Shaun Murphy -1,5 - Stephen Maguire: 1
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 50-50%
- Betvalue
- 2110%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Man kan mene om Shaun Murphy hvad man har lyst til, men hans opvisning i 8.delsfinalen var exceptionel og med fire centuries i træk havde Jamie Cope ikke en chance. Han Møder Stephen Maguire som, trods et lille løft i niveauet, ikke rigtig har nogle våben imod en Murphy i så go’ form. Endnu en gang er det handicap-spillet der trækker!
Shaun Murphy
Som sagt, der kan siges meget om Murphy, og undertegnede har da også tidligere været ude med riven. Jeg er stadig ikke glad for ham og havde gerne set mange andre spillere end ham løfte VM-trofæet i ’05, men ovenpå hans sejr på Malta og hans kamp i sidste runde imod Cope, er undertegnede nok alligevel nødt til at revurdere Murphys spillemæssige egenskaber. Han er placeret som nummer 5 på den officielle samt den provisoriske rangliste, og jagter heftigt den førsteplads som Ken Doherty i øjeblikket bestrider. Hans sæson har været ganske udmærket med to nederlag i første runde ved hhv. Grand Prix’et og UK Championsship, to kvartfinalepladser ved hhv. Northern Ireland Trophy og Masters samt en finaleplads og tilhørende sejr i sidste turnering på Malta.
Stephen Maguire
Stephen ”on fire” Maguire må efterhånden være pænt træt af, at ende iblandt de sidste 16. Lige bortset fra Grand Prix’et og Masters er det nemlig på det stadie han er røget ud af samtlige turneringer i denne sæson. Grand Prix’et sluttede for hans vedkommende efter gruppespillet, og ved the Masters blev det til en semifinaleplads. Han startede sæsonen på en officiel 9.endeplads efter at have været helt oppe som nummer tre, og provisorisk ligger han som nummer 16 og har desperat brug for alle de ranglistepoint han overhovedet kan skrabe sammen.
Konklusion
Maguire er kendt som en rigtig rigtig dygtig breakbuilder med en forholdsvis aggressiv spillestil, og det burde passe glimrende til Shaun Murphy som ikke behøver mere end halve chancer for at rydde bordet. Til trods for Maguires stigende formkurve tror jeg ikke han formår at true Murphy. Førstenævnte er, som de sidste tre sæsoner antyder, meget svingende og når tingene ikke rigtig virker falder hans spil helt til jorden. Murphy har for alvor taget flere elementer ind i sit spil, og udover at score højt har han fået nogenlunde styr på sit safetyspil. Derudover kommer han med masser af selvtillid ovenpå en turneringssejr og en fantastisk kamp i bagagen, og kan han holde nogenlunde samme niveau vinder han kampen, og sandsynligheden for, at han tager den med to frames eller mere gør absolut 2,20 hos bet365 til et attraktivt spil!
Rigtig go’ fornøjelse!
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar