Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 40-9-51%
- Betvalue
- 1104%
- Spilbar ned til odds
- 2,50
- Rigtig/forkert
Kroatien har i mine øjne ikke nogen interesse i, at tabe denne kamp med vilje. Om Frankrig skal op imod Spanien eller Danmark er lige meget for Kroatien. Sagt på en anden måde: Spanien og Danmark er hold på stort set samme niveau. Omvendt har kroaterne heller ingen interesse i at slå sig til blods for at vinde denne kamp. Et lille nederlag vil med dansk sejr over Sydkorea tidligere på dagen betyde, at holdet slutter som vinder af gruppen. Rent psykisk kan det betyde meget, lidt på samme måde som vi kender det fra de europæiske klubtuneringer; hvis man kan tåle at tabe, så gør man det også hyppigere.
Kroatien
Fantastisk styrke og stor bredde på holdet. De har vundet alle deres kampe og har frem for alt spillet rigtig flot. De har stort set stjerner på alle pladser, som de største kan nævnes Duvnjak, Cupic, Vori og ikke mindst Alilovic. Forsvaret har stået stærkt og det har betydet, at de har fået flere chancer i deres kontrafase og dem har de i den grad udnyttet.
Spanien
Af de 14 mand i truppen er de 11 spillere fra klubberne Alt. Madrid eller Barcelona. Jeg synes, at der er en tendens til at glemme Spanien, når man taler om favoritter. Altid nævnes Frankrig, Kroatien og Danmark, men Spanien er ikke meget efter de andre i niveau. Spanien har rigtig mange stjernespillere, her kan nævnes; Arpad Sterbik, José Hombrados, Albert Rocas og Julen Aguinagalde. Overraskende nok har træner Valero Rivera udeladt spillerne; Iker Romero, Roberto García Parrondo, Juanin García og Alberto Entrerríos. Men andre har taget over især Maqueda Peno og Sarmiento har spillet stærkt i det spanske bagspil. Sterbik er skadet, men hvor slemt det er, ved jeg ikke med sikkerhed. Dog har han ikke spillet de sidste par kampe, ingen tvivl om, at han ville pynte i målet.
Kroatien er favoritter ingen tvivl om det, men den helt store motivation er i spaniernes hjerter. Kroatien kan spille frit, omvendt så er holdet et udpræget tuneringshold, som kunne fedte et smalt nederlag hjem.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar