Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 35-65%
- Betvalue
- 5146,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,54
- Rigtig/forkert
Skiskytterne er kommet til Hochfilzen i Østrig, hvor 2. runde af World Cup'en finder sted. Vi ligger ud med sprinten der består af 10 km løb og 2 skydninger med 5 skud på hver.
Simon Fourcade har sin force i skydningen, men heller ikke her har han vist sig alt for skarp i indledningenpå sæsonen. I sprinten i Östersund endte han på en 59. plads, 2 minutter og 24 sekunder efter Bø. Han har ikke så meget fart i sporet, slet ikke sammenlignet med Bø. Hans bedste placering i en sprintkonkurrence var tilbage i 2008, hvor han blev nummer 3 i Östersund.
Bø er en ung nordmand der for alvor brød igennem i sidste sæson. Han løber rigtig stærkt på skiene og det eren stor fordel i sprint. I sidste uge endte han på 2. pladsen. Han skød 10/10. Bø har tidligere vundet 2 sprint-konkurrencer, begge var i sidste sæson. Han blev nummer 3 ved VM.
Der er klasseforskel på disse to løbere. Bø er langt hurtigere og mere stabil. Skydningen i Östersund var dog plaget af en del vind, så det kan skyldes lidt det, men alt i alt så bør Bø til evig tid være favorit mod en Simon Fourcade, der mangler fart i sporet. Bø kan vel skyde forbi 2 gange mere end Fourcade og stadig have gode muligheder for at vinde.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar