18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Slutter i top 6:: Frankfurt & Freiburg

15,00Partybets
Spiltip af Kugelblitz den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Spillet går på at både Eintracht Frankfurt og Freiburg slutter indenfor de europæiske pladser - altså i top 6.

Det er to hold der har overrasket positivt i den første halvdel af Bundesligasæsonen. Oprykkerne fra Eintracht Frankfurt med blændende, angrebsivrigt fodbold og Freiburg med en velsmurt presspilsmaskine, som selv Dortmund kan være misundelig på.

Frankfurt og Freiburg indtager her i vinterpausen en 4.- og 5.-plads med 30 og 26 point. Ligaen er umådeligt tæt fra 5. til 15. pladsen, der kun adskilles af 7 point, men jeg har alligevel fidus til efterårets positive overraskelser.

Kan man nogenlunde fortsætte tempoet fra Hinrunden bør man have gode muligheder for at slutte i den bedste halvdel af tabellen, og at begge hold kan klare det indenfor top 6 er ikke helt urealistisk.

De vil få kamp til stregen af en række hold, men mange af de konkurrenter der normalt bejler til de europæiske pladser døjer med problemer af forskellig art og er ikke så selvskrevne til en topplacering som man umiddelbart ville forvente.
Chance
9%
Betvalue
5135%
Spilbar ned til odds
11,11
Rigtig/forkert
Læs Partybets-anmeldelse
Betting tip

CV: ca 8-10%

FIND SPILLET

Tyskland > Bundesliga - Specialspil > Kvalificerer Eintracht Frankfurt og SC Freiburg sig begge til enten Champions League eller UEFA Europa League 2013/2014 ved at slutte blandt de 6 bedste i Bundesligaen 2012/2013?

Ja @ 15,00.

EINTRACHT FRANKFURT

Oprykkerne fra storbyen kom flyvende fra land, da man vandt de fire første kampe i sæsonen og derefter spillede  3-3 mod de dobbelte mestre fra Dortmund. Der skulle i alt gå 7 kampe inden man led sit første nederlag.

I slut-oktober begyndte en stime med kun én sejr i 7 kampe, hvor man tabte til Stuttgart, Bayern, Mainz og Düsseldorf (men dog klarede 1-1 ude mod Schalke). Denne nedgang skyldtes primært skader i en i forvejen tynd besat defensiv, hvor begge centerforsvarere blev skadet på skift og på samme tid. Afløserne var af en ringe kvalitet og det kostede. Positivt er det, at med de foretrukne Zambrano og Anderson på banen har man kun tabt en enkelt gang og til februar vil de igen være fit. 

Defensiven er dog blevet forstærket her i januar, hvor den 27-årige centerforsvarer, Marco Russ, er kommet til på en lejeaftale fra Wolfsburgs overskudslager (der købte ham fra netop Frankfurt for 3 millioner euro). Russ er en Frankfurt-dreng og har spillet alle sine år pånær 2011/12-sæsonen i klubben, og har været fast mand i fem sæsoner. Med 183 Bundesligakampe på cv'et tilføres defensiven en masse erfaring og tiltrængt bredde.

Holdets svage punkt har altså fået et løft og det lover godt for foråret. Offensivt har holdet været imponerende, hvor specielt den centrale midt med Sebastian Rode og Pirmin Schwegler har trukket i trådene. Længere fremme har man en række strenge at spille på og jeg ser ikke nogen umiddelbar grund til, at Eintracht skulle gå helt i stå i foråret.

FREIBURG

Det er ikke længe siden, at Freiburg var blandt de åbenlyse nedrykningskandidater. Træner Christian Streich har dog fået styr på flokken og skabt et imponerende kollektiv, der arbejder knaldhårdt og presser modstanderen i alle 90 minutter. Streich er en af ligaens dygtigste taktikere og har virkelig fået holdet til at blomstre og skabt flotte resultater.

I de sidste 11 kampe inden pausen tabte man kun til Bayern og Dortmund, og har bl.a. slået Schalke, Stuttgart, Hannover og Wolfsburg - alle konkurrenter til de europæiske pladser.

