af Lars Hellegaard
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 50-30-20%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 3,33
- Rigtig/forkert
Betting tip
Hjemme: 3-3-0 (9-5)
Sæsonen startede ikke ret godt for Napoli, som kun fik en enkelt sejr i de første fem kampe. Efter syv runder røg Donadoni ud fra trænerposten, og tidligere Sampdoria træner Mazzari tog over. Siden da har man ikke tabt, og det er syv runder siden. I disse kampe har man hentet et par spektakulære sejre, men det er sjovt nok ude, at det fleste points er hentet.
Bl.a. har man vundet 1-0 ude over Fiorentina og 3-2 ude over Juventus, mens man på hjemmebane ikke har vundet siden oktober, hvor Bologna blev besejret med 2-1. I sidste uge blev det til 1-1 ude mod Parma og runderne før det, 0-0 hjemme mod Lazio og ude mod Catania. Napoli har ligeldes været heldige/dygtige til at score i kampenes døende minutter. Mod Bologna scorede Maggio i det sidste minut, i 2-2 kampen hjemme mod Milan scorede Denis og Cigarini to mål i overtiden, og mod Fiorentina scorede Maggio ligeledes i kampens sidste minutter. Kan Bari holde koncentrationen i alle 90 minutter og ikke kun i 87, kan de altså være heldige at få noget med herfra.
Napoli er stærkt kørende for tiden, og især forsvaret har fungeret fint. Angrebet virker ikke altid optimalt, og hvis Hamsik har en dårlig dag på midten, kan de have det svært. Det så man mod Milan, og selvom Napoli fik et point, var de altså ualmindeligt heldige den dag. Bl.a. var det Cigarini's langskudsmål fra 25 meter som gav dem blod på tanden, men godt spillede de ikke. Hvis Bari formår at lukke at for Hamsik, har de bestemt en chance for at hente noget.
Træner Mazzari må se bort fra angriberen Lavezzi som er skadet. Han har ikke været så godt kørende som sidste år, men fraværet er stadig en svækkelse. Derudover mangler de Rinaudo og Contini i forsvaret, hvilket er en klar svækkelse. Santacroce er ligeledes ude i forsvaret, men har har været væk længe. Napoli kan stille således op: De Sanctis-Campagnaro, Cannavaro, Aronica, Maggio-Gargano, Pazienza, Zuniga, Hamsik-Quagliarella, Denis
Bari
Ude: 1-4-2 (5-8)
Oprykkerne har gjort det helt fantastisk i denne sæson, og jeg må indrømme, at de også har gjort det meget bedre end jeg havde forventet. Spillet har til tider været ganske underholdende at se på, og ikke mindst har de kendt deres besøgstid, mht. de chancer de har fået på udebane. Desuden har de et meget stærkt forsvar, og har som Inter kun lukket 11 mål ind i 14 kampe.
Den stærke defensiv bliver sikkert også udgangspunktet for denne kamp, og eftersom Napoli til tider kan have vanskeligt ved at skabe kampene hjemme på San Paolo, kan dette godt gå hen og blive en målfattig affære. Bari har spillet de fleste af deres udekampe til u/2,5 mål, mens Napoli som regel scorer en del mål, hvis de først får hul på bylden.
I sidste runde så det ud til, at Bari skulle tabe hjemme mod Siena. Gæsterne førte 1-0, men i kampens sidste 10 minutter scorede Bari to gange og vandt dermed 2-1. Runden før tabte man med 1-3 ude mod Francesco Totti i Rom. Romernes anfører scorede hattrick i løbet af kampens første halve time, og så var den kamp afgjort. Totti blev dog sat i gang med et straffespark i det 6. minut. Derudover har Bari vundet med 1-0 hjemme over Livorno og spillet 0-0 ude mod Sampdoria.
Bari må undvære Massiello på midten, og Kutuzov i front. Det er en svækkelse, men de har klaret sig før. Ellers er alle mand klar, og de kan stille således op: Gillet-Masiello, Ranocchia, Bonucci, Parisi-Alvarez, Donati, Almiron, Koman-Meggiorini, Barretto
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar