Slagelse DT - Dunaferr: 1 (0-5,5)
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 60-0-40%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
Kvindernes Champions League, runde 2:
Slagelse DT:
Slagelse Dream Team startede, næsten for vane, ud med en sejr i deres andet titelforsvar af den store Champions League pokal. Mod gruppens formodet svageste hold, Knjaz Milos fra Serbien/Montenegro, udspillede Anja Andersens tropper de modløse serbere, som ikke kom med ret meget andet end den lille tornado, Valentina Ardean. Men selvom man ikke var helt oppe i gear fra start, så hører det også til historien at Slagelse ikke har spillet sammen som hold i en vigtig kamp i godt 1½ måned – men selv en trægt start kunne ikke stoppe de sultne ”drømmepiger” som ved stillingen 6-6 trak fra for første gang, og det var sidste gang at hjemmeholdet var på linje med Slagelse. Stille og roligt udbyggede de føringen, som på et tidspunkt rundede elleve – men da koncentrationen røg sig en tur, fik serberne bedre fat og holdt nederlaget på den pæne side af ti; 24-33.
Rygterne om at Anja Andersen skulle være ny serbisk landstræner har svirret længe – første gang man fik nys om disse rygter var allerede sidste år, men i disse uger tog det først for alvor fart, og for nylig blev det så offentliggjort at vores egen Anja skal føre Serbien/Montenegro til det kommende EM – først i to kval. kampe mod Rumænien. En option i kontrakten gør så at hun kan forlænge kontrakten yderligere, hvilket lyder meget sandsynligt. Uanset om Serbien er med eller ej til europamesterskaberne senere på året. Så ikke nok med at hun skal styre Danmarks pt. bedste klub (på banen og økonomisk) – nu skal hun altså også styre det serbiske hold frem til de triumfer, som spillermaterialet rækker til. Tidligere var Popovic og Savic også med på landsholdet, men uoverensstemmelser med forbundet/træneren gjorde at de valgte det fra – men Anjas ansættelse har fået dem på andre tanker, hvilket bestemt ikke er en svækkelse af holdet fra det tidligere Jugoslavien.
Skader: Rugile Kluikate
________________________________________________________________
Dunaferr:
En Champions League turnering er ikke en rigtig turnering uden en kamp mellem Dunaferr og Slagelse DT – og tæller man EHF Cuppen med fra sæsonen 2002/2003, så er Dunaferr løbet ind i Anja A. og co. hvert eneste år. Så for fjerde gang på ligeså mange sæsoner skal Ungarns bedste mandskab en tur til Danmark. Og endnu engang kommer de for at få revanche efter tre nederlag på stribe – senest i CL semifinalen, hvor Dunaferr højst overraskende tabte den første kamp på hjemmebanen i Dunaújváros – hvilket var første gang i fire år, at man havde tabt i en Europa Cup kamp. Returmatchen var op ad bakke for de dengang ungarske mestre og finaledeltagelsen lå langt ude kampen igennem – så et fortjent Dunaferr-exit, når man kigger over de to kampe.
2004/2005 blev et lige ved og næsten år for Dunaferr – udover semifinalen i CL, så måtte man også se sig slået af Györ i den hjemlige liga. Det fik den betydning at Dunaferr i år måtte ude i en kval. runde for at komme med i denne sæsons CL. Her mødte man de tyske mestre fra Nürnberg og via en fem-måls sejr i det tyske, banede man vejen til CL turneringen for syvende gang. Og her startede man aldeles hårdt ud mod et ”russisk landshold” – i hvert fald de otte af spillerne og træneren Evgeny Trefilov. I en kamp hvor ungarerne dominerede, holdt man de russiske bjørne i skak og hentede en flot og meget vigtig sejr på 30-27. Det er formentlig Lada Togliatti som Dunaferr skal kæmpe med om den andenplads, der giver adgang til kvartfinalerne og to kampe mod vinderen af gruppe A.
Skader: Pt. ukendt – Opdatering følger!
________________________________________________________________
Indbyrdes opgør (Seneste 6 opgør):
Slagelse DT – Dunaferr; 4-0-2, 159-144
(2005) Slagelse DT – Dunaferr, 21-17
(2005) Dunaferr – Slagelse DT, 25-28
(2004) Slagelse DT – Dunaferr, 32-22
(2004) Dunaferr – Slagelse DT, 34-29
(2003) Slagelse DT – Dunaferr, 27-19
(2003) Dunaferr – Slagelse DT, 27-22
________________________________________________________________
Vigtige faktorer i kampen:
- Ana Batinic
- Cecilie Leganger/Forsvar
- Kontra; Dunaferr returløb lig 0!
