Vundet
Tips & Spilforslag
Sporting Lissabon - Dynamo Kiev: 1 (0-1)
Spiltip af Thomas Karabulut
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 39-24-37%
- Betvalue
- 3112,3%
- Spilbar ned til odds
- 2,56
- Rigtig/forkert
Betting tip
En kamp hvor ingen af holdene reelt har andet en æren at spille for. Men må tilstå at jeg synes Dynamo Kiev uden tvivl har været det ringeste af samtlige hold i årets CL og jeg tror endnu et nederlag venter ukrainerne her mod et Sporting Lissabon hold som har vist udemærket spil hjemme og med lidt held godt kunne ha haft en del flere point på kontoen. Sporting træner Paulo Bento udtaler at de vil slutte af med en sejr og jeg synes et spil på en Sporting sejr med mere end 1 mål ser fornuftigt ud.
Sporting Lissabon har udspillet sin rolle i årets CL, da holdet sidste runde tabte til Manchester United på Old Trafford med 2-1. Det så ellers lovende ud ved pausen, hvor portugiserne var foran med 0-1. Men på b.la et mål af den tidligere Sporting Lissabon spiller Ronaldo, scoret i overtiden, er kendsgeringen den, at Sporting Lissabon er færdige i årets CL(ikke gå videre).
Portugiserne har dog gjort det udemærket og kunne godt ha fået point hjemme mod Manchester United hvor de tabte 0-1. Derudover var man meget uheldige med ikke at slå Roma hjemme, i en kamp hvor Roma scorede det udlignende mål i overtiden. Eneste sejr er netop mod aftenens modstander som man slog i Ukraine med 2-1.
Holdets topscorer Leidson vender atter tilbage på holdet efter en skade, hvilket for det første er et kæmpe boost for holdet, men samtidig synes jeg også at Træner Paulo Bento sender et signal at den her kamp ikke bare er lige meget, for så ville Leidson formentligt ha været sparret i denne kamp.
Skader: Yannick Djalo (Angriber, fast/reserve), Pedro Silva (forsvar, reserve), Derlei (angriber, fast, fortsat langtids skadet)
Dynamo Kiev har vist sig at være ren boksebold i denne gruppe. Den tidligere så ellers hæderkronede klub har i den grad været overmatchet i årets CL. En målscore på 4-16 i 5 kampe taler sit eget sprog og derudover har holdet endnu sit første mål på udebane til gode. Holdets forsvarsspil har nærmest været katastrofalt tiltider og holdet virker desuden helt uden tempo.
Træner Luzhny er godt klar over hvor slemt det har stået til med hans hold, men udtaler at nu vil de, om ikke andet prøve at få scoret et mål på udebane og derudover gå efter sejren. Den udtalelse håber jeg egentligt han mener alvorligt, for så vil portugiserne i den grad kunne boldtre sig hvis der bliver åbnet endnu mere op i den ukrainske organisation end der hidtil har været.
Med til Historien skal dog lyde at Dynamo Kiev kommer med 3 friske sejre fra den nationale liga. Der er dog stor forskel på de respektive ligaer og jeg kan ikke helt lade være med at tænke tilbage på Shakhtar Donetsk- Benfica kampen, en kamp hvor Shakhtar tabte hjemme med 1-2, fuldt fortjent iøvrigt og dermed missede 1/8 finalerne i CL, da holdet med en sejr ville ha gået videre samt Uefa Cup pladsen som Benfica snuppede for næsen af dem.
Skader: Ingen
Det er dog altid farligt at spille på en kamp hvor intet står på spil, men hvis Dynamo Kiev ikke kan præstere bedre eller rettere sagt har flere strenge at spille på, så taber de med stor sandsynlighed og det kan i givetfald så, igen godt blive med mere end 1 mål.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar