18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

SønderjyskE - FC Midtjylland: 2

Spiltip af kemo den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
10-20-70%
Betvalue
2107,1%
Spilbar ned til odds
1,43
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Spillet lægges ud nu, da jeg er bange for at oddset ikke holder.

Sønderjyske havde kvaler i sin færste kamp, lige så snart Horsens trådte på gaspedalen. Alene i de første 45 minutter tilspillede Horsens sig ikke færre end 10 hjørnespark, og SønderjyskE demonstrede hvad de flest havde spået; de kan simpelt hen endnu ikke spille i SAS Liga-gear

FC Midtjylland vil gerne spille mindst lige så hurtigt, og de har spillerne til at rive SønderjyskE-defensiven fra hinanden. Ulvene vil givet have en stor boldbesiddelse, og jeg forudser, at SøndersjyskE i store dele af kampen vil komme til at stå så langt tilbage på banen, at der bliver for langt op angriberne Fabricius og Ilsø. De var i store perioder alt for alene mod Horsens.

Sønderjyderne har før sæsonen tilført truppen nyt blod, men umiddelbart synes jeg generelt ikke, de nye navne løfter truppens niveau. De tilfører bredde - ikke mere.

Til forsvaret har man sikret sig Anders Østli (Skjold) og Sölvi Ottesen (Djurgården). Til midten er Morten Bertolt (FCK) og Henrik Bødker (FCN) hentet, og i front finder man John Jairo Mosquera (lejet i Werder Bremen) som ny ansigt. I min bog er det slet ikke nok til at løfte holdet væk fra nedrykning. SønderjyskE slutter sidst i rækken!

70 % på 2-tal er normalt meget højt, men det er i mine øjne rækkens ubetinget svageste hold mod én af guldfavoritterne.

I sidste sæson vandt FCM 5 ud af 6 kamp mod de to nedrykkere, Viborg og Lyngby - kun en enkelt svipser med 1-1 mod Viborg blev det til. Jeg er ikke i tvivl om, at de her også kan besejre en formodet nedrykker.

FCM fik en fremragende start på sæsonen, da de slog de nybagte mestre fra AaB - endda på udebane! Her slog nyerhvervelsen Kim Christensen til med en scoring, og han kan vise sig som en værdifuld substitut, så længe Frank Kristensen er skadet.

Agter man at kaste sig ud i handicapspil, så giver Pinnacle 1,91 på FCM-sejr (asian -1), og det kunne jeg godt fristes af. Til gengæld vil jeg nok overveje et rent handicapspil spil (hcp 1-0) en ekstra gang, fordi FCM i sidste sæson vandt alle sine 5 sejre mod de to bundhold, Viborg og Lyngby, med akkurat et mål. Uden at skulle lægge for meget i det, tyder noget på, at FCM kun gør, hvad er nødvendigt mod de små hold - og ikke en tøddel mere.

TRUPNYT:
SønderjyskE har udtaget flg. trup:
Henrik Ipsen
David Ousted
Jacob Stolberg
Jesper Kristoffersen
Anders Østli
Anders Egholm
Sölvi Ottesen
Jesper Jensen
Martin Halle
Michael Larsen
Johnny Thomsen
Michael Stryger
Henrik Bødker
Morten Avnskjold
Mads Jessen
Ken Ilsø
Morten Bertolt
Rasmus Hansen
Kenneth Fabricius
Jesper Kjærulff

FCM har udtaget flg. trup:
Lasse Heinze
Martin Raska
Kolja Afriyie
Danny Califf
Christopher Poulsen
Jesper Juelsgård
Kristian Ipsa
Winston Reid
Jonas Borring
Gheorghe Florescu
Mikkel Thygesen
Petter Furuseth
Danny Olsen
Adigun Taofeek Salami
Dennis Flinta
Kim Christensen
Jude Nworuh

Forsvarsspilleren Leon Jessen er fremdeles skadet, og heller ikke den rutinrede all-rounder på midten, Claus Madsen, bliver klar. I angrebet er Frank Kristensen ude med en brækket fod og ventes først tilbage til september. Også Ken Fagerberg (blødning ved lægmusklen) er ude af billedet til en plads i front. Slutteligt er Maric heller ikke blevet klar.

Disse skader bør dog ikke bekymre, thi FCM har heller ikke gjort brug af dem (bortset fra Claus Madsen) i sæsonens to første kampe mod AaB og Bangor. Truppen synes bred nok til, at det ikke trækker ned i chancevurderingen.



Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.