18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Shahar Peer - Arantxa Parra: Peer vinder 2-0

Spiltip af Lars Baes den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

3. runde - grus - Madrid

Peer virker meget overbevisende for tiden, og selv om grus ikke er hendes foretrukne underlag, så er hun bestemt ikke uden evner her. Parra-Santonja er inde i en god periode, men hun må køre på reserverne efter sidste uges finalenederlag i Estoril, og hun skulle have været ude mod Peng, som havde matchbolde i 2. runde i dag. Peer er mindst en klasse over Parra på alle underlag, og selv om det ofte ses, at topspillerne bruger et sæt til at komme rigtigt i gang, så er 2-0-bettet ganske fornuftigt til dette odds. Vil man spille med knap så stor risici, så er Pinnacles 1,38 for Peer lige på også ganske fornuftigt efter min mening. Den burde give omkring 1,25.

Bet365 er eneste bookie med sætspil, men jeg kan simpelthen ikke tro, den kommer højere op end 2,00.
Chance
55%
Betvalue
2110%
Spilbar ned til odds
1,82
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Peer udtalte efter sejren i første runde over Kuznetsova, at hun er sprængfyldt med selvtillid, og at hun rammer bolden bedre og bedre. Hun er meget stabil fra baglinien, holder god længde på boldene og bevæger sig generelt ganske fint - også på grus. Sideløbende med operationer og formkriser har hun heller ikke haft succes på gruset de senere år, men hun leverede gode præstationer fra 05-07, hvor hun blandt andet vandt to mindre grusturneringer i WTA-regi (Istanbul 2006 og Prag 2006). Formen ser, som hun selv er inde på, vældig positiv ud. Hun slår alle spillere, som hun bør slå, og taber til nogle af de spillere, som bør slå hende. En sådan stabilitet indikerer, at hun går på banen med god motivation og selvtillid, for det er bestemt ikke enkelt uge efter uge at slå samtlige lavere rangerede spillere. I år holder hun en 27-10-statistik på samtlige underlag, og nederlagene er sket mod Wickmayer, Bondarenko, Wozniacki, Rus (ligegyldig Fed Cup-match), Safarova, Jankovic, Venus to gange, Clijsters og Henin. For mig at se hører Parra-Santonja bestemt ikke hjemme på den liste, og Peer virker ganske simpelt alt for stabil i sit spil til spanieren pt.

Madrid
Underlaget er hamrende hurtigt, og det kan sådan set sagtens favorisere begge spillere. Peer er tydeligvis vældig tilfreds med underlaget, og kan man slå både Kuznetsova og Kleybanova på disse baner, så har man noget at have selvtilliden i. Hun slog Kuznetsova i tre sæt, mens Kleybanova blev slået i to. I den kamp kom Kleybanova ellers flyvende fra start og havde sætbolde, men Peer vandt slutteligt 76 60.

Parra-Santonja var faktisk tæt på at stoppe karrieren sidste år, men efter lidt medvind på banerne besluttede hun at fortsætte, og nu kører det faktisk ganske godt for hende. Hun spiller primært grusturneringer, hvor det i år er lykkedes hende at nå semifinalen i Bogota (slog bl.a. Errani, tabte til Duque-Marino), kvartfinalen i Barcelona (slog bl.a. Martinez-Sanchez, tabte til Dulgheru) og finalen i sidste uge i Estoril (slog bl.a. Cirstea, tabte til Sevastova). Hun har en ganske god serv, som får lidt ekstra fart på disse baner, men umiddelbart mener jeg ikke, hun i duellerne formår at spille i samme tempo som Peer, og så kan underlaget sagtens blive en lidt større hindring, end hvad det ellers ville blive på langsommere grusbaner, som hun f.eks. spillede på i Estoril i sidste uge. Finaledetagelsen sidste uge sidder formentlig også stadig i benene, og det har nok ikke hjulpet meget på fysikken, at hun måtte igennem en meget opslidende kamp mod Peng i dag.

Madrid
I første runde slog hun Ruano Pascual 62 63, men Ruano spiller stort set ikke turneringer mere og er desuden jævnaldrende med Egtvedpigen. I anden runde gik det som nævnt ud over Peng, som ellers førte 61 54, hvor det endda blev til nogle matchbolde. Kineseren var statsmæssigt meget overlegen indtil dette punkt, men hun chokede og Parra hev sejren i land med cifrene 16 76 63.

Head to head: 0-0

Peer er den bedste spiller her, og jeg ser kun få pile pege i spanierens retning (hjemmebane, bedre serv end Peer), og selv om det bestemt ikke kan udelukkes, Peer taber et sæt (eller to..), så skal odds 2 på en israelsk tosætssejr utvivlsomt prøves.

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.