18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Serge Pauwells - Sergey Lagutin: 2

1,85SportingBet
Spiltip af feltet.dk den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

14. etape

Sergey Lagutin har vist op til flere gange at han kan klatre rigtig godt, og han er en af de ryttere på Vacansoleil – DMC Pro Cycling Team, som kunne gøre sig i klassementet.

Serge Pauwells har en ambition om at køre klassement i Giroen, men vi tror ikke rigtig på ham, når det går opad, for så mangler han noget mere i benene, til at køre med de bedste. Det kan endda ende med at Pauwells skal agere hjælperytter for Dario Cataldo, der må betragtes som Omege Pharma QuickSteps stærkeste kort i klassementet.
Chance (1-2)
42-58%
Betvalue
2107,3%
Spilbar ned til odds
1,72
Rigtig/forkert
Læs SportingBet-anmeldelse
Betting tip

Sergey Lagutin fik et lille gennembrud i sidste års Vuelta, hvor han med gode præstationer fik en samlet 15. plads.

Det kunne godt ligne han går efter et godt resultat i Giroen i år, for han har indtil nu kørt igennem på etaperne. Han har dog mistet fire minutter til førertrøjen og det må være et tegn på at han nok ikke kommer i top10, men en plads blandt de tyve bedste tror vi også han vil stille sig tilfreds med.

I sidste års Giro kørte Lagutin ikke klassement, men han viste på 19. etape at hans klatreegenskaber er solide. Han kom således på en 13. plads og slog prominente navne som Denis Menchov og Jose Rujano. Nu kan man måske argumentere imod, at når Lagutin kun udvælger enkelte etaper at satse på, at han så vil være mere frisk end dem der kører klassement, men det viser stadig at når han vil, så kan han køre godt op ad en stigning.

Serge Pauwells er sammen med Dario Cataldo, dem der er blevet udråbt til at skulle køre klassement for Omega Pharma QuickStep. Vi har dog mest tiltro til Dario Cataldo, og det kan ende med at Pauwells ligefrem skal agere hjælperytter for Cataldo.

Serge Pauwells har heller ikke vist noget, der kan indikere at han er manden man skal satse på i en grand tour. Hans bedste resultat i en grand tour var i 2009, hvor han i Giroen blev nummer 31 og når vi kigger på de sidste fem år, så har han ikke haft en sejr.

Serge Pauwells ligger lige nu nummer 28 i det samlede klassement og har holdt sig nogenlunde til. Men rytterne har endnu ikke mødt en rigtig hård etape, og det får de lov til på 14. etape. Og her kunne Pauwells godt risikere at miste en del tid, til sine konkurrenter.

Sergey Lagutin har vist han kan være med når det går opad, og vi er uenige med sportingbet, når de siger det er en lige kamp.    

Fremtidige tips

Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.