Vundet
Tips & Spilforslag
Sevilla - Deportivo La Coruna: 1
Spiltip af Ruddock
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 60-25-15%
- Betvalue
- 1103,8%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
Betting tip
Sevillas A-hold tager imod Deportivos B-hold:
Sevilla stiller op til denne kamp med den pt. stærkest mulige trup, da de tager turneringen meget seriøst og reelt er det også klubbens eneste mulighed for at vinde et trofæ i år, da de er langt efter i ligaen og også er slået ud af UEFA Cuppen.
Modsat Sevilla, så stiller Deportivo op med et regulært B-hold, da der formentlig kun kommer 2 gengangere fra weekendens startopstilling i dagens opstilling. 5 stamspillere er blevet hjemme i Galicien og er slet ikke med i truppen!
Sevilla har haft en blandet sæson indtil nu. De er godt nok placeret på 3.pladsen i La Primera Liga, men de er hele 12 points efter Barcelona på 1.pladsen, så i ligaen er topprioriteten nu at placere sig i top 4 og få en CL-plads. UEFA Cuppen er også lidt overraskende et overstået kapitel for Sevilla i denne sæson, da man blev elimineret i grupespillet. Derfor er Copa del Rey den sidste realistiske mulighed for Sevilla at hjemtage et trofæ i denne sæson.
Det er også i det lys, at man skal se, at træner Jimenez har udtaget den stærkest mulige trup til denne kamp:
Palop, Javi Varas (goalkeepers); Crespo, Fernando Navarro, Squillaci, Escude, David Prieto (defenders); Adriano, Romaric, Duscher, Renato, Maresca, Jesús Navas, Capel (midfielders), Luis Fabiano and Kanouté (strikers).
Det forventes, at Sevilla stiller op således:
Palop - Fernando Navarro, Escudé, Squillaci, Crespo - Jesús Navas, Duscher, Romaric, Adriano - Luis Fabiano, Kanouté.
Hvis denne startopstilling holder stik, så er der kun ændret på 2 pladser i forhold til ligakampen mod Osasuna. Den skadede Dragutinovic erstattes af Crespo, mens Fabiano erstatter Renato i front. En klar forstærkning.
Sevilla er normalt et særdeles stærkt hjemmehold, men i år har de haft nogle svipsere allerede og er kun 5-2-2 hjemme med en målscore på 13-8 i ligaen. Men denne kamp er altså en pokal kamp og dem er Sevilla specialister i at vinde på hjemmebane. Således har man vundet alle 3 "pokalkampe" på hjemmebane i denne sæson. 2-0 over Stuttgart og 3-0 over Partizan i UEFAen, mens de vandt 4-0 over Ponferradina i Copa del Rey i 4.runde. Sevilla har altså vundet alle deres 3 knald eller fald kampe på hjemmebane med en flot målscore på 9-0.
Sevilla vandt Copa del Rey for 2 år siden og har de seneste par sæsoner vist sig som et stærkt cup hold, som jo også har kastet 2 UEFA Cup triumfer af sig til klubben.
Deportivo La Coruna er dette års store overraskelse i Spanien og de har gjort det særdeles flot med et relativt ungt hold uden de store stjerner. Deportivo ligger på en flot 6.plads i ligaen og kan med lidt held blande sig i kampen om en top 4 placering. Pt. er de kun 2 points efter Real Madrid på 4.pladsen. Deportivo har også klaret sig flot i UEFA Cuppen, hvor de i modsætning til Sevilla har kvalificeret sig videre fra gruppen og de skal møde danske AaB i næste runde.
Deportivo er altså godt med på flere fronter og det er nok i det lys, at man skal se, at Deportivo træner Lotina har valgt at spare mange spillere. Deportivos trup ser således ud:
Aranzubia, Fabricio (goalkeepers); Manuel Pablo, Adrián López ?Piscu?, Colotto, Lopo, Laure (defenders); Antonio Tomás, Juan Rodríguez, De Guzmán, Lafita, Pablo Álvarez, Valerón, Cristian (midfielders); Bodipo, Riki and Omar Bravo (strikers).
De 5 stamspillere Verdu, Felipe, Guardado, Ze Castro og Sergio bliver sparet og er blevet hjemme i Galicien.
Det forventes, at Deportivo stiller op således:
Fabricio - Manuel Pablo, Lopo, Colotto, Laure - De Guzmán, Antonio Tomás - Pablo Álvarez, Valerón, Cristian - Riki.
Hvis denne startopstilling holder stik, så er det kun de 2 forsvarere Manuel Pablo og Lopo, som vil være gengangere fra weekendens startopstilling. Der er altså ændret på 9 pladser! Det må siges at være et alternativt hold.
Deportivo har klaret sig flot i ligaen. Dog er det primært på hjemmebane, at de har vist styrke (6-1-1), mens de har været mere medgørlige på udebane, hvor de er 3-2-4. Her er det værd at bemærke, at Deportivo har tabt de 3 udekampe, som de har spillet mod "de store hold" (Villareal 0-1, Valencia 2-4 og A.Madrid 1-4). Og nu skal de så møde endnu et "stort hold" i form af Sevilla på udebane.
Deportivo vandt i 4.runde af Copa del Rey over Elche fra den næstbedste række med 2-0 både ude og hjemme. I UEFAen gjorde Depor rent bord på hjemmebane, mens det kneb lidt mere ude, hvor man fik tæv med 3-0 af CSKA i Moskva og kun opnåede 1-1 ude mod upåagtede Lech Poznan fra Polen.
Alt i alt synes jeg meget peger i retningen af en hjemmesejr til Sevilla. Først og fremmest fordi Sevilla stiller med stærkeste trup, mens Deportivo vælger at spare mange spillere. Ydermere har Sevilla de seneste år været specialister i cup kampe og er i den henseende skræmmende stærke på hjemmebane, mens Deportivo omvendt ikke har haft de store resultater de seneste år og primært henter deres gode resultater på hjemmebane.
Min anbefaling her bliver 1-tallet, da jeg finder fin værdi i 1-tallet. Jeg synes faktisk, at jeg har været lidt gavmild med mine procenter til X2, men tager højde for de lidt usikre opstillinger med de 60% til hjemmesejr.
Jeg har også spillet på Sevilla asian -1 til odds 2.34 (efter kommision) ved Betfair.
Overvejer også at gøre indskud på over 2.5 mål (omkring odds 2.10) og et af holdene til at score mindst 4 mål (pt. i odds 10.5 hos Betfair før kommision), da jeg tror Depor kan blive rundbarberet, hvis det først kommer til at køre for Sevilla.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar