18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Sporting CP - FC Porto: Under 0.5 Mål (1H)

2.75888sport
Spiltip af bettingspider den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Sporting Clube de Portugal-FC Porto, Forsigtig start..

Chance (Over-Under)
60-40%
Betvalue
2110%
Spilbar ned til odds
2.50
Rigtig/forkert
1-1
Læs 888sport-anmeldelse
Betting tip

Et spil fra Bettingspider;

Vi skal en tur til Portugal for at finde et, synes jeg, oplagt spil.

Sporting (3'er) og FC Porto (2'er) måtte se Benfica løbe med det portugisiske mesterskab. Der kan dog stadig hentes et trofæ i Taca de Portugal, den portugisiske pokal turnering.  Finalen spilles på Estadio Nacional in Oieras, der normalt er Belenenses hjemmebane i det vestlige Lissabon. Så er geografien på plads.

De to klubber er som liga stillingen antyder, ikke langt fra hinanden resultatmæssigt. De spiller som regel tætte indbyrdes  kampe, omend der sædvanligvis bliver scoret - ligesom der som regel i øvrigt også scores i den portugisiske cup finale. 

De to hold mødtes så sent som 18.05.19 hvor FC Porto vandt 2-1. Stillingen var 0-0 ved halvleg - på trods af et tidligt (19.min) rødt kort til Sporting Clube. Holdene satte også hinanden i stævne den 12/1 i ligaens 19.runde. FT:0-0 efter.. 0-0 ved halvleg :-)

I 2018 mødtes de 4 gange og selvom der var et par pokal opgør iblandt, så er det værd at bemærke at 4/4 opgør stod X ved pausen. 3 af dem 0-0.

I 2017 var det to opgør, med et enkelt af dem X (0-0) ved pausen.

Hvad jeg prøver på at sige er, at der i en pokal finale som denne.. om retten til at være 'bedst' efter Benfica, sandsynligvis vil dukke to forsigtige hold op, der ikke skal bagud fra start.

Odds 2.75 som man kan finde diverse steder, tager jeg gerne med de 40% (og spil værdi ned til 2.51) som jeg mener at finde.

(Note; Unibet, Nordic og andre har pt også 2.75). 

Skades situation/holdopstilling på kampdagen. Men dette odds står ikke på kampdagen.

Følg af fri vilje,

Mvh Bettingspider/Rasmus

 

Flere tips

Ekspert Slutter sidst
30 may 16:00
Betvalue
2106%
2.00Danske Spil
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.