18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Shamrock Rovers - Sligo Rovers: 1

2,11188bet

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Tirsdag morgen lignede dette en kamp, hvor Shamrock skulle undvære deres topscorer Gary Twigg, mens Sligo ville møde op med deres og ligaens topscorer Padraig Amond. Men onsdag, 2 dage før kampen, blev alt vendt på hovedet. Twigg har fået omstødt sin karantæne, mens Sligo har solgt Amond til Pacos Ferreira. Dermed vil jeg mene at favoritværdigheden får endnu et hak opad for hjemmeholdet, der på trods af Sligos gode resultater i de seneste kampe må betegnes som storfavorit. Det er svært at se, hvordan Sligo med flere karantæner og skader i truppen OG uden topscoreren kan gøre ret meget mod Shamrock, der må siges at være i kanonform OG med en Gary Twigg (ligeledes i kanonform) ”tilbage” på holdet.

Flere vil måske mene at jeg er lige lovlig optimistisk i min chancevurdering, når nu Sligo er i så god en stime som de er, og når nu Shamrock faktisk må se bort fra en del spillere. Jeg syntes dog at den seneste udvikling op til kampen gør, at Shamrock faktisk bør vinde mere end hvert andet møde mod Sligo under de nævnte forudsætninger. Jeg vil faktisk gå så langt som til at sige at jeg vil være meget overrasket, hvis man kan finder over odds 2,00 på hjemmesejren i morgen, idet jeg faktisk tror at bookmakerne har overset nyhederne i den irske liga.
Chance (1-X-2)
55-25-20%
Betvalue
3116,1%
Spilbar ned til odds
1,82
Rigtig/forkert
Læs 188bet-anmeldelse
Betting tip

Odds for 1X2:

1 – 2.11 (188bet)

X – 3.30 (Bet365, Pinnacle og 10Bet)

2 – 4.10 (Betsson)

1X2-chancevurdering: 55-25-20

Status før kampen – Shamrock Rovers: Shamrock har med stabile resultater i de seneste runder fået skabet et forspring på 5 point til de 2 nærmeste forfølgere fra St Patricks og Bohemians. 8 sejre i de seneste 9 kampe er det svært at hamle op med. Det er også værd at bemærke at man skal tilbage til 3. maj for at finde Shamrocks seneste nederlag i den irske liga, og det på trods af at de har spillet 7 kampe i juli og 8 kampe i august. De mange kampe skyldes ikke mindst at de har spillet 4 kampe i Europa League kvalifikationen, hvor Juventus slog dem ud med samlet 3-0. Shamrocks hotteste navn pt. må siges at være angriber Gary Twigg, der ikke helt fik den start på sæsonen, som man havde håbet efter sidste sæsons 24 mål. Man kan dog trygt sig at han er kommet i gang igen med scoringer i de seneste 7 turneringskampe (9 mål). Derfor er det ikke uden betydning at Shamrock fik medhold i en klage over de 2 kampes karantæne han var blevet tildelt af FAIs disciplinær udvalg. En karantæne han skulle være startet med at afsone i kampen mod Sligo. Mens Shamrock i sidste weekend sikrede sig adgang til kvartfinalen i FAI cuppen, hvor de hjemme skal møde Galway, måtte de for 3 uger siden forlade liga cuppen i semifinalen, da de på udebane tabte 1-2 til aftenens modstander fra Sligo Rovers.

Trupnyt Shamrock Rovers: Stephen Bradley (midtbane/reserve), Stephen Rice (midbane/fast) og Pat Flynn (forsvar/reserve) er ikke til rådighed pga. karantæne, mens der er tvivl om Aidan Price (forsvar/fast). Derimod råder Michael O'Neill igen over Dan Murray (forsvar/fast) og Tommy Stewart (angreb/fast), der begge var skadet (blev sparet) i sidste weekends kamp.

Status før kampen – Sligo Rovers: Sligo Rovers har hentet point i deres seneste 5 kampe, og dermed har de skabt et godt hul ned til rækkens nr. 6 på hele 10 point. Sligo har 6 point op til pladserne om europæisk fodbold i næste sæson, og selvom det ikke er umuligt at hente 6 point på de førende hold, så må det betegnes som vanskeligt, ikke mindst når man tænker på at de forsat lever i de 2 pokalturneringer. Selv om Sligo har taget point i enkelte af kampene mod topholdene, så er der ingen tvivl om, at de henter hovedparten af deres point i kampene mod de laver rangerende hold. Således skal vi helt tilbage til 31. maj siden de sidst tabte point til et af de 5 ”bundhold”. Som tidligere nævnt har Sligo sikret sig plads (og favoritværdighed) i ligacup finalen mod Monaghan United fra den næstbedste irske række. Samme modstander kom op ad hatten efter at Sligo sikrede sig videre deltagelse i FAI cuppen med en smal 1-0 sejr over Finn Harps i sidste weekend.

Trupnyt Sligo: Derek Foran (forsvar/reserve) og Richie Ryan (midtbane/fast) skal afsone karantæne, mens Romauld Boco (angreb/fast) er på landsholdsopgave med Benin. Desuden må Sligo fortsat undvære Mauro Almeida (forsvar/reserve) og Richard Brush (målmand/reserve) der er langtidskadet. Endeligt er der tvivl om Joseph N'do (midtbane/fast). Topscorer Padraig Amond er skiftet til portugisisk fodbold.

Statistik:

Shamrock Rovers på hjemmebane i denne sæson: 8-4-2 24-10

Sligo Rovers på udebane i denne sæson: 4-7-3 16-14

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.