18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

SønderjyskE - FC Fredericia: 1

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
73-17-10%
Betvalue
2105,9%
Spilbar ned til odds
1,37
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Viasat Sport Divisionen fra Haderslev fodboldstadion

Der er store forventninger til SønderjyskE i denne sæson, hvor stort set alle forudser at sønderjyderne vender tilbage til SAS – ligaen efter kun en enkelt sæson i landets næstbedste række. Skal holdet ligge med helt fremme, kræver det at holdet vinder søndag eftermiddag, når Fredericia kommer på besøg.

Lige inden sæsonen startede spillede de to hold træningskamp mod hinanden, her vandt Fredericia 3-1 på eget græs over en flok tamme sønderjyder. Dette skal hævnes søndag eftermiddag.

De fleste bookmakere har gjort hjemmeholdet til favoritter og i skrivende stund ligger oddset på 1,45, hvilket jeg finder okay værdi i.   

Sidste kamp:

I premieren var SønderjyskE på besøg i det aarhusianske, hvor holdet tog imod Brabrand. Ganske som ventet levede sønderjyderne op til favoritværdigheden og vandt kampen med 2-1. Det varme vejr, gjorde at kampen foregik i et anstændigt tempo og ingen af mandskaberne sprudlede

SønderjyskE kontrollerede begivenhederne i store dele af kampen og efter 26 minutter var kampen allerede reelt afgjort, for her førte gæsterne med 2-0 på mål af nyindkøbene Sune Heilbo og Simon Elbæk. Brabrand havde ikke det store at byde på, men alligevel blev der lidt spænding til sidst da Brabrands Jim Larsen reducerede til slutresultatet 2-1. I slutminutterne var Brabrand tæt på at udligne, da holdet fik indirekte frispark i straffesparksfeltet, men faren drev over og Ole Schwennesen og co. kunne rejse hjem til Sønderjylland med 3 point i bagagen.

I Næstved var Fredericia på besøg, og her skulle der kun gå 35 sekunder før gæsterne havde bragt sig foran 1-0. Banens mindste spiller, Niels Christian Jensen, hoppede højst og headede bolden i nettet. 15 minutter efter scorede Torben Holt til 2-0 og det så for alvor ud til at Næstved skulle have en på hatten, men herefter begyndte hjemmeholdet at spille fodbold og tilspillede sig store chancer og det var næsten utrolig at der ikke var kommet flere mål inden pausen.

Efter pausen styrede hjemmeholdet det hele og Næstved reducerede hurtigt til 1-2 på et glimrende mål af Glenn Christensen, og dermed var der igen spænding om udfaldet. Næstved pressede på resten af kampen, desværre forgæves og Fredericia kan takke målmanden Mikkel Petersen for at gæsterne kunne rejse hjem med 3 heldige point i bagagen.  

SønderjyskE:

Nedrykkerne fra SAS – ligaen fik en god start på den nye sæson i landets næstbedste række og selvom der var en del premiere nerver endte det hele som det skulle og SønderjyskE fik 3 velfortjente point. Træner Ole Schwennesen var også godt tilfreds efter kampen, og lagde især vægt på at holdet styrede begivenhederne i selvom der var meget varmt, og at det giver ro i sindet at der nu er 3 point på kontoen.

Nu gælder det kampen mod Fredericia, og her kommer SønderjyskE op mod et af divisionens bedste udebanehold. Sønderjyderne er favoritter til at vinde kampen, og kigger man på holdene spiller for spiller, bør hjemmeholdet også løbe af med sejren.

Startopstilling mod Brabrand:

Henrik Ipsen
Kenneth From - Casper Grønn - Jacob Stolberg - Martin Thomsen
Johnny Thomsen - Henrik Jørgensen - Sune Heilbo - Henrik Hansen
Kenneth Fabricius - Simon Elbæk

Til kampen mod Brabrand startede angriberen Anders Clausen på bænken, da han var syg op til kampstart. Dette gjorde at Simon Elbæk spillede angriber sammen med Kenneth Fabricius, og han kvitterede med en flot scoring til 2-0. Jeg forventer dog at Anders Clausen bliver helt klar til kampen mod Fredericia. I forsvaret måtte Casper Grønn udgå med en skade og det er uvist om han er med på søndag. Sune Heilbo overtog pladsen i midterforsvaret i hans fravær. På midtbanen måtte Johnny Thomsen forlade banen efter at have slået hovedet i en luftduel og han er derfor også tvivlsom. Hvis han ikke bliver klar står Elmedin "Malla" Kasomovic klar i kulissen. Han blev skiftet ind i kampen mod Brabrand og spillede en god kamp. Om det er en svækkelse af holdet, hvis Casper Grønn og Johnny Thomsen ikke bliver klar, ved jeg ikke, for jeg synes der er kompetente spillere på bænken til at tage over.

Fredericia:

Jan Vingaards udvalgte var meget heldige i premieren i Næstved. Holdet kom hurtigt foran 2-0 og derefter overlod de alt initiativet til hjemmeholdet, men ikke desto mindre gav det 3 meget vigtige point til kontoen.

Jeg tror kampen mod SønderjyskE bliver som 2. halvleg i Næstved. Hjemmeholdet vil præge begivenhederne og presse Fredericia lagt tilbage på banen. Gæsterne vil køre på kontra, og her er de giftige med Nicolas Drost oppe foran. Kommer SønderjyskE foran, kan det godt gå helt galt, for så skal Fredericia fremad, og holdet er ikke så gode til at styre en kamp..

Startopstilling mod Næstved

Mikkel Petersen
Niels Christian Jensen, Jes Bekke, Lasse Tamberg, Martin Henriksen,
Tommy Knudsen, Troels Storgaard, Hans Jørgen Haysen.
Nicolas Drost, Torben Holt, Søren Philipp

Træner Jan Vingaard kunne stille med stærkeste opstilling til kampen mod Næstved. Kampen gav debut til Tommy Knudsen, som startede på midtbanen og senere blev skiftet ud med en anden debutant, nemlig Danny Martin. Der skulle ikke være nogen skader eller karantæner i truppen, så mon ikke Jan Vingaard vælger samme trup som var udtaget til kampen mod Næstved.

Konklusion:

Jeg tror vi bliver vidner til en rigtig god kamp søndag eftermiddag på Haderslev fodboldstadion når SønderjyskE tørner sammen med Fredericia. Begge hold lagde godt ud i premieren og skal nu se om de kan fortsætte de gode takter.

Fredericia var ikke ligefrem prangende i premieren, hvor holdet spillede godt i 15 minutter i og var meget heldige med at vinde 2-1.

Sønderjyske spillede en god kamp i Brabrand, og hvis alle tvivlsomme spillere bliver fit for fight bør der ikke være nogen tvivl om udfaldet.

Spiller for spiller synes jeg at sønderjyderne er bedre på alle pladser og jeg forventer de endnu engang lever op til favoritværdigheden.

Odds 1,45 lyder ikke af meget, men jeg synes det er spilbart og den får fuld valuta fra mig.

Held og lykke.

Fremtidige tips

Ekspert Sudtirol-Bari
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Cesena-Mantova
13 dec 19:30
Betvalue
1105%
1,82Betano
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.