Den tidligere Ikast/Bording-spiller Ana Batinic fik en rigtig flot ”debut” – med det menes med hendes første hele kamp – her viste hun en masse af de evner som hun besidder, ikke mindst i sin venstre arm. I onsdagens ligakamp mod Frederikshavn FOX fik hun masser af spilletid i angrebet, og her beviste hun med al tydelighed – ikke bare foran hjemmepublikummet, men også Anja Andersen, at købet af hende var et rigtig godt valg. Med 9 fuldtræffere var hun den store oplevelse og kan blive en stor gevinst i Champions League for Slagelse, hvor blandt andre Carmen Lungu godt kan bruge en sparringspartner i både angreb og forsvar.
Hvornår har Cecilie Leganger sidst spillet en dårlig kamp? Det er vist ved at være rigtig mange kampe siden. Gang på gang er Leganger en af de bærende årsager til at Slagelse vinder så suverænt som de på tiden gør – men det sjællandske forsvar, med den til tider rene danske midterblok, har også en stor del af æren i den norske keepers høje niveau. I lørdagens ”topkamp” mod Dunaferr kommer de på en noget sværere opgave end i forrige weekend – og her er første priotet at få stoppet det hurtige ungarske angreb, og derefter køre kontraen. Godt nok har træner Kiss fra Dunaferr ændret forsvarsformationen til det bedre, men returløbet er stadig en by i Rusland for dem. Det skal fra Slagelses side udnyttes fuldt ud ved en masse kontra/lette scoringer fra fløjene.
- Stærk offensiv – men ikke som tidligere!
- 3:2:1 forsvaret
Det har aldrig været nogen hemmelighed at Dunaferr i mange år har kunnet stille med en rigtig stærk offensiv – spillere som Radulovic, Ferling, Kindl og Mehlmann er alle profiler på det tidligere ungarske mesterhold – desværre får sidstnævnte ikke den spilletid som hun fortjener, og efter den flotte VM slutrunde som hun spillede, så har træner Szilard Kiss hvis også fået øjnene op for den stærke back. Men det er i hård kamp med dronningen Bojana Radulovic, som dog har set bedre dage – både mht. skud og antal mål. I den første kamp mod Lada Togliatti scorede hun kun én enkelt gang mod Mehlmanns tre.
Dunaferr er den største forsøger til det ungarske landshold, og man er ikke i tvivl om deres gode offensiv – som dog ikke helt kan konkurrer med den for 1-2 sæsoner siden. Men en anden ting som Kiss har forsøgt at lave om på, er det ungarske forsvarsspil. Dunaferr tabte alt for mange kampe pga. for ringe forsvarsspil, men et offensivt 3:2:1 forsvar skal råde bod for det. Og netop det forsvar irriterede tydeligvis det russiske mesterhold, Lada Togliatti, sidste weekend. Spørgsmålet er så om Slagelse får ligeså store problemer med det offensive forsvar. Samtidig kan man sætte spørgsmålstegn ved om Dunaferr angrebet kan få nedbrudt den Slagelse-mur som står mellem stængerne i målet; Cecilie Leganger.
________________________________________________________________
Konklusion:
For fjerde sæson i træk, tørner Slagelse og Dunaferr sammen i Europa Cup sammenhæng – en ret så pudsig detalje. Men i alle år har det danske hold haft overtaget, specielt på hjemmebanen i Danmark, hvor de ”første” tre kampe, alle er endt med sejr. Seneste hjemmeopgør for Slagelse blev vundet med 21-17 i Brøndby Hallen.
Denne gang lægger Camilla Andersen Arena gulv til den første topkamp i Gruppe B. Slagelse skal vinde kampen på deres gode forsvarsspil, krydret med den sprudlende Cecilie Leganger i målet – og kontraen skal gøres fuldt ud. Mht. det offensive ungarske forsvar - hvis det er den forsvarsformation som Svilard Kiss satser på - er Anja A. så taktisk klog, at hun i samråd med spillerne nok har lagt en passende taktik, .
Selvtilliden er selvfølgelig høj hos Dunaferr efter sejren over Lada Togliatti og man skal derfor ikke afskrive ungarerne helt – men deres dårlige returløb er nok akilleshælen for en overraskende sejr i det midtsjællandske – samtidig er deres defensiv pt. ikke stærk nok til at klare presset fra den brede Slagelse-offensiv.
Mens Slagelse er steget et niveau eller to siden sidste sæson – så står Dunaferr stadig på nogenlunde samme trin som sidste år. Derfor har undertegnede øje for en hcp. sejr til Slagelse, da de er en for stor en mundfuld for Dunaferr på udebane. Odds 1,75 er acceptabelt for en hjemmesejr på mindst 6 mål.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar