Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 55-0-45%
- Betvalue
- 2107,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
Skjern mod GOG, interessant opgør onsdag aften
Skjern tager hjemme imod GOG - to hold der begge vandt deres første slutspilskamp.
Skjern:
Skjern som ikke blev nr. 1 i slutspillet grundet de kvajet sig hjemme mod Mors/Thy (inden den ellers vundet alle liga kampe i 2014), og har revanche til gode overfor deres hjemmpublikum - hvilket er imod GOG.
Jeg tror det kommer til at gå udover GOG, som dog slog Tvis hjemme i hulen. Skjern har for deres hjemmebane 11-0-2, og sidst de tabte til GOG hjemme, vandt de med 18 hjemme over Skive i den efterfølgende kamp. De vandt klart ude over Aarhus med 38-27, og hvor spillere som Klitgaard, Møllgaard og Svensson leverede storspil. 38 mål mod et hold som Aarhus, hvor deres base er at finde i forsvaret er imponerede.
Fra deres seneste kamp, slap de med et hælderligt nederlag på udebane til Mointpellier på 27-25 - hvilket dog også gør at, meget skal gå deres vej i de restrende europæiske kampe, for at Skjern kan gå videre. Derfor kan de koncentrer sig om slutspillet og har også meldt klart ud at de kommer i semifinalen - hvilket bevidner om et hold med stor selvtillid.
Trupnyt: Meldes ikke om nye skader på nuværende tidspunkt, og skulle have samme trup klar som imod Aarhus.
GOG:
GOG er for 2014 3-0-6 senest med sejr over Tvis, eller var det mod Ringsted og Tvis - de har altså ikke rigtig fået gang i spillet efter jul, og mange hold har måske luret dem eller garderet sig godt imod dem? GOG er dog for hele sæsonen imponerende 7-3-3, hvilket er godt gået af en oprykker. Jeg tror i de afgørende kampe, at GOG kommer til at mangle lidt rutine (bl.a. grundet Snorris skade) og alle Skjern spillerne har stået i et slutspil før, hvorimod mange af GOGs aldrig har prøvet det.
GOG kommer dog med tro på tingene fra deres seneste flotte hjemmesejr over Tvis med 30:27, og at de sidst ude slog Skjern med 33:30. Jeg tror bare ikke at Skjern "lader" det ske igen, og anser Skjern som værende et stærkere hold.
Trupnyt: På nuværende tidspunkt, samme trup som sidst imod Tvis - dvs. Snorri er ude, hvilket er et tab for GOG, da han styrer deres angreb og besidder rutine!
Indbyrdes opgør:
05.02.14 GOG - Skjern 23:29
20.11.13 Skjern - GOG 30:33
Konklusion:
Skjern og Møllgaard er flyvende, og med Snorri ude tror jeg GOG får sværere ved at score imod Skjern end de havde mod Tvis, og derfor spiller jeg en Skjern sejr på mindst 4 mål til odds 1,95 ved Nordicbet
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar