18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Skiskydning Stafet 4 x 7,5 km for mænd: Norge

Spiltip af Rasmus B. Olesen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance
30%
Betvalue
3112,5%
Spilbar ned til odds
3,33
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Skiskydning stafet for mænd. Der løbes 4 gange 7,5 km, med to indlagte skydninger pr. tur. På hver skydning har udøveren tre ekstra patroner. Bom ud over dette, giver én strafrunde.

Inden for skiskydning, så er der kun ét ord der dukker op når man siger stafet: Rusland! Russerne har for alvor leveret varen i denne sæson, hvor den høje kvalitet i skydningen har været den afgørende faktor. Senest i Oberhof, hvor skydeforholdene var vanskelige, var forskellen tydelig. Rusland vandt en imponerende sejr.

Men denne gang er det noget anderledes. Der løbes i Ruhpolding, hvor skydeforhold er noget bedre.

Tyskland stiller ikke i stærkeste opstilling, da Greis og Fischer sidder over. Dermed ser det ud til at det kommer til at stå mellem Rusland og Norge i denne omgang.

Rusland stiller med Tchezerov, Tchoudov, Iarochenko og Kruglov
Norge stiller med Svendsen, Hanevold, Andresen og Bjørndalen

Der er forskel på de to hold. Hvor russerne har skydningen, har Norge farten. De stiller med et meget hurtigt hold, som bare bliver hurtigere og hurtigere for hver tur der går.
Det kan forventes, at russerne skyder stærkt i morgen, og de skal være favoritter. Jeg vurderer deres chance til 50-55%. Det brede marked er enige i betragtningen, og man tør ikke lægge for høje odds ud. Dette hæver odds på de norske konkurrenter, og da jeg ikke tror på at nordmændene skyder sig ud som sidst i Oberhof, så mener jeg at de har en udmærket chance her. Mange steder tilbayder odds 3,00 eller mindre, men Centrebet er ude med flotte 3,75 og med en vurdering på 30% for norsk sejr er der et pænt spil.

Fremtidige tips

Ekspert Brighton - Crystal Palace
8 feb 15:00
Betvalue
1103%
1,85Bet365
Ekspert FC Köln - RB Leipzig
8 feb 15:30
Betvalue
1104%
2,75Bet365
Ekspert FC Midtjylland - F.C. København
8 feb 16:00 1 kommentar
Betvalue
2108%
1,80Unibet
Ekspert Liverpool - Manchester City
8 feb 17:30
Betvalue
1103%
1,95LeoVegas
Ekspert Sassuolo - Inter
8 feb 18:00
Betvalue
2106%
1,78Betano
Ekspert Atalanta - Cremonese
9 feb 18:30
Betvalue
2108%
1,75Betano
Ekspert AGF - OB
9 feb 21:00 2 kommentarer
Betvalue
2108%
1,70Danske Spil
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.