Freiburg skaber i snit 10,5 chancer pr. kamp, et godt stykke mere end ligagennemsnittet og kun overgået af Bayern, Dortmund og Schalke. Holdet er ret profilfattigt, men det er netop styrken. Taktisk benytter man sig ikke af en decideret angriber, men har to offensive midtbanespillere og to offensive kanter, der skifter positioner og gør det meget svært for modstanderen at lukke ned.

Freiburg under Streich minder meget om da Favre kom til Gladbach, reddede dem fra nedrykning og sæsonen efter gjorde dem til et af de mest stabile hold som var meget svære at slå. Som bekendt førte Favre Gladbach hele vejen til Champions League-kvalifikationen og det er ikke utænkeligt, at Streich kan gøre ham kunsten efter og kvalificere Freiburg til europæisk fodbold.

I 2012 har Freiburg været det femtebedste hold i ligaen kun overgået af Schalke, Stuttgart, Leverkusen, Dortmund og Bayern.

KONKURRENTERNE

Blandt konkurrenterne er der en række 'store' hold der underpræsterer i øjeblikket (eller har gjort det i længere tid); Schalke, Stuttgart, HSV, Werder og Wolfsburg.

Alle disse døjer med problemer eller udfordringer af forskellig art. 

Schalke har underpræsteret i denne sæson og har svært ved at finde formen fra 2011/12. Træner Huub Stevens er blevet fyret og indtil videre er det op til ungdomstræner Jens Keller at guide dem igennem resten af sæsonen, der også rummer Champions League. Man er villig til at skibe Lewis Holtby afsted allerede i januar og når forårssæsonen begynder må man undvære Huntelaar (én kamps karantæne), Jermaine Jones (4 kampes karantæne), Papadopoulos (skadet indtil marts) og Afellay (skadet indtil omkring marts).

Stuttgart har en tynd trup som følge af en presset økonomisk situation, er meget afhængige af Ibisevic og skal også koncentrere sig om Europa League. 

HSV har længe været hårdt ramt og selvom tingene har set lysere ud på det seneste, er økonomien stadig usund og man skal tynde ud i spillertruppen i januar. Derudover må man sætte meget af sin lid til den skadesplagede van der Vaart.

Werder Bremen er kronisk inkonsistente og horrible defensivt. Desuden har træner Schaaf mistet sin bedste allierede i sportsdirektør Allofs (nu Wolfsburg) og det kan øge presset på Werder-legenden. Jeg har svært ved at se Werder stykke et run sammen der er stabilt nok til at man kan spille europæiske næste sæson - selvom man har en række dygtige spillere.

Wolfsburg har jeg en lille fidus til efter trænerskiftet. I vinterpausen har Dieter Hecking overtaget og han bør kunne få noget fornuftigt ud af den meget solide trup klubben råder over. På en 15. plads med 19 point er der dog lang vej op til de europæiske pladser, men jeg forventer alligevel Wolfsburg nupper en plads i den øverste halvdel.

Så er der outsiderholdene som Mainz, Gladbach og Hannover 96. Her kan Mainz ligne en solid udfordrer. Holdet minder meget om Freiburg; man har en dygtig træner og et godt spilkoncept. Desværre har man været for svage på udebane og rettes det ikke op, bliver det svært at bevare pladsen.

Gladbach har EL at koncentrere sig om og er desuden et godt stykke fra sidste sæsons flotte præstation. De nyindkøbte der skulle erstatte sommerens afgange har ikke rigtig slået til, og det er i stedet den aldrende (men fænomenale) Juan Arango der trækker slæbet.

Hannover er lidt en blød mellemvare denne sæson (og har desuden også EL på programmet). På udebane har man kun hentet 6 point og selvom man har en række dygtige spillere, kører det ikke gnidningsfrit.

Fremtidige tips

Ekspert Sudtirol-Bari
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Viborg
13 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,70Bet365
Ekspert Chelsea - Everton
13 dec 16:00
Betvalue
1103%
1,72Betano
Ekspert Parma Calcio 1913 - Lazio
13 dec 18:00
Betvalue
2106%
1,66Bet365
Ekspert Cesena-Mantova
13 dec 19:30
Betvalue
1105%
1,82Betano
Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.