Skive FH - Horsens HK: 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 20-10-70%
- Betvalue
- 4128%
- Spilbar ned til odds
- 5,00
- Rigtig/forkert
2 kamp i op/nedrykningsspillet i Tomsligaen.
Horsens vandt det første opgør i dette, for Horsens, nedrykningspil med 30-27. Ikke prængende af Horsens, hvilket har givet Skive blod på tanden, og efter sidste års skuffelse, hvor man tabte oprykningen i de allersidste sekunder, tror man virkelig på at man kan drille Horsens og tvinge dem ud i en 3 kamp.
Oddset på Skive sejr er simpelthen for højt efter undertegnedes mening. Med det hold Skive tæller i år, samt de resultater man har skabt, kontra et Horsens hold, som har haft en meget tynd sæson, finder jeg dette spil værende utroligt godt!
Odds 1-x-2.
Skive: 6,40 Pinnacle Sports
x: 15,0 Centrebet
Horsens: 1,25 Bwin
Skive FH.
Skive har til denne sæson oprustet med tidligere Viborg stjerner, bl.a. i form af den tidligere skadesramte Olga Assink samt den store strateg Heidi Astrup. Netop sidstnævnte har spillet flot håndbold for skibonitterne, og var bl.a. nomineret som årets spiller i 1 div.
Skive kunne selv have sikret sig den direkte oprykning i sæsonens 2 sidste kamp, hvor man mødte SønderjyskE, som var den direkte konkurrent til 1 pladsen. Denne kamp i Tønder, endte dog med et noget overraskende 15 måls nederlag til Skive. Dette resulterede altså i at man måtte ud og spille om oprykningen, efter en sæson hvor man kun har lidt 3 nederlag samt 1 enkelt kamp stået uafgjort. Før nederlaget til SønderjyskE kunne man tælle en sejrsstime på hele 18 kampe(!)
Skive spillede ikke op til vanlig niveau (efter egne udsagn) i udekampen i forum Horsens, hvor bl.a. Heidi Astrup, som ellers er hyppigt scorende, slet ikke kom på tavlen.
Hæver Skive niveauet, samt en fyldt Skive Hal, er det slet ikke umuligt for holdet at tvinge Horsens ud i en 3 og afgørende kamp.
Skive har den fordel i disse kampe, at man på nogen vis er vant til niveauet i Tomsligaen, da man ugentligt har træningssamlinger med Viborg HK, og derfor godt ved hvad der kræves for at begå sig hos de allerbedste i Danmark.
Horsens.
Horsens har haft en svingende sæson i Tomsligaen, som da også resulterede i at man måtte ud i nedrykningsspil, sammen med Aalborg DH.
Der har været langt mellem snapsene for Horsens i denne sæson, og eneste grund til at man ikke rykkede direkte ud af ligaen, var at man fik en gave af Viborg HK, da disse "lod" sig tabe i Horsens. Selvfølgelig ikke et resultat der ville være muligt, hvis Viborg havde spillet op til normal styrke.
Horsens måtte i den 1 kamp mod Skive stille svækket op, da både Ane Brustuen, Maura Visser samt den tidligere Randers målmand Olga Hoffmann, var ude med karantæner og skader. Endnu et par spillere var tvivlsomme i denne kamp, men skulle være med i dag. Brustuen og Hoffmann er ikke med i dagens kamp heller, mens Maura Visser dog er tilbage efter at have udstået sin karantæne.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar