18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Slovakiet - Tyskland: (AH: -2,5) 1

Spiltip af Peter Larsen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2) inklusiv handicap
55-0-45%
Betvalue
3115,5%
Spilbar ned til odds
1,82
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

OBS! Procentvurdering ændret til 55-45, da slovakisk tv har meldt Hossa og Demitras ankomst i den slovakiske, og tilmed sat dem som fit-for-fight til kampen imod Tyskland. Dertil går der informationer på, at Gaborik er kommet sig over lidt sygdom, hvilket også er en væsentlig forstærkning i offensiven.

Resultatmæssigt overraskede Tyskland imod Canada, hvor man formåede at gå ind til 3. periode med en uafgjort på 2-2 – dog fik Canada slidt sig til en 2-3-sejr, uden på noget tidspunkt at være prangende. Ligeledes spillede tyskerne ikke særlig overbevisende, og man lukrerede absolut kun på, at Canada spillede så jævnt og kedeligt, som de nu engang gjorde. Tyskerne kan blive anderledes hårdt straffet for det samme spil imod Slovakiet.

Slovakiet

Slovakkerne kørte en disciplineret 3-0-sejr hjem imod Norge, som aldrig rigtig kom til at true Slovakiet, der kampen igennem spillede mindst ét niveau over nordmændene. Kun i de første ti minutter af kampen kunne Norge følge med i det slovakiske tempo, som end ikke var skruet op på højeste blus.

Goalie Halak & co. hentede primært sejren hjem på flot defensivt spil, hvor nordmændene blev holdt nede på 20 skyd over tre perioder. Tilmed kom det aldrig rigtig til at brænde på foran mål, og nu mangler kun offensiven for, at slovakkerne kan hive sig endnu et niveau op.

Miroslav Satan udtalte sig bagefter til pressen og fortalte, at holdet havde fundet den nødvendige ro i defensiven, og, at man nu kunne og ville satse mere på den offensive del, hvor den første kamp altså primært blev brugt til at finde hinanden.

Skadesmæssigt er slovakkerne sluppet billigt fra 1. kamp, da ingen meldes skadet. Gaborik forventes at debutere efter en svag omgang influenza - klar forstærkning!

Tyskland

Det har uden tvivl været en stor lettelse for tyskerne at slippe af sted med et 2-3-nederlag til Canada. På forhånd lignede det en massakre som i Rusland-Danmark-kampen, men så slemt blev det aldrig, da Canada underpræsterede voldsomt. Tyskerne gjorde reelt set ikke meget for sejren, da de oftest stod i egen zone og blokerede for de sporadiske forsøg og skud, som canadierne fik sendt imod mål.

Det eneste tidspunkt hvor tyskerne reelt set var farlige var på de få break aways de havde, hvor keeper Roloson holdte tyskerne fra stangen. Dette dog efter, at han stort set havde foræret tyskerne det ene af deres mål.

Tyskland er som nævnt uden nogen af deres absolutte profiler, men holdet har en mindre force, hvilket er sammenholdet. Man blevet spillet godt sammen op til verdensmesterskaberne, men om det er nok, det tvivler jeg endnu en gang på, ved igen at gå imod Tyskland.

Skadesmæssigt er der kun tvivl om lillebror Seidenberg, som havde vrøvl med knæet efter kampen. Han forventes dog klar.

Fremtidige tips

Ekspert Silkeborg IF - Viborg
8 feb 14:00
Betvalue
1105%
1,70Unibet
Ekspert FC Nordsjælland - SønderjyskE
8 feb 14:00
Betvalue
2108%
1,80Bwin
Ekspert Brighton - Crystal Palace
8 feb 15:00
Betvalue
1103%
1,85Bet365
Ekspert FC Köln - RB Leipzig
8 feb 15:30
Betvalue
1104%
2,75Bet365
Ekspert FC Midtjylland - F.C. København
8 feb 16:00 1 kommentar
Betvalue
2108%
1,80Unibet
Ekspert Liverpool - Manchester City
8 feb 17:30
Betvalue
1103%
1,95LeoVegas
Ekspert Sassuolo - Inter
8 feb 18:00
Betvalue
2106%
1,78Betano
Ekspert Brøndby IF - Randers FC
8 feb 18:00
Betvalue
2107%
2,55Betano
Ekspert Atalanta - Cremonese
9 feb 18:30
Betvalue
2108%
1,75Betano
Ekspert Vejle Boldklub - Fredericia
9 feb 19:00
Betvalue
2108%
1,98Betano
Ekspert AGF - OB
9 feb 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,70Danske Spil
